Otthona biztonsága az Ön kezében van

2020. 07. 22., sze - 09:48
ORFK Kommunikációs Szolgálat

Hogyan védheti meg lakását, házát? Ehhez ad számos tanácsot a rendőrség.

Hogyan védheti meg otthonát?

Mi a következőket tanácsoljuk:

1. Nézzen körül az udvaron, a lépcsőházban, lakása és háza bejáratának közelében!     

  • Azért, hogy minimálisra csökkentsük a betörés esélyét, először is nézzünk körül az udvaron, kertben, nincs-e olyan tárgy az ablakok közelében, amely esetleg segítséget nyújthatna a betörőknek a fal megmászásához. A ház körül például ne maradjon kint létra vagy egyéb kerti bútor. Ezeket lehetőség szerint tárolja beltérben, de mindenképpen zárható helyen.
  • Tartson rendet közvetlen környezetünkben és a kertben! A széthagyott kerti szerszámok, gépek, illetve gyerekjátékok, valamint a könnyebben elmozdítható kerti bútorok könnyedén ellophatók, ráadásul vonzzák a besurranó tolvajokat.
  • A sűrű növényzet kiváló rejtekhelyül szolgálhat a betörők számára. A dúsabb bokrokat, fákat ritkítsa meg, a házhoz, ablakokhoz közel álló fák ágait pedig kissé vágja vissza!
  • Ha elhagyja otthonunkat, minden nyílászárót jól zárjon be! Az ajtót és kertkaput ugyanakkor még akkor is érdemes zárva tartani, ha otthon tartózkodik.
  • A villanyóra szekrényét zárja biztonságosan, hogy a behatoló ne tudja előre elsötétíteni a lakást, illetve ezzel együtt az elektronikus riasztást is kiiktatni.
  • Társasházban gondoskodjon a helyiségek megfelelő zárásáról, az illetéktelenek ott tartozódásának megakadályozásáról! Fontos a lépcsőházak, pincék éjjel-nappal való zárása.
  • A postaládáján, névtábláján végzettségét, címeit ne tüntesse fel, ha nem feltétlenül szükséges, mert ebből vagyoni helyzetére lehet következtetni. Egyedül élő nők – saját biztonságuk érdekében – lehetőség szerint csak a vezetéknevüket tüntessék fel!
  • Időnként vizsgálja át a bejárati ajtót és környékét, nincsenek-e számok, jelek odaírva, papírcsík, gyufaszál az ajtó réseibe dugva, cellux-csík felragasztva. Ezeket azonnal távolítsa el, mivel az Ön távollétei időpontjainak megfigyelését szolgálhatják.

2. A lakásban is akad egy-két teendő

  • Ajtónyitás előtt minden esetben győződjön meg (például: az ajtó kitekintőjén keresztül) az Önhöz érkező személy kilétéről!
  • Ha idegenek csengetnek be, és valakit keresnek, szolgáltatást, vásárlást ajánlanak, rosszullétet színlelnek, vagy valamilyen apróságot kérnek, ne engedje be őket lakásába! A hivatalos személyektől is mindig kérje el igazolványukat!
  • Érdemes beszerezni néhány olyan műszaki eszközt, amelyek távollétünk idején előre időzítve bekapcsolnak fény- és hanghatásokat a lakásunkban, ezzel azt a látszatot keltve, hogy otthon vagyunk.
  • Ne tartson a lakásában nagy értékű készpénzt, ékszereket, hacsak nincs otthon széf, ahol biztonságban lehet a betörők elől!
  • Ha ismeretlen személyeket lát csomagokkal (doboz, bőrönd, nagytáska, televízió, képek, bútorok stb.) közlekedni lakóházában, figyelje meg, melyik lakásból jöttek ki! Próbálja meg személyleírásukat megjegyezni, az általuk használt jármű típusát, rendszámát felírni!
  • Hosszabb távollét idejére célszerű a csengőt kikapcsolni, hogy a lakás elhagyatottsága ne legyen könnyen ellenőrizhető.

3. Kérje a rokonai, barátai vagy szomszédjai segítségét!

  • Nyaralás előtt szóljanak a szomszédjuknak, rokonuknak, hogy meddig lesznek távol, és kérjenek meg egy rokont, barátot vagy egy megbízható szomszédot, hogy rendszeresen ürítse a postaládát, a szemétszállítási napokon az önök kukáját is helyezze ki a ház elé, függetlenül attól, hogy tartalmaz-e valamit, vagy sem. Esténként kapcsolja fel a villanyt, és húzza le a rolókat vagy húzza be a függönyöket! Az azonban fontos, hogy a redőnyök, függönyök ne legyenek állandóan leengedve, illetve behúzva, mivel ez is egy jel arra nézve, hogy senki sem tartózkodik otthon. Hosszabb út esetén nem árt, ha fűnyírással is megbízzák szomszédot, ismerőst. Cserébe felajánlható, hogy használja kerti ruhaszárító kötelet, illetve udvari parkolóhelyeinket, hiszen ezek is azt a látszatot keltik, hogy lakják a házat.
  • Fontos, hogy a megbízott személy tudja a pontos címet, ahol a vakációt töltik, és egy telefonszámot, ahol baj esetén feltétlenül el tudja önöket érni.

