Behálózták a pókembert

2021. 05. 19., sze - 14:58
Zsaru Magazin

Vannak bűnügyek, amelyeknek a megtörténtét is hétpecsétes titokként kezelik a nyomozók egészen addig, amíg el nem fogják az elkövetőket. Pontosan így gondolkodnak a Debreceni Rendőrkapitányság betörési alosztályának rendőrei is. Nekik, vezetőik szerint, tanítaniuk kéne, hogy miként lehet bekeríteni a rejtőzködő bűnözőket.

A nyomozók most vállalták először, hogy részletesen beszélnek pályafutásuk eddigi talán legfontosabb ügyéről, a betörésekből 365 milliós vagyont felhalmozó volt cirkuszi artista, V. Károly utáni hajszáról.

Nagy István alezredessel, a betörési alosztály vezetőjével és két nyomozó őrnagyával, Méhes Irénnel és Zöld Barna Mihállyal ülünk Illés Zoltán alezredes irodájában, aki ma bűn­ügyi osztályvezetőként dolgozik, de korábban maga is a betörési alosztály vezetője volt.

– A mi pályánk szempontjából mindenképp meghatározó a volt artista, V. Károly elleni nyomozás – kezdi Nagy István, aki 2014 óta vezeti a betörési alosztályt, egykor járőrként szerelt fel, még Borsod megyében. – Eleinte csak annyit tudtunk a férfiról, hogy folyamatosan járja az országot, mert Debrecenen kívül Győrben, Szegeden, Székesfehérváron, de Szolnokon és Kecskeméten is követett el betöréseket. Visszatérően jelent meg családi házas, kifejezetten jómódú övezetekben. Ha kinézett magának egy ingatlant, több éjszakát is rászánt a megfigyelésére.
 

Zöld Barna Mihály őrnagy, Méhes Irén őrnagy, Nagy István alezredes
Zöld Barna Mihály őrnagy, Méhes Irén őrnagy, Nagy István alezredes


Az ügy nyomozását az ORFK irányításával végezhette a Debreceni Rendőrkapitányság. Szakértők bevonásával modellezték, hogy a legkevesebb 34 helyszínes, és összesen 365 millió forint kárt okozó sorozatbetörést milyen módszerrel követhette el a tettes a 2013 és 2015 közötti időszakban. Később az ügy bírósági tudósításaiban jelent meg először, hogy az elkövető hihetetlen ügyességgel mozgott a riasztóval ellátott házakban. Kikerülte az érzékelőket, így nem szólaltak meg a riasztók. A debreceni rendőrök egy éven át nyomoztak a volt artista után, akiről akkor még csak azt tudták, hogy pók­emberhez hasonlítható akrobatikus ügyességgel mászik fel a házfalakon az emeleti ablakokhoz, erkélyajtókhoz, és amikor bejut az ingatlanba, csak a hálószobában kutat. Az egyik debreceni családi házban megtalálta a széf kulcsát, amiből kéttucatnyi arany ékszert és több millió forintot vett ki. Egy másik debreceni otthonból 12 millió forinttal, brillköves gyűrűkkel és értékes órákkal távozott. Volt, ahol kicsavarozta a széfet vagy épp a fésülködőasztal fiókjában talált egymilliós karórát, és több millió forint értékű ékszert emelt el.

– Minden egyes helyszínen komoly adatgyűjtést végeztünk – emlékszik Méhes Irén, aki nem kevesebb mint 32 éve dolgozik a Debreceni Rendőrkapitányságon. – Az egyik alkalommal már kifelé tartott egy házból a betörés után a férfi, amikor megszólalt a riasztó. Erre a szomszéd kinézett az ablakán, és meglátta az elkövetőt a tőle két méterre lévő kerítés tetején. Egy pillanatra farkasszemet nézett vele. Nem volt eltakarva a betörő arca, ezért viszonylag jó személyleírást adott róla.

Ezután készült egy fantomrajz, amit nagyon széles körben kiküldtek rendőröknek, de még a büntetés-végrehajtásban dolgozóknak is. Nem sokkal később megjött a jelzés, amire annyira vártak. Egy mosonmagyaróvári nyomozó a rajzban felismerte V. Károlyt (53), akit korábban egy kisebb ügy kapcsán hallgatott ki.

– Egyre több adat mutatott arra, hogy ezt a férfit keressük – nyilatkozza Zöld Barna Mihály, aki 13 évnyi bűnügyi helyszínelés után, 2013-ban lett az alosztály nyomozója. – Kiderült, hogy korábban Németországban éveken át légtornászként dolgozott, rendkívül jó testi adottságokkal rendelkező ember.

Ettől kezdve klasszikus nyomozói munka hozta meg a várt sikert. Tudták, hogy a férfi a betöréseket szinte mindig hétvégén vagy ünnepnapokon, éjjel, autópályák melletti lakónegyedekben követi el, és a kiszemelt épülettől messzebb parkol le, mielőtt akcióba lendül.

– Rendszeresen szerveztünk mini akciókat. Húszan, harmincan egymást váltva ültünk kint éjszakákon át az autópálya közelében, őt várva. És csak nem jött, csak nem jött. Máshol meg volt hasonló bűncselekmény az országban, amit vélhetően ő követett el – folytatja Illés Zoltán. –  Az utolsó alkalommal, 2015. június 12-én, péntek este négyen voltunk kint. Az M35-ös autópálya egyik pihenőjénél felálltunk; klasszikusan, a bokrok közül, távcsővel figyelve. Valamivel fél 8 után pont én szúrtam ki, ahogy Debrecenbe hajtott egy általa már használt piros Audival. Onnan beindult a gépezet.
 

Illés Zoltán alezredes
Illés Zoltán alezredes


A rendőrök megvárták, hogy a férfi leparkoljon a városban. Ha ekkor követték és igazoltatták volna, nem lett volna elég bizonyítékuk ellene. Az autót 22 óra 15 perckor megtalálták az egyik utcában. Üresen állt, a közelében sem volt senki. A nyomozók türelmesen vártak a kocsinál. Hajnali negyed 5-kor látták meg V. Károlyt, ahogy az utca felé gyalogolt. Igazoltatták.

– Semmilyen személyes irat nem volt nála. Egyértelmű volt, hogy neki ez a technikája. Nincs nála igazolvány, nem a saját kocsijával van, nem mond semmit, aztán csak küzdjenek a rendőrök – folytatja az alezredes. – Ruházatának átvizsgálásakor viszont a táskájában több, rendszerint betöréshez használt eszközt találtunk. Fekete kesztyűt, sarokcsiszolót, vágókorongot, elemlámpát, csavarhúzókat, vésőt. Végül a debreceni ügyekkel kapcsolatban részbeni beismerő vallomást tett. Kivittük a helyszínekre, és szépen mindenütt elmondta, mit hogyan csinált: miként feszítette meg az ablakot, mászott be, zárta vissza a nyílászárókat, vagy talált a házban egy kulcsot, amivel kinyitotta, majd bezárta maga után a bejárati ajtót.

A rendőrök hihetetlen gazdagsággal találkoztak a férfinál tartott házkutatás során. V. Károly luxuskörülmények között élt Ecseren a családjával. Saját lovardájuk, és több nagy értékű autójuk volt. Mexikóba jártak üdülni. Minden ingóság a felesége és a felnőtt korú lányai nevén szerepelt. Egyértelmű volt, hogy az egész család tudott a betörésekről és arról, hogy az ellopott értékek árából élnek fényűző életet. Összesen 1200 darab ékszert találtak a család házában, valamint közel 50 ezer eurót, átszámítva 18 millió forintot. 

A bíróság V. Károlyt jelentős értékre, üzletszerűen, dolog elleni erőszakkal elkövetett lopás bűntette miatt jogerősen 9 év börtönre ítélte, de a felesége és a lányai sem úszták meg. A férfit orgazdaként segítő, munka nélküli nő 5 év börtönt kapott, a két húszas éveiben járó lány pedig 2-2 év börtönt 3 évre felfüggesztve. Amikor az elsőfokú tárgyaláson V. Károly meghallotta, hogy a gyerekeit is szabadságvesztésre ítélik, a székre rogyott, mentőt kellett hívni hozzá. A másodfokú tárgyaláson elsősorban azt szerette volna elérni, hogy legalább a lányait ne büntessék azért, amit ő tett. Elvégre a betöréseket ő követte el, más nem is lett volna képes rájuk. A lányai hiába védekeztek azzal, hogy fogalmuk sem volt, apjuk miből tölti fel a családi kasszát, a bírói tanács szerint lehetetlen volt nem észrevenni azokat a körülményeket, amelyekkel a kutatást végző rendőrök is szembesültek. A jogerős ítélet kimondta, hogy V. Károly családja jól összeszokott társaságként működött, ahol nyilvánvalóan mindenki tudta, honnan jön a pénz. Ráadásul mindenkinek megvolt a bűncselekmények elkövetéséhez köