Ne engedj a zsarolásnak!

2021. 02. 11., cs - 08:58
Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Kérjük fogadják meg a Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság tanácsait.

Zsarolóvírus – angol nevén ransomware - alatt olyan kártékony szoftvert értünk, amelynek célja valamilyen módon használhatatlanná tenni a felhasználók informatikai eszközeit, vagy az azon tárolt adatokat, melyek visszaállításáért „váltságdíj” megfizetését kéri. A fertőzés leggyakrabban valamilyen kéretlen e-mail üzenet káros csatolmányával, vagy káros – jellemzően felnőtt videókat, képeket, vagy valamilyen illegális tartalmakat kínáló – weboldal, esetleg online hirdetések útján történik. Ritkább esetben, az operációs rendszer, vagy a hálózat sérülékenységét, illetve hibás konfigurációját, vagy alacsony biztonsági szintjét (gyenge jelszó) használják ki a támadók, majd illetéktelenül hozzáférnek egy rendszerhez, amin azután a káros kódot futtatják.

Általános jellemző, hogy a károkozók titkosítják, vagy hozzáférhetetlenné teszik a fájlokat és adatokat, majd zsaroló üzenetet jelenítenek meg, és határidőt szabnak a követelt összeg kifizetésére. A fenyegetések többsége a fontosabb állományok egy részének, vagy egészének törlését helyezik kilátásba, és az idő múlásával egyre több fájlt tesznek végleg visszaállíthatatlanná. A tevékenység nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem fordítható vissza, mivel a támadók egy úgynevezett aszimmetrikus titkosítással (nehezen feltörhető kódolási műveletsorral) megváltoztatják az adatfájlok tartalmát, így a titkosítási kulcs nélkül nem lehet azokat visszaállítani.

Ahogyan a legtöbb vírustámadás, így a zsarolóvírusok fertőzése is megelőzhető, ha betartunk néhány szabályt:

  • Telepítsünk aktív vírusvédelmi és tűzfal alkalmazást, tartsuk naprakészen a vírusdefiníciós adatbázisát!
  • Operációs rendszerünk és a telepített szoftvereink automatikus frissítésével tegyük lehetővé a szoftvergyártók biztonsági frissítéseinek telepítését!
  • Csak legális szoftvereket használjunk, azokat a gyártó, vagy a hivatalos forgalmazó oldaláról telepítsük!
  • Kerüljük az illegális tartalmakat, feltört szoftvereket kínáló honlapokat!
  • Legyünk óvatosak a kéretlen levelek csatolmányaival. Ismeretlen személytől érkezett levelek mellékleteit ne nyissuk meg!
  • Készítsünk rendszeresen biztonsági másolatot a fontosabb adatfájljainkról, dokumentumainkról egy elkülönített adathordozóra, vagy egy felhőszolgáltató tárhelyre!

Ha már megtörtént a baj, azonnal válasszuk le az adott eszközt a hálózatról és kapcsoljuk ki!

Soha ne fizessünk a zsarolónak! Nincs rá garancia, hogy a fizetés után megkapjuk a kódot a visszaállításra, és hogy az működőképes is lesz. Kérjünk szakértői segítséget, ne próbáljuk házilag helyrehozni az elveszett rendszert, mert további károkat okozhatunk!

A témáról részletesebben olvashatnak a Nemzeti Kibervédelmi Intézet (https://nki.gov.hu/it-biztonsag/tudastar/zsarolovirus-ransomware-v2/) honlapján.

 


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Kik lehetnek?

Tolvajok azonosításához kérnek segítségét a budaörsi rendőrök.

 

A dobogó mindhárom fokából jutott

Egyéniben első és harmadik, míg csapatban második helyen végzett a Tolna vármegyei különítmény a BM Országos Terepfutó Bajnokságon.

 

Őket körözzük

A ferihegyi gyorsforgalmi úton két halálos áldozatot követelő közlekedési baleset kapcsán a BRFK hét nepáli állampolgár ellen adott ki elfogatóparancsot.

 

De igen, ők is tettesek!

A nyomozás adatai szerint a terézvárosi luxusbolt-betörésben legalább négyen vettek részt. Két feltételezett elkövetőt a budapesti rendőrök már a bűncselekmény napján elfogtak, társaikat keresik.

 

Se pénz, se termék

Online piactéren hirdetett egy egyeki férfi olyan termékeket, amik sosem voltak a birtokában. A karcagi rendőrök a Mátrix Projekt keretében gyanúsítottként hallgatták ki.