Nyár, nyár, nyár…

2013. 06. 18., k - 11:35
Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Figyeljünk a veszélyekre is!

Közeledik a nyár. A pihenés, a barátokkal lógás, a nyaralás, a szórakozás, a strandolás időszaka. A tanév befejezésével a gyerekek nyakába rengeteg szabadidő szakad, amit fontos, hogy hasznosan és biztonságban töltsenek el. Gondolják végig a lehetőségeket, és tervezzék meg gondosan a nyári programjaikat, hogy a szabadságuk valóban a pihenésnek, a regenerálódásnak, és ne a kárrendezésnek, vagy az orvosi rendelők, kórházak látogatásának az ideje legyen. A nyári hónapokban sajnos fokozottan megnő az áldozattá válás lehetősége. Ügyeljenek környezetükre, biztonságukra, a testi épségükre, hogy ne váljanak a nyári hónapok áldozatává.

Mire figyeljenek oda kiemelten a nyári hónapokban?

Mindenekelőtt gyermekeikre. Nyár végén az iskolákban kiosztják az éves teljesítményt tükröző bizonyítványokat. A szülők gyakran szembesülnek azzal, hogy gyermekük bizonyítványa bizony nem olyan eredményes, mint ahogyan azt várták. Ne legyenek túl szigorúak hozzájuk! A gyermekek - főleg, ha nem várt gyenge tanulmányi eredményt igazoló bizonyítvánnyal indulnak útnak – előfordulhat, hogy nem mernek hazamenni, mert félnek a számonkéréstől. Ebben a zaklatott állapotban válhatnak leginkább áldozattá, hiszen céltalanul bolyonghatnak, és így könnyebben kerülhetnek veszélyes helyzetbe.

A tanév befejeztével az iskolai fegyelem, illetve a folyamatos felkészülés, valamint a rendszeres beszámoltatás miatt kialakult feszültség alól hirtelen felszabadult fiatalok gyorsan kiengednek, legtöbbször könnyelműen (lazán) élik meg a nyári szünidő adta szabadságot. Sajnos a magabiztos ifjúság gyakran meggondolatlanul feltűnő, jól látható helyen hordja az értékeit, ékszereit. Megmutatják egymásnak frissen beszerzett elektronikai eszközeiket. Teszik ezt tömegközlekedési eszközökön, zsúfolt plázákban, közösségi helyeken, nem gondolnak arra, hogy magatartásukkal milyen komoly veszélynek vannak kitéve.

Sajnos gyakran megtörténik a szabadidős programok szervezése, valamint a szállásfoglalás során, hogy felelőtlenül használják bankkártyájukat internetes foglalás, vagy vásárlás alkalmával könnyedén megadják kártyaszámukat, kódukat, nevüket, elérhetőségüket, vagyoni állapotukra utalnak internetes fórumokon, vagy elektronikus levelezés alkalmával. Ezáltal fokozottan megnő az áldozattá válás esélye.

Strandokon, szabadtéri fürdőhelyeken előfordul - általában a fiatalok körében -, hogy a fürdőzők fizikai adottságaikat túlértékelik. Nagyon nagy kockázat és jelentős baleseti forrás felhevült testtel hirtelen hideg, mély vízű tóba fejest ugrani. A bányatavak különösen nagy veszélyt rejtenek magukban. Kiszámíthatatlan a mélységük, vizük hőfoka igen alacsony s gyakran előfordul, hogy mélyükön különféle vasdarabok, szerszám- maradványok találhatók.

Jó tanácsaink: 

Ne hívják fel magukra a figyelmet, strandokon, közösségi helyeken, zsúfolt bevásárlóközpontokban a feltűnő viselkedésükkel, értékes tárgyakkal, ékszerekkel. Sportolás közben, a strandon ne hagyják őrizetlenül értékeiket. Ha lehetőség van rá, akkor használjanak csomag-, illetve értékmegőrzőt és annak kulcsát lehetőleg mindig tartsák magunknál!

Az autóval érkezők mindig ellenőrizzék, hogy az autót bezárták és semmilyen nagyobb értéket nem hagytak látható helyen. A csomagokat, pénztárcát mindig zárható táskába tegyék, ha megoldható felváltva vigyázzanak rá!

Szünidős programokra is csak a szükséges készpénzt vigyék magukkal, a bankkártyát és a PIN kódot ne tartsák egy helyen. Amennyiben bankkártyájukat elveszítették, vagy gyanú van arra, hogy annak adatai nyilvánosságra kerültek, azonnal tiltassák le!

Szórakozóhelyeken, discóban, fesztiválokon lehetőleg palackozott, előttünk felbontott italokat fogyasszanak! Ne tegyék le poharukat, ne hagyják őrizetlenül, amíg meg nem itták annak tartalmát.

Legyenek óvatosak az idegen „segítségkérőkkel”. Ismeretlen autójába soha ne szálljanak be, ne kísérjék el idegen helyekre!

Amennyiben egyedül kell otthon hagyniuk gyermeküket, nagyon fontos, hogy tisztázzák vele a  biztonságát érintő alapvető szabályokat:

- Idegeneket ne engedjen be a lakásba!

- A véletlenül elöl hagyott gyógyszerek, alkoholos italok veszélyesek lehetnek, még kíváncsiságból se próbálja ki azokat!

- Ha egy elektromos készülék elromlott, ne nyúljon hozzá, várja meg a szülőket amíg hazaérnek!

- Ha tűz ütne ki a lakásban, fontos, hogy ismerje a tűzoltók számát, amit azonnal hívni kell és hagyja el a lakást! Ne próbálja meg egyedül eloltani a tüzet, mert könnyen füstmérgezést kaphat, vagy megsérülhet!

- Az interneten való szörfölés jó kikapcsolódásnak tűnhet, de itt is fontos az óvatosság:

  • Idegeneknek soha ne árulja el, hogy egyedül van otthon!
  • Senkinek ne adja meg a lakcímét, személyes adatait!
  • Ha nyaralni megy a család, az időpontot a közösségi oldalakon soha ne írja ki, mert ez nyílt meghívó a betörők számára!
  • Ha chat-en idegenek hívják el találkozóra, mondjon minden esetben NEM-et!

- Ha a szülők távollétében házibulit tart, kerülje az alkoholt és a kábítószereket!

Amennyiben bűncselekmény áldozatává válna, kérjük, azonnal értesítse a rendőrséget az ingyenesen hívható 107, illetve 112 telefonszámon!


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

13 éves lányt molesztált

A rendőrök őrizetbe vették a bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható 28 éves baranyajenői férfit.

 

Őrizetben egy ózdi kristály-díler

A rendőrök elfogták és őrizetbe vették azt az ózdi férfit, aki új pszichoaktív anyagot árult vevőkörének, köztük fiatalkorúaknak is.

 

A kompolti dílerek őrizetben

A Füzesabonyi nyomozók öt személyt hallgattak ki gyanúsítottként pszichoaktív anyaggal visszaélés gyanúja miatt.

 

Megduplázta

A rendőrség a balesetek megelőzése érdekében országos akciót tartott 2024. április 15. és április 21. között.

 

Elég ebből!

A nyíregyházi nyomozók véget vetettek a gépkocsifeltörésekre szakosodott budapesti páros bűnös tevékenységének.