A hivatás kapujában

2016. 06. 08., sze - 12:52
Zsaru Magazin

Kevesebb mint egy hónap van hátra a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Rendészettudományi Kar (RK) végzős hallgatóinak tisztavató ünnepségéig. A közelgő ceremónia előkészületeibe oktatók és hallgatók segítségével nyertünk betekintést.

– Sűrű hetek várnak ránk, június 15–17. között lesz a záróvizsga, az azt követő napokban a Ludovika főépületében rendezik a diplomaosztót és az ORFK befogadó ünnepségét, majd június 26-án a tisztavatást – mondta Erdelics Tibor végzős hallgató a kar Széchenyi-hegyi épületében. – Gazdaságvédelmi nyomozói szakirányon tanulok. A kinti életben leginkább az iskolai közösség fog hiányozni. A kollégiumban olyanok voltunk, mint egy nagy család, mindenben segítettünk egymásnak. Nagyon várom már, hogy nyomozóként munkába állhassak. Hiába szerettek volna általános és középiskolai tanáraim a színészi pályára terelni, már akkor tudtam, a rendőri hivatást fogom választani.

 

A hároméves képzés a hallgatók elmondása szerint rendszerességet hozott az életükbe, kitartóbbak lettek, nőtt az önkontrolljuk, kialakult bennük a szakma iránti alázat, tisztelet.

 


Boda József vezérőrnagy

 

– Képzésük a sikeres felvételit követő bevonulás után egy hónapos alapkiképzéssel kezdődik. A felkészítés során pszichikai és fizikai próbatételek elé állítjuk az elsőéveseket – tájékoztatott Boda József vezérőrnagy, az NKE RK dékánja. – Akik eredményesen végigcsinálják ezt az egy hónapot, zömmel sikerrel teljesítik az elkövetkező három évet is. Kollégáim nagyon sokat dolgoznak azon, hogy a hallgatókat elméletben és gyakorlatban is felkészítsék. Ők pedig, úgy látom, nagyon motiváltak. A tisztavatás mérföldkő a hallgatók életében. Az ünnepséggel be tudjuk mutatni az országnak, mit értünk el közösen a képzés ideje alatt. Büszkeség nekik és nekünk, oktatóknak is, hogy ilyen jól képzett, életerős fiatalokat tudunk a rendvédelmi szervek rendelkezésére bocsátani.

 

Noha a hallgatók az államvizsgát követően kezdenek el intenzíven készülni a budai Várban tartandó tisztavatásra, az azt megelőző félévek során alaki foglalkozásokon már elsajátították a regulákat.

 

– A záró héten napi öt–hat órás intenzív gyakorlással készülünk az avatásra – részletezte az utolsó napok eseményeit Kallós András alezredes, az NKE kiképzési és nevelési osztályának vezetője. – Ez komoly pszichikai tréning is, a hallgatók megértik, életük egyszeri és megismételhetetlen ünnepségére készülnek. Kollégáimmal együtt az én feladatom a díszalegység felkészítése az avatásra. Jelenleg is folyik a díszzászlóaljban parancsnoki beosztást betöltők kiválasztása, hovatovább már válogatjuk, ki lesz az eskü előolvasója, illetve ki mondja majd a hallgatói válaszbeszédet. Mindenki ki akarja majd vágni a rezet, hogy az ott lévő rokonok, barátok, elöljárók is büszkék legyenek rá, ezt 13 éves tapasztalat alapján mondhatom. Reméljük, az időjárás is kegyes lesz, hogy a legjobban fel tudjunk készülni az idei, a Kapisztrán téren megrendezendő ünnepségre.

 


Kallós András alezredes

 

A hallgatók a három év alatt tanulmányi eredményeiktől, közéleti tevékenységüktől függően pontokat gyűjtenek. Ha egy szolgálati helyre a megadottnál többen jelentkeznek, a legtöbb pontot elérő tanuló határozhat először arról, hol szeretne elhelyezkedni. Már csak ezért is érdemes kitartóan teljesíteni az évek során.

 

A közlekedésrendészeti szakirányon tanuló Kiss Laura is az államvizsgára készül. Sokan megkérdezték tőle, miért választotta ezt a pályát.

 

– Szerintem egy nő ugyanúgy el tudja érni a céljait ebben a hivatásban, mint bármelyik más munkahelyen – szögezte le Kiss Laura. – Egyáltalán nem bántam meg a döntésemet, úgy érzem, megtaláltam a helyem. Az iskola végéhez közeledve kezdem úgy érezni, hiányozni fog az iskolapad.

 


Erdelics Tibor, Zsákai Lénárd, Téglás Csaba és Kiss Laura

 

Téglás Csabát mindig is vonzotta az egyenruha. Eleinte vacillált a katonaság és a rendőrség közt, végül az utóbbit választotta. Bevallása szerint ez a hivatás sokkal közelebb áll a civilekhez. A közlekedésrendészeti szakirányon végző hallgatót több szolgálati ág is érdekli, ezért lehetséges, hogy később közrendvédelmi vagy bűnügyi területen is kipróbálja magát.

 

A kinevezés előtti utolsó szakmai gyakorlat azon a szolgálati helyen történik meg, ahová a hallgatót kinevezik majd, így megismerkedhet leendő szolgálati helyével. Zsákai Lénárd ezt a gyakorlatot határrendészeti szakirányos tanulóként a Kelebiai Határrendészeti Kirendeltségen végezte. A hallgató a középiskola óta célorientáltan, mind fizikailag, mind mentálisan erre a pályára készült. Motivációja azóta is töretlen. Két évvel ezelőtt az Országos Tudományos Diákköri Konferenciára megírt, a biometrikus személyazonosító rendszerek rendészeti alkalmazásáról szóló pályaművét az egyetem elfogadta szakdolgozatként, így ennyi könnyebbséggel vág neki az államvizsgának.

 

A tisztjelöltek útját három éven keresztül évfolyamparancsnok egyengeti. Ebben a beosztásban dolgozik 2009 óta Lőrincz Kornél százados, aki leginkább szolgálati szülőként határozza meg a munkáját.

 


Lőrincz Kornél százados

 

– A bevonulás első öt hetében a civil létből érkezett hallgatókat lényegében beillesztjük egy másik társadalomba – mesélte a százados. – Megtanítjuk az alapszabályokat, a normákat, amiket be kell tartani. Ellenőrzöm, bejárnak-e órára a hallgatók, szobaszemlét tartok, és kommunikációs csatornaként is funkcionálok a tanulók és a tanszékek vagy a leendő szolgálati hely közt. Hat éve én szervezem a tisztavatás rendezvénybiztosítását. Idén ennek a gerincét az elsőévesek adják. Többségében ők lesznek a fogadóbizottságban, a sajtókísérők közt, a kordonszolgálatban és még sorolhatnám. Elsősorban tájékoztatnak, jelzik a területhatárokat. Rajtuk kívül a BRFK és a Készenléti Rendőrség munkatársai segítenek, ha kell, intézkednek a biztosításnál. Idén a megváltozott nemzetközi helyzet miatt új beléptetőkapuk lesznek a bejáratoknál. Végzőseinkre mindig büszkék vagyunk a tisztavatáson, az előjelek szerint ez idén sem lesz másként.

 

Harle Szilvia
Fotó: Szabó László


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Specialista

A szolnoki rendőrök elfogták azt a 26 éves helyi férfit, aki kétkerekűekre szakosodott, és városszerte többet is ellopott az elmúlt időben.

 

Eltűnt Kiss Dominik

A pécsi rendőrök a lakosság segítségét kérik a 15 éves fiú eltűnése kapcsán.