Csúszós utak, balesetek

2018. 02. 20., k - 09:15
Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság a haladási sebesség helyes megválasztásának fontosságára hívja fel az autósok figyelmét.

Az elmúlt napokban több olyan közlekedési baleset történt Tolna megyében, amelynek oka az volt, hogy a járművek vezetői nem az út- és látásviszonyoknak megfelelően közlekedtek. Az ilyen balesetek kellő körültekintéssel és néhány biztonsági szabály betartásával megelőzhetők.

Kérjük fogadják meg baleset-megelőzési tanácsainkat!

Az első és egyik legfontosabb, hogy a járműnek alkalmasnak kell lennie a téli utakon történő közlekedésre, valamint rendelkezni kell az ehhez szükséges kiegészítőkkel. A forgalomban történő részvétel alapfeltétele a megfelelő műszaki állapot. A téli gumik használatát ugyan nem írja elő jogszabály, ilyenkor nyári gumikkal közlekedni kiemelten kockázatos. Nem csupán a futófelületen lévő barázdák mélysége mérvadó, hanem az anyag viszkozitása is meghatározza a tapadás mértékét. Míg a nyári gumik anyaga keményebb, a téli gumiké lágyabb. Ennek okán a megfelelő futófelületű, de elöregedett téli gumik használata se biztonságos, mivel az anyagszerkezet az évek során megváltozik. Érdemes az autóba az évszaknak megfelelő tartozékokat is elhelyezni, mint például lapát, takaró, jégoldó, jégkaparó, hólánc. A megfelelő állapotú és felszerelt járművel is csak akkor szabad elindulni, ha annak üvegei a jégtől és a párától menetesek.

A fagyos, jeges, vagy havas utak a szokásostól eltérő vezetési stílust igényelnek. Érdemes indulás előtt tájékozódni és ellenőrizni, hogy milyen útviszonyokra kell számítani. Induláskor féktesztet is lehet végezni, de csak alacsony sebességgel és olyan körülmények között, hogy az ne veszélyeztesse a közlekedés biztonságát. Ennek során meggyőződhetnek a jármű iránytartásáról és a várható fékhatásról is. Csúszós úton mindig lassan kell haladni, kerülni kell a hirtelen kormánymozdulatokat, vagy a drasztikus gyorsítást, valamint a blokkoló fékezést. Előnyösebb a motorfék használata, és a szakaszos fékezés. Fokozott figyelem szükséges, mert időben kell észlelni azon forgalmi helyzeteket, amelyek miatt lassítani szükséges vagy meg kell állni. A fékút ilyenkor sokkal hosszabb. Az útviszonyoknak megfelelő sebesség nem azonos az adott útszakaszra érvényes megengedett legnagyobb sebességgel. A haladási sebesség midig az aktuálisan fennálló körülmények folyamatos figyelembevételével választható meg, így például olyan lakott területen kívül eső szakaszon, ahol a megengedett legnagyobb sebesség 90 km/óra, jóval alacsonyabb sebességgel szabad közlekedni, ha az út jeges, vagy esetleg nagy köd van.

Az egyenetlen felületű utakon könnyebben megcsúszhat a jármű, de az emelkedők és a lejtők is megfontolt vezetési stílust igényelnek. A felüljárókon történő közlekedésnél is számolni kell a csúszásveszéllyel.

Az elsőbbségadási kötelezettség betartása ilyenkor még a megszokottnál is hangsúlyosabb, mivel a védett utakon közlekedők még vészfékezéssel se tudnak elkerülni egy esetleges balesetet. Csúszós útfelületen a kikerülő manőverek is nagy eséllyel sikertelenül végződnek.

A rendőrség minden törvény által biztosított eszközt igénybe vesz a balesetek megelőzése érdekében, de fontos, hogy a közlekedők a szabályokat betartsák és mindig az aktuális körülmények figyelembe vételével közlekedjenek.

Balesetmentes közlekedést kíván a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság.


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Specialista

A szolnoki rendőrök elfogták azt a 26 éves helyi férfit, aki kétkerekűekre szakosodott, és városszerte többet is ellopott az elmúlt időben.

 

Eltűnt Kiss Dominik

A pécsi rendőrök a lakosság segítségét kérik a 15 éves fiú eltűnése kapcsán.