Lopott autók alkatrészeivel üzleteltek

2015. 05. 27., sze - 11:50
Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Összesen 151, részben külföldről származó lopott személygépkocsi alkatrészeit foglalták le és 13 gyanúsítottat hallgattak ki a Békés megyei rendőrök.

A német rendőri szervek 2013-ban jelezték a Magyar Rendőrségnek, hogy egy csorvási férfi az interneten, egy aukciós portálon nagy mennyiségű használt gépjármű alkatrészt árusít. A német rendőrök megállapították, hogy az 55 éves H. Tibor által kínált alkatrészek közül több darab lopott járművekből származik. A jelzést követően a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Osztálya nyomozást rendelt el.

Az eljárás jelenlegi állásáról 2015. május 27-én sajtótájékoztatón számolt be dr. Kis Péter r. ezredes, rendőrségi főtanácsos, a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettese és Tóth Csaba r. alezredes, a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Osztályának vezetője. A tájékoztatón részt vett dr. Ormai Tamás r. alezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központjának osztályvezetője is.

Elhangzott, hogy a főkapitányság rendőrei 2013. szeptember 14-én ellenőrzést tartottak egy telephelyen, ahol egy kamionra felpakolva nagy mennyiségű, ismeretlen eredetű gépjárműalkatrészt találtak, amelyeket lefoglaltak. A bontott alkatrészek egy részét bűncselekményből származó járművekből szerelték ki. A nyomozók ezt követően olyan információhoz jutottak, hogy az alkatrészeket H. Tibor kérésére pakolták fel a kamionra azért, hogy azokat elrejtsék vagy megsemmisítsék. A rendőrök további házkutatásokat és helyszíni szemléket tartottak egy orosházi raktárban, illetve egy csorvási telephelyen, ahol használt autóalkatrészeket árusítottak. A két helyszínen összesen 10 115 darab alkatrészt foglaltak le, amelyek értéke összesen 165 millió forint. A lefoglalt alkatrészek között 98 darab személygépkocsikból kiszerelt motor is van, amelyek azonosító számait eltávolították vagy megváltoztatták. Emellett a rendőrök 217 darab autó váltót és jelentős mennyiségű karosszériaelemet is találtak.

A nyomozás adatai szerint a lefoglalt alkatrészek 99 lopott autóból származnak. Ezek közül 46 darabot Magyarországról, 42 darabot Nagy-Britanniából, 7 darabot Ausztriából, 2 darabot Németországból, míg 1-1 személygépkocsit Svédországból, illetve Szlovákiából tulajdonítottak el ismeretlen tettesek.

Egy békéscsabai férfi, a 38 éves Zs. Roland a megalapozott gyanú szerint Nagy-Britanniából 35 nagy értékű, bűncselekményből származó, szétbontott gépjárművet hozott Magyarországra. Ezeket a járműveket 2012-ben és 2013-ban Manchesterből és környékéről lopták el. Az alkatrészeket Zs. Roland H. Tibornak adta el. A békéscsabai férfi üzletszerűen elkövetett orgazdaság bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt jelenleg előzetes letartóztatásban van.

Az eljárás során - Zs. Roland mellett - további 7 gyanúsítottat hallgattak ki a nyomozók, akik H. Tibornak bűncselekményből származó gépjárműalkatrészeket adtak el. Őket a rendőrség orgazdaság, jármű egyedi azonosító jellel visszaélés vagy bűnpártolás bűncselekmények elkövetésével gyanúsítja. A Békés megyei rendőrök a megye több településén, illetve Pest megyében, Miskolcon, Kaposváron és Budapesten tartottak házkutatásokat. Jelzéseik alapján a Monori Rendőrkapitányság és a Szarvasi Rendőrkapitányság is több büntetőeljárást indított.

Az 55 éves H. Tiborral szemben folytatott nyomozás a végéhez közeledik. A Békés Megyei Rendőr-főkapitányság a csorvási férfit üzletszerűen elkövetett orgazdaság és üzletszerűen elkövetett jármű egyedi azonosító jellel visszaélés bűntett elkövetésével gyanúsítja. A férfi korábban előzetes letartóztatásban volt, jelenleg lakhelyelhagyási tilalom alatt áll.

 

A Békés Megyei Rendőr-főkapitányság a német rendőrség jelzése alapján indított büntetőeljárásból elkülönített egy nyomozást. Ennek gyanúsítottja a 44 éves békéscsabai M. László, aki a gyanú szerint az interneten évekig árult használt gépjárműalkatrészeket. Ezeket Békéscsabán, egy raktárépületben tárolta. A nyomozók 2013. december 10-én tartottak házkutatást a telephelyén és egy garázsban, ahol összesen 14 042 darab gépjárműalkatrészt foglaltak le. Az alkatrészek értéke összesen több mint 74 millió forint. A nyomozás adatai szerint az M. Lászlótól lefoglalt alkatrészek 58 különböző gépjárműből származnak, amelyek többségét, 52 járművet magyarországi településekről tulajdonítottak el. További 2 esetben Németország, 4 autó esetében pedig Ausztria volt a bűncselekmények elkövetési helye.

A rendőrség több járművet szakértőkkel vizsgált meg. A nyomozás adatai szerint M. László több összetört, sérült személygépkocsit bűncselekményekből származó alkatrészekből javíttatott meg. A gyanú szerint többször előfordult, hogy autókat „ikresített”, azaz totálkárosra tört kocsik egyedi azonosítóit megváltoztatta és lopott gépjárművekre építtette rá, így adta el azokat. A járművek átalakítása miatt további 3 gyanúsítottat hallgattak ki a rendőrök.

A Békés Megyei Rendőr-főkapitányság az M. Lászlóval szemben folytatott nyomozást lezárta. A 44 éves békéscsabai férfi ellen a rendőrség üzletszerűen elkövetett orgazdaság, egyedi azonosító jellel visszaélés, csalás és magánokirat hamisítás bűncselekmények elkövetésének megalapozott gyanúja miatt javasol vádemelést. Az iratokat a megyei rendőr-főkapitányság a Békéscsabai Járási Ügyészségre küldi meg.

 

A sajtótájékoztatón dr. Kis Péter r. ezredes, a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettese az együttműködés jelentőségét is hangsúlyozta. Az ORFK – Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központ (NEBEK), a Bundeskriminalamt, valamint más külföldi hatóságok, illetve az autógyárak nagyban segítették a nyomozások eredményes befejezését. Az ORFK – NEBEK osztályvezetője, dr. Ormai Tamás r. alezredes elmondta, hogy a nyomozások során gondoskodtak a nemzetközi bűnügyi információcsere jogszerű, szakszerű és gyors végrehajtásáról. A hazai eljárás megindításának alapjául szolgáló információk is az ORFK – NEBEK-en keresztül jutottak el a Békés Megyei Rendőr-főkapitánysághoz. A nyomozás későbbi szakaszában a hazai igényeknek figyelembevételével használták az Interpol, az Europol és a SIRENE csatornáit, illetve az összekötőtiszti hálózat által biztosított előnyöket is. A nemzetközi adatbázisok segítséget adtak a külföldről eltulajdonított gépjárművek beazonosításához, valamint a külföldi társirodáktól származó kiegészítő információk is hozzájárultak a nyomozás eredményességéhez.


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Mátrix Projekt: Több mint százmilliós kármegtérülés

A Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtótájékoztató keretében számolt be egy országos kiterjedésű, bankkártyaadatok megszerzésére, csalásra és pénzmosásra szakosodott bűnszervezet tagjai ellen befejezett ügy részleteiről.

 

Egy sérült, két gyanúsított

Nem adott elsőbbséget egy motorosnak egy teherautó-sofőr Békésen. A fiatalember elesett, fájlalta a lábát, a sofőr és a kollégája ennek ellenére magára hagyták. A rendőrség befejezte a baleset körülményeinek vizsgálatát.

 

Templomból lopott

Őrizetbe vették a szegedi rendőrök azt a férfit, aki a mórahalmi perselypénzt dézsmálta.

 

Házhoz rendelt rablás

A hevesi nyomozók gyanúsítottként hallgattak ki egy 28 éves helyi férfit, aki egy ételfutár bevételét vette el.

 

Ha ismeri, telefonáljon!

A miskolci rendőrök ismeretlen tettes azonosításához kérik az állampolgárok segítségét.