Arcról olvasnak

2017. 11. 22., sze - 13:46
Zsaru Magazin

Az egyik legjobb bizonyíték, ha egy bűncselekménynél fotó vagy videófelvétel készül az elkövetőről. Az arc önmagában viszont mindaddig kevés, amíg nem tudják azonosítani. Ilyenkor a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ (NSZKK) arcképfelismerő elemző osztálya adhat választ a kérdésre.

A valóságnak nem sok köze van ugyan a filmekben látott arcképelemzéshez, tény viszont, hogy lehetséges egy fotó alapján is azonosítani valakit. Ehhez két alapvető kritérium szükséges: jó minőségű fotó, és hogy az egyén regisztrálva legyen az adatbázisban. A technológia magyarországi kialakítása 2016-ban a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának (KEKKH) égisze alatt kezdődött, és koordinációja mellett idén januárban fejeződött be.

Bartha Zsuzsanna
Bartha Zsuzsanna

– Tekintettel arra, hogy egy innovatív technológia bevezetéséről van szó hazánkban, hosszas és szerteágazó előkészületekre volt szükség, ezért utánajártunk a külföldi sémáknak, informatikai lehetőségeknek, normatív szabályozásoknak – beszél a kezdetekről Bukta Lajos, az NSZKK arcképfelismerő elemző osztály vezetője. – Ezek alapján választottuk ki a jelenleg is használt szoftvert, és dolgoztuk ki azt a metodikát, amit az elemzéseknél használunk. Fő feladatunk hazánk belbiztonsági szerveinek (bűnmegelőzés, bűnüldözés, nemzetbiztonság, elhárítás, igazságszolgáltatás) a szakmaiságon nyugvó, professzionális támogatása. Ezt szigorú adatvédelmi és függetlenséget biztosító garanciális szabályok mentén végezzük. A szervek megkeresése zárt és közvetlen adatkapcsolat útján történik, kizárólag elektronikus formában. A beérkezett kérelmek elemzésére létrehozott környezet szigetszerű működése kizárja annak sérülékenységét, továbbá átláthatóvá, ellenőrizhetővé és függetlenné teszi a munkavégzést.

Az azonosításra váró képeket a vezető szignálja ki két arcképelemzőre, akik egymástól független irodában végzik párhuzamos kiértékelő tevékenységüket. A képet és a hozzá kapcsolódó leírást kizárólag az elemzésben érintettek ismerhetik meg. A munkatársak beemelik a képet a szoftverbe, és abból profilt képeznek. A pontos eljárási logikát a készítők még nekünk sem árulták el, de egy bonyolult algoritmus alapján elemzi a program villámgyorsan a közel 23 millió fotót, amely a különféle adatbázisokban szerepel. Ezek közül választja ki azokat, amelyek számításai szerint különféle morfológiai szempontok szerint nagyfokú vagy részleges hasonlóságot mutatnak a keresett emberrel.

Olykor a találatok egyértelműek, viszonylag könnyen összehasonlíthatók a nyilvántartás egy vagy több képével, de a legtöbb esetben ez nem ilyen egyszerű. A beérkezett kép profillá alakítása után a megfelelő nyilvántartáshoz párosítják, majd a szoftveres szűkítés eredményeként kapott kandidátusi, azaz találati listát kiértékelik.

Bukta Lajos
Bukta Lajos

– Minden arcnak van valamilyen jellegzetes pontja – magyarázza Bartha Zsuzsanna arcképelemző. – Ez gyakran az orr vagy a szemöldök, de a fül formája is lehet nagyon egyedi. A fej alakja önmagában is pluszinformáció, ami segít minket. Az arcszőrzet és a frizura viszont befolyásoló tényező lehet, ezért igyekszem elképzelni szakáll vagy haj nélkül az illetőt. Ha találunk valakit, aki úgy tűnik, hasonlít a kapott fotóra, aprólékosan megnézzük az összes vonását. Ehhez a minden irodában megtalálható 2 méter átmérőjű, érintőfunkciós munkaállomás is segítségünkre van. Erre áttehetjük a fotót, hogy nagyobb méretben és részletesebben is szemügyre tudjuk venni.

Amennyiben az elemzők sem tudnak egyértelmű választ adni, olyan listát állítanak össze, amelyben több lehetséges személy szerepel, mivel sok esetben már ezzel is segíthetik a megkeresést küldő szerv munkáját. Az eredmények elküldése előtt a vezető ellenőrzi és összefésüli a két elemző által generált találati listát, hogy valóban csak a legrelevánsabb emberek neve kerüljön a hatósághoz. A két lista általában nem teljesen azonos, mivel az elemzők védhető szakmai érveik mellett az arcmorfológiai jelleget szubjektíven is értékelik. Van, aki a fülre fektet nagy hangsúlyt, más a szemöldök lefutását veszi jobban figyelembe. Nehezíti a felismerést az évek múlásából fakadó arcelváltozás, ami megmutatkozhat az életvitel átalakulásában (dohányzás, hízás, sport, stressz), de természetes biológiai folyamatok is közbeszólhatnak (öregedés). Bizonyos embereknél, illetve fiataloknál is sokat változtat az arcvonásokon akár tíz év. Ezért jó, hogy két ember dolgozik egy-egy fotón, mivel van, aki nagyon jó érzékkel számítja be az öregedést. Nem szerinti szűrést nem alkalmaznak, mivel előfordult már, hogy a férfinak nézett ember valójában nő volt, és fordítva.  Elemzést a rendvédelmi szervek mellett többek között a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal, Nemzeti Adó- és Vámhivatal, az ügyészségek, büntetés-végrehajtási szervek kérhetnek. A hatóságok többnyire számukra teljesen ismeretlen személy arcképét küldik be, de olyan esetekben is az osztály segítségét kérik, ha van ugyan sejtésük arról, hogy ki látható a fotón, de nem biztosak benne.

Felvételét követően az osztály minden dolgozója – bár többen biológus végzettségűek is – részt vett egy antropológiai oktatáson, hogy megismerkedjen az arc morfológiájával. Ezáltal érzékenyebben figyelnek például a szemnek, a szemredőnek, a szemöldök lefutásának vagy éppen a fülnek, illetve a fejnek a formájára. A genetika és a daktiloszkópia mellett az arcképelemzés a biometrikus azonosítási terület legfiatalabb részlege. Létjogosultságát jól mutatja, hogy míg az elmúlt évben 1600 fotó érkezett elemzésre az osztályra, addig idén október végéig már közel 4000.

FERENTZI TÜNDE

FOTÓ: SEBESTYÉN JENŐ


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Specialista

A szolnoki rendőrök elfogták azt a 26 éves helyi férfit, aki kétkerekűekre szakosodott, és városszerte többet is ellopott az elmúlt időben.

 

Eltűnt Kiss Dominik

A pécsi rendőrök a lakosság segítségét kérik a 15 éves fiú eltűnése kapcsán.

 

Vége a féléves bujkálásnak

A budapesti rendőrök elfogták azt a 34 éves férfit, aki nem kezdte meg szexuális erőszak miatt kiszabott börtönbüntetésének letöltését.