Ne hagyjuk!

2020. 03. 13., p - 12:35
Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság néhány hasznos tanáccsal szolgál arra, hogy ne váljunk az internetes zaklatás áldozatává!

Az internet rohamos elterjedésével, a korábban csak iskolákban, kisebb közösségekben előforduló piszkálódások, bántások megjelentek az online térben is. Sokszor jó ideig akár rejtve is maradhat, hiszen van, hogy a bántalmazott szégyenli azt elmondani bárkinek is. Az új, nemrégiben elterjedt cyberbullying vagy másnéven internetes zaklatás azt jelenti, hogy valakit interneten bántanak, zaklatnak, vagy megfélemlítenek. Ezáltal akár hosszabb ideig fennálló szándékos sérelem okozás áldozatává válhat valaki, melynek célja lehet a megalázás, a fenyegetés, a nevetségessé tétel, a lejáratás.

Ez sokféle módon történhet. A bántalmazók írhatnak lejárató kommenteket az áldozatról, vagy feltölthetnek a másikról kínos fényképet, videót. De akár létrehozhatnak profilt más nevében, hogy így járassák le az illetőt. Az áldozat kaphat sértő, fenyegető e-maileket is felzaklató képekkel, videókkal akár vírussal fertőzve.

A sexting, az angol „szex” és „texting” szavak összeolvadásából keletkezett, amely szexuális tartalmú, erotikus, meztelen vagy félig meztelen képek, videók küldését jelenti valaki telefonjáról a másik telefonjára, e-mail címére. Sok tini – és fiatal felnőtt – úgy gondolja, hogy ezzel jobban fog tetszeni barátjának, barátnőjének, figyelmen kívül hagyva azt, hogy az adott kapcsolat végződhet akár elég csúnyán is, és ezután akár vissza is élhetnek a fotókkal. Ez akár eljuthat a zsarolás fázisáig is, ahol még több képet, vagy már pénzt kérhetnek azért, hogy eltávolítsák a fotókat az internetről. Ritkább esetben az is megtörténhet, hogy valakit szexuális aktusra kényszerítenek azért, hogy a korábban készült fotókat ne használja fel a zaklató.

Nagyon fontos, hogy ha elküldünk, vagy feltöltünk magunkról digitális fotót, akkor örökre elveszítjük a kontrollt felette!

  • Amennyiben valaki cyberbullying áldozata lett, feltétlenül mondja el a vele történteket szüleinek, barátainak!
  • Fontos, hogy ne reagáljon a neki küldött zaklató e-mailre!
  • A közösségi felületeken tiltsa le, blokkolja az elkövetőt!
  • Őrizzen meg minden bizonyítékot, jegyezze fel a dátumot, és az időpontot, készítsen képernyőfotót a zaklató beszélgetésről, üzenetről!
  • Mentse el a képernyőről a képeket, üzeneteket! Amennyiben van, mentse le a hangüzeneteket!
  • Ha közösségi oldalon történik a zaklatás, jelentse az oldal szerkesztőinek a felhasználót!
  • Soha, semmilyen körülmények között ne küldjön senki magáról olyan képet, amit nem szeretne viszont látni az interneten vagy bárhol máshol!


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Mátrix Projekt: Több mint százmilliós kármegtérülés

A Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtótájékoztató keretében számolt be egy országos kiterjedésű, bankkártyaadatok megszerzésére, csalásra és pénzmosásra szakosodott bűnszervezet tagjai ellen befejezett ügy részleteiről.

 

Egy sérült, két gyanúsított

Nem adott elsőbbséget egy motorosnak egy teherautó-sofőr Békésen. A fiatalember elesett, fájlalta a lábát, a sofőr és a kollégája ennek ellenére magára hagyták. A rendőrség befejezte a baleset körülményeinek vizsgálatát.

 

Templomból lopott

Őrizetbe vették a szegedi rendőrök azt a férfit, aki a mórahalmi perselypénzt dézsmálta.

 

Házhoz rendelt rablás

A hevesi nyomozók gyanúsítottként hallgattak ki egy 28 éves helyi férfit, aki egy ételfutár bevételét vette el.

 

Ha ismeri, telefonáljon!

A miskolci rendőrök ismeretlen tettes azonosításához kérik az állampolgárok segítségét.

 

Rablás miatt hárman őrizetben

Elcsalták egy lakatlan területre, majd bántalmazták és elvették 47 ezer forintját egy idős férfinek Tiszaburán. A támadók őrizetben várják a bíróság döntését letartóztatásukról.