Sikeresen zárult a Generációk Biztonsága bűnmegelőzési program Szegeden

2017. 08. 29., k - 13:42
Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A sikeres projektek nélkülözhetetlen eleme az összefogás – mondta el „A jövő iskolája” és a „Generációk Biztonsága” elnevezésű projekt szegedi zárórendezvényén, a pályázó Bűnmegelőzési és Oktatási Szolgáltató Központ Egyesület vezetője.

Kispéter Andrea a 2017. augusztus 28-án tartott rendezvényen hozzátette: „hiszünk abban, hogy a sikeres bűnmegelőzési tevékenység társadalmi együttműködést igényel.”

A program során az együttműködő partnerek között ott volt a Csongrád Megyei Rendőr Főkapitányság, a Szegedi Tankerületi Központ, a Szegedi Vadaspark Nonprofit Kft. és az Ágota Alapítvány, emellett több szervezet is segítette a komplex projekt megvalósítását.

A munka során a településbiztonság, valamint a gyermek- és ifjúságvédelem területén minden együttműködő szervezet erősségét kihasználva szerveztek programokat, képzéseket. Az ifjúságot is bevonva a mai legkorszerűbbnek tartott bűnmegelőzési módszerekkel, képzésekkel és közösségi rendezvényekkel erősítették a helyi közösséget és az egymás iránti felelősségvállalást. Vizsgálatok bizonyították ugyanis, hogy azok a fiatalok kevésbé veszélyeztetettek, akik jól érzik magukat környezetükben. Magabiztosabbak, sikeresebbek, ezért kevésbé válnak elkövetővé vagy áldozattá. Ennek érdekében a művészet- és élménypedagógia módszereit alkalmazó programokat szerveztek számukra. A veszélyeztetett fiatalok, nevelőotthonokból kiemelt gyermekek bekapcsolódását az Állami Gondoskodásban Élő és Veszélyeztetett Fiatalok Támogatásáért Alapítvány munkatársai segítették.

A cél az volt, hogy a gyermekek nyíltan beszéljenek a szakemberekkel  azokról a veszélyekről, melyek a mindennapi életben megjelennek - mondta el Rádi Norbert r. ezredes. Csongrád megye bűnügyi rendőrfőkapitány- helyettese kiemelte: a mindennapokban is hasznos, preventív információkat kaptak a fiatalok.

A Gedói Általános Iskola diákjai az elmúlt fél évben tizenegy témával találkozhattak - ismertette a Kék Tér pilot-programot M. Toronykőy Márta, a főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője. Az általuk kifejlesztett oktatási modell lényege, hogy az alsó tagozat harmadik, negyedik osztályában tanító pedagógusok olyan alapvető bűn-, és balesetmegelőzési ismereteket tudjanak átadni - rendőrszakmai támogatás mellett - a gyereknek, amely életkori sajátosságaiknak megfelelően, játékos és szórakoztató módon készíti fel őket az áldozattá, elkövetővé válás elkerüléseinek lehetőségeire.

A foglakozásokat pedagógus végzettségű rendőrtisztek tartották, hospitációs lehetőséget biztosítva az intézmény tanítóinak, illetőleg ifjúságvédelem terén dolgozó rendőröknek.

A foglakozások témái közt szerepelt a közlekedésbiztonság, káros szenvedélyek, veszélyes szerek, felelősségvállalás, konfliktus-erőszak-agresszió, a tévézés veszélyei, idegenek, vízbiztonság, vagyonvédelem, internethasználat, egyedül otthon. A program alapját a „Zita, Miki és a két kutya kalandjai” című foglalkoztató munkafüzet adta. Az egyes munkalapok témabevezető részében a két főszereplő, Zita és Miki, valamint kutyáik egy napjának állomásait, történéseit követhették végig a gyerekek. A bevezető történet után általában a két kutya hívta fel a figyelmet a gyerekek helyes és helytelen döntéseire, a témakörökkel kapcsolatos főbb tudnivalókra. Ezt követte az adott téma feldolgozása elméleti részekkel és gyakorlati feladatokkal, szabályok és tanácsok gyűjteményével, illetve az egyes témakörökhöz kapcsolódó érdekességekkel.

A foglalkozásokon szó volt a biztonságos internethasználatról is. Ezzel kapcsolatban a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya az alábbiakat javasolja:

-    Használjanak biztonságos jelszót, amely legalább 8 karakterből áll, tartalmaz kis- és nagybetűket valamint számokat is, s rendszeresen cseréljék le jelszavukat! A jelszó ne legyen könnyen kitalálható! Például családtag, kis kedvenc neve, születési dátumok.
Egy helyes jelszó: EmAkTYaK#21. Képzése: „Ej mi a kő! tyúkanyó, kend” vers szavainak első betűje váltakozó betűnagysággal kiegészítve egy speciális karakterrel és egy számmal. 

-    Legyenek óvatosak a bejegyzésekkel – amit egyszer kiírnak az üzenőfalra, az később még visszaüthet. Használják a bejegyzések megosztási beállításait, hogy csak azok olvashassák, akiknek szánták.
 
-    Legyenek óvatosak, hogy mire kattintanak – Még ha mindent jól állítottak is be, a kártékony linkek, rosszindulatú programok nemcsak számítógépükön okozhatnak kárt, de személyes adataik biztonságát is veszélyeztethetik.
 
-    Lépjenek ki a közösségi oldalból – Ismert, hogy ezek a weboldalak más portálokon végzett tevékenységüket is követik, így lépjenek ki belőlük, ha már nem használják. Ez osztott számítógépek használatakor csökkenti fiókunk feltörésének valószínűségét is.
 
-    Telepítsenek egy megbízható és elismert biztonsági csomagot, és frissítsék is rendszeresen! Használjanak jogtiszta operációs rendszert, programokat, vírusirtót, tűzfalat a legújabb frissítésekkel az adatlopások elkerülésére.
 
-    Csak az „Ismerősök és Csak én” opciókat használjon, ne tegyen semmit nyilvánossá!
 
-    Születési dátumunkból elég a hónap és a nap megosztása, vagy még az sem. Otthoni és munkahelyi telefonszámot ne adjon meg! A megosztott Információkból sok minden kikövetkeztethető. Ne adjon meg magáról meggondolatlanul minden információt.

-    Adjon meg biztonsági kérdést a fiókjához! A biztonsági kérdés lehetővé teszi, hogy azonosítani tudják, ha netán elveszítené a hozzáférési adatait.

-    Nagyon hasznos eszköz a bejelentkezési értesítő. Ha olyan eszközről történik bejelentkezés, amit még nem használtál és nem is hagyott jóvá, akkor értesítőt kap a bejelentkezésről e-mailben és/vagy szöveges üzenetként.


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Mátrix Projekt: Több mint százmilliós kármegtérülés

A Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtótájékoztató keretében számolt be egy országos kiterjedésű, bankkártyaadatok megszerzésére, csalásra és pénzmosásra szakosodott bűnszervezet tagjai ellen befejezett ügy részleteiről.

 

Egy sérült, két gyanúsított

Nem adott elsőbbséget egy motorosnak egy teherautó-sofőr Békésen. A fiatalember elesett, fájlalta a lábát, a sofőr és a kollégája ennek ellenére magára hagyták. A rendőrség befejezte a baleset körülményeinek vizsgálatát.

 

Templomból lopott

Őrizetbe vették a szegedi rendőrök azt a férfit, aki a mórahalmi perselypénzt dézsmálta.

 

Házhoz rendelt rablás

A hevesi nyomozók gyanúsítottként hallgattak ki egy 28 éves helyi férfit, aki egy ételfutár bevételét vette el.

 

Ha ismeri, telefonáljon!

A miskolci rendőrök ismeretlen tettes azonosításához kérik az állampolgárok segítségét.

 

Rablás miatt hárman őrizetben

Elcsalták egy lakatlan területre, majd bántalmazták és elvették 47 ezer forintját egy idős férfinek Tiszaburán. A támadók őrizetben várják a bíróság döntését letartóztatásukról.