4. Ne verje nagydobra, hogy nyaralni megy!

  • Próbálja minél kevesebb emberrel megosztani, hogy huzamosabb időre üresen hagyja otthonát! Hisz minél kevesebben tudják, hogy elutazik, annál kisebb a lehetősége annak, hogy olyan ember fülébe jut elutazásunk híre, aki esetleg nem tisztességes céllal érkezne lakásunkba.
  • Használja tudatosan a közösségi oldalakat is! Amennyiben a nyaralása idején posztol fotókat, számos ember értesülhet arról, hogy ingatlana üresen áll. Ha még arra is utalást tesz, mettől meddig van távol, ezzel pontos információkat adhat a potenciális betörő(k) számára. Javasoljuk, hogy csak a nyaralás után, otthona biztonságában rakja fel a közösségi oldalára felvételeit.

5. Öt, mit NE:

  1. Ne tegye a pótkulcsot a titkos helyre!
  • Ha azt gondolja, hogy a legtöbb ilyen hely (lábtörlő alatt, ablakpárkányon, ajtókeret fölött, odvas fa belsejében stb.) a betörők előtt is titkos, elég nagyot téved. Egy tapasztalt elkövető számára nem okoz különösebb gondot a kulcs megtalálása. A legszerencsésebb, ha a pótkulcsot a szomszédra vagy egy közeli barátra bízza baj esetére.
  1. Ne tüntesse fel címét kulcstartóján!
  2. Kulcsait ne tartsa igazolványaival egy helyen!
  • Ellopásuk esetén így ugyanis kulcsrakész segítséget ad pontos lakcímével, autórendszámával a betörőknek.
  1. Ne menjen el otthonról, ha nem tudja bezárni az ajtót!
  • Lehet, hogy a lakást a betörők készítették ily módon elő. Gondoskodjon a zárcseréről, de soha ne hagyja felügyelet nélkül a lakását!
  1. Érkezéskor és távozáskor is legyen óvatos!
  • Figyeljen arra, hogy hazaérkezéskor, vagy eltávozáskor ne legyen idegen a lakásajtó közelében!

MI A TEENDŐ, HA MINDEZEK ELLENÉRE BETÖRÉS ÁLDOZATÁVÁ VÁLIK?

  • Ha hazaérkezéskor betörés nyomait észleli, NE MENJEN BE A LAKÁSBA!
    • Egyrészt a betörő még mindig a lakásban lehet, és nem kizárt, hogy menekülése érdekében Önnel szemben fizikai erőszakot fog alkalmazni. Másrészt, ha nem megy be a lakásba, akkor a betörő által hátrahagyott nyomokat nem változtatja meg, így megkönnyíti a rendőrség szakembereinek munkáját.
  • A lehető legrövidebb időn belül hívja a 112-es segélyhívó telefonszámot!
  • Ha mód van rá a szomszédokkal együtt, tartsa szemmel a lakását, hogy az esetlegesen ott tartózkodó betörő ne tudjon észrevétlenül távozni.
  • Ha a rendőrség kiérkezése előtt a betörő mégis megpróbálna elmenekülni, lehetőség szerint az Ön és segítői testi épségét nem veszélyeztetve együtt akadályozzák meg!
  • Ha ez nem meg oldható vagy nem jár sikerrel, alaposan figyelje meg az illető személyt és ruházatát, az általa használt jármű ismertetőjegyeit, menekülési útvonalát!


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Kik lehetnek?

Tolvajok azonosításához kérnek segítségét a budaörsi rendőrök.

 

A dobogó mindhárom fokából jutott

Egyéniben első és harmadik, míg csapatban második helyen végzett a Tolna vármegyei különítmény a BM Országos Terepfutó Bajnokságon.

 

Őket körözzük

A ferihegyi gyorsforgalmi úton két halálos áldozatot követelő közlekedési baleset kapcsán a BRFK hét nepáli állampolgár ellen adott ki elfogatóparancsot.

 

De igen, ők is tettesek!

A nyomozás adatai szerint a terézvárosi luxusbolt-betörésben legalább négyen vettek részt. Két feltételezett elkövetőt a budapesti rendőrök már a bűncselekmény napján elfogtak, társaikat keresik.

 

Se pénz, se termék

Online piactéren hirdetett egy egyeki férfi olyan termékeket, amik sosem voltak a birtokában. A karcagi rendőrök a Mátrix Projekt keretében gyanúsítottként hallgatták ki.