Február 22. - az Áldozatok Napja

2014. 02. 22., szo - 09:33
Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya a világnaphoz kapcsolódva is igyekszik felhívni a figyelmet az áldozatvédelemmel, áldozatsegítési tevékenységgel összefüggő tudnivalókra.

Az Európa Tanács 1990. február 22-én tette közzé a bűncselekmények áldozatainak chartáját. Ez a nap azóta az Áldozatok Napja, melyet 1993 óta Magyarországon is megtartanak.

Ki kell emelni, hogy bűncselekmény áldozata egyfelől a bűncselekmény illetve a 2012. 04. 15-én, vagy azt követően elkövetett tulajdon elleni szabálysértés közvetlen sértettje, valamint az a személy, aki a bűncselekmény / tulajdon elleni szabálysértés következtében szenvedett el valamilyen sérelmet.

Sérelemnek tekintendő a testi vagy lelki sérülés (súlyos félelem, szorongás), az érzelmi megrázkódtatás (trauma, pszichés zavar), továbbá az a vagyoni kár, amely a bűncselekménnyel ok-okozati összefüggésben áll.

Az áldozatsegítés célja, hogy a bűncselekménnyel összefüggésben sérelmet szenvedett személyek, illetve azok hozzátartozói megfelelő segítséget kapjanak problémájuk megoldásához, az őket megillető jogok érvényesítéséhez.

A bűncselekmények áldozatairól és az állami kárenyhítésről szóló 2005. évi CXXXV. tv. értelmében a fővárosi és a megyei igazságügyi szolgálatok áldozatsegítési feladatot ellátó szervezeti egységei - a tájékoztatás szolgáltatás kivételével - a bűncselekmények és a tulajdon elleni szabálysértések áldozatai számára tudnak segítséget nyújtani.

Áldozatsegítő támogatást bármelyik szolgálatnál, megyénkben a Csongrád Megyei Kormányhivatal Igazságügyi Szolgálatánál lehet igényelni, melynek elérhetőségei:

6720 Szeged, Tisza Lajos krt. 2-4., 62/680-520.

A www.kih.gov.hu honlapon valamennyi szolgálat elérhetősége és a támogatásokkal kapcsolatos alapvető információk is megtalálhatók.

A rendőrség áldozatvédelmi feladatai között szerepel az áldozatsegítő szolgáltatásokkal és az eljárások egyes szakaszaival kapcsolatos tájékoztatás, az áldozatok személyiségi, adatvédelmi, büntetőeljárási jogainak érvényesítésében való segítségnyújtás, az újbóli áldozattá válás kockázatainak csökkentése, adott esetben a különböző segélyszervezetekkel való kapcsolatfelvétel elősegítése.

Az érintettek megelőzéssel illetve áldozatvédelemmel kapcsolatos információkért, tanácsokért személyesen, telefonon vagy e-mail-ben a rendőrség (megyei rendőr-főkapitányság, rendőrkapitányságok) áldozatvédelmi referenseihez is fordulhatnak.


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Őket körözzük

A ferihegyi gyorsforgalmi úton két halálos áldozatot követelő közlekedési baleset kapcsán a BRFK hét nepáli állampolgár ellen adott ki elfogatóparancsot.

 

De igen, ők is tettesek!

A nyomozás adatai szerint a terézvárosi luxusbolt-betörésben legalább négyen vettek részt. Két feltételezett elkövetőt a budapesti rendőrök már a bűncselekmény napján elfogtak, társaikat keresik.

 

Se pénz, se termék

Online piactéren hirdetett egy egyeki férfi olyan termékeket, amik sosem voltak a birtokában. A karcagi rendőrök a Mátrix Projekt keretében gyanúsítottként hallgatták ki.

 

Mátrix Projekt: Több mint százmilliós kármegtérülés

A Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtótájékoztató keretében számolt be egy országos kiterjedésű, bankkártyaadatok megszerzésére, csalásra és pénzmosásra szakosodott bűnszervezet tagjai ellen befejezett ügy részleteiről.