ELBIR Veszprém megyei kiadványa

2014. 12. 12., p - 13:10
Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Biztonságban az ünnepekben

A karácsonyi ünnepek közeledte olyan időszaka az évnek, melynek során a rendőrség személyi állományának intenzívebb közterületi jelenléttel és a bűnmegelőzés erőteljesebb kommunikálásával kell a lakosság biztonságán őrködnie. Jelen hírlevelünkkel ez utóbbi feladatunknak teszünk eleget.

Mindenekelőtt le kell szögeznünk, hogy az év vége általában nem eredményez a bűnözésben minőségi változást, hanem egyes vagyon elleni bűncselekmények elszaporodásának esélyét teremti meg.

Tekintsük át, mik azok a körülmények, melyek ehhez hozzájárulhatnak!

1) TÖMEG KIALAKULÁSA

Az ünnepi asztalra kerülő gazdagabb fogások alapanyagainak, valamint az ajándékoknak a megvásárlása jelentős forgalomnövekedést eredményez az áruházakban, üzletekben, piacokon. A vásárlók összepréselődnek, melynek eredményeként természetessé válik, hogy az egyes ember vadidegenek szoros testi közelségébe kerül. Ez nem csak közérzetünket, hanem vagyonbiztonságunkat is hátrányosan befolyásolja. Viszonylag könnyen lehet zseblopásokat és alkalmi lopásokat elkövetni ebben a környezetben.

A zsebtolvajok elsősorban a nők biztonságát fenyegetik, mivel a retikülökben tartott értékek sokszor könnyű prédát jelentenek, amennyiben a táska kialakításánál fogva könnyen és észrevétlenül nyitható (pl. cipzáras kivitel) vagy tulajdonosa nem tartja közvetlen testközelben, kontrol alatt (pl. hátára veti). A forgalomnövekedés nem csak a kereskedelmet, hanem a közlekedést is érinti, ezért a veszély a pályaudvarokon, állomásokon és a zsúfoltabb megállókban ugyanúgy fennáll. Különösen a jegyvásárlás, valamint a fel- és leszállás stádiumában, de a helyközi járaton elalvó vagy értékeire nem figyelő utas is áldozattá válhat.

 

2) MEGOSZTOTT FIGYELEM

A hosszú bevásárló-listák teljesítése olyan szellemi kitartást igényel, ami mellett lanyhulhat az értékek megóvásához szükséges figyelem. Az áruházi bevásárlókocsiba vagy annak kinyitható gyermekülésére helyezett táska elsősorban az alkalmi tolvaj dolgát könnyíti meg, de ugyanilyen hiba az, amikor a piacon a vevő a válogatás vagy az árusnak történő fizetés megkönnyítése céljából a pultra vagy a termékek tárolására szolgáló ládára teszi le átmenetileg retiküljét. Vannak olyan kvalifikált bűnözők, akik a hipermarketek vásárlóinak egyik rossz beidegződését fordítják ellenük. Elterjedt szokás az autóval érkező ügyfelek esetében, hogy a bevásárlást követő rakodás idejére táskájukat a lezáratlan utastérben – leggyakrabban a jobb első ülésen – helyezik el. A tolvaj vagy akkor lép akcióba, amikor még a kiszemelt áldozat a csomagtartóba történő pakolással van elfoglalva, vagy ezt követően, amikor az üres bevásárlókocsit visszatolja annak tároló-helyére. A járműhöz odalopakodva a záratlan ajtót óvatosan kinyitja és kiemeli az utastérből az ott felügyelet nélkül hagyott értékeket.

 

3) KÉSZPÉNZKONCENTRÁCIÓ

A karácsonyi vásároknak a bűnözőkre gyakorolt vonzerejét az is fokozza, hogy tudatában vannak, a potenciális sértettek közül sokan az átlagost jóval meghaladó készpénzzel rendelkeznek. A bankkártya használat csökkenti támadhatóságunkat, de csak akkor, ha PIN kódunkat nem írtuk fel. Amennyiben a bank által generált négy számjegy megjegyzése nehézséget jelent, célszerű azt megváltoztatni egy számunkra könnyen memorizálható kombinációra.

 

4) AZ OTTHON VÉDTLENSÉGE

Az elmúlt években megyénk városaiban − elsősorban Veszprémben − előfordultak a késődélutáni, koraesti órákban elkövetett lakásbetörések. Ezek eloszlása nem egyenletes, hanem a késő őszi, téli hónapokra koncentrálódnak, amikor korán sötétedik, de még a sértettek nem érkeztek haza munkából, vagy már újra elmentek otthonról (edzőterembe, látogatóba, vásárolni stb.) Ezekkel a bűncselekményekkel elsősorban a családi házas, sorházas övezetben élőket támadják az elkövetők kihasználva azt, hogy a sötétség leple alatt feltűnés nélkül tudnak a kiszemelt ingatlanba az ablakon vagy az erkélyajtón át behatolni. A karácsonyt megelőző bevásárlási időszak különösen kedvez a lakásbetörőknek, mivel a tulajdonosok nagyobb eséllyel vannak ebben az időszakban távol. A sértetté válás természetesen nem végzetszerű, a nyílászárók mechanikus megerősítésével, riasztó felszerelésével, távfelügyeleti rendszerhez való csatlakozással a kockázatok jelentős mértékben csökkenthetők.

 

5) SÁLAK, SAPKÁK SZEZONJA

Nem csak a magánszemélyeknek, hanem a pénzügyi, kereskedelmi tevékenységet folytató vállalkozásoknak és azok alkalmazottainak is célszerű az előttünk álló hetekre fokozottabban odafigyelni. Bár a fegyveresen vagy felfegyverkezve elkövetett rablások megyénkben nem gyakoriak, azonban ezekre is jellemző egyfajta szezonális jelleg. A mélyen a szembe húzott sapka, az arc egy részét takaró sál a kemény fagyok idején kevésbé feltűnő viselet, ezáltal a felismerhetőségét megnehezíteni kívánó elkövető ebben az időszakban könnyebben tud egy rablótámadásra felkészülni. A célpontok általában kisebb pénzintézetek, pénzváltók, pénzváltással is foglalkozó utazási irodák, gyógyszertárak, dohányboltok és mini ABC-k. A rablások megelőzését, megszakítását segítő ajánlásunkat az elmúlt években eljuttattuk a veszélyeztetett fiókokhoz, üzletekhez. Természetesen lehetnek közöttük olyanok, akikhez valamilyen oknál fogva eddig még nem jutottunk el, de újonnan megnyitott kereskedelmi egységekkel is számolunk.

Amennyiben az orsosk@veszprem.police.hu e-mail címre ilyen irányú igényt jeleznek, írásos tájékoztatónkat válasz e-mailben soron kívül eljuttatjuk az érdeklődőknek.

 

6) EGY ZSÚFOLT BOLTBAN A POTENCIÁLIS SÉRTETTEK IS TÖBBEN VANNAK

A zseblopások, alkalmi táskalopások megelőzéséért már szót emeltünk. Egy kisüzletben azonban az eladó is szembenézhet a vagyonvédelem kihívásaival. Nehéz a vásárlókat kiszolgálni, kérdéseikre válaszolni és ezzel egyidejűleg az eladótérben elhelyezett árukészletet is megóvni. Az ilyen boltok tulajdonosai jelentős mértékben csökkenthetik veszélyeztetettségüket, amennyiben megfelelő minőségű és szakszerűen felszerelt kamerát állítanak rendszerbe alkalmazottaik és az árukészlet megóvására. Esetenként maga az eladó válik áldozattá, amikor a pultban vagy más, könnyen elérhető helyen tárolja táskáját, pénztárcáját vagy telefonját. Ugyanezek a veszélyek fenyegethetik a karácsonyi vásárok pavilonjainak árusait is. Fontos, hogy mielőtt kinyitnak, a maguknál tartott értékek biztonságba helyezéséről megfelelőképpen gondoskodjanak.

 

ELŐZZÜK MEG A BAJT !

A BŰNCSELEKMÉNYEK TÖBBSÉGE MEGELŐZHETŐ!

ENGEDJE MEG, HOGY SEGÍTSÜNK!

Amennyiben Ön vagy hozzátartozója sérelmére bűncselekményt, vagy szabálysértést követnek el és azonnali segítségre van szüksége, hívja a Rendőrséget a 107-es, vagy a 112-es ingyenesen hívható telefonszámon.

Ha azonnali segítséget nem igényel feljelentését bármelyik Rendőrkapitányságon megteheti szóban, vagy írásban.

Hozzájárulásunkat adjuk ahhoz, hogy Kedves Olvasóink a Hírlevél információtartalmát részben vagy egészben szabadon felhasználják, a célcsoportok felé eljuttassák.

Kérjük azonban, hogy a terjesztés során hivatkozzanak arra, hogy a Hírlevelet a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya készítette.


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Őrizetben egy ózdi kristály-díler

A rendőrök elfogták és őrizetbe vették azt az ózdi férfit, aki új pszichoaktív anyagot árult vevőkörének, köztük fiatalkorúaknak is.

 

A káli  dílerek őrizetben

A Füzesabonyi nyomozók öt személyt hallgattak ki gyanúsítottként pszichoaktív anyaggal visszaélés gyanúja miatt.

 

Megduplázta

A rendőrség a balesetek megelőzése érdekében országos akciót tartott 2024. április 15. és április 21. között.

 

Elég ebből!

A nyíregyházi nyomozók véget vetettek a gépkocsifeltörésekre szakosodott budapesti páros bűnös tevékenységének.

 

Körözött autó Nagylakon

Német hatóságok által körözött autót foglaltak le Nagylak közúti határátkelőhelyen a magyar rendőrök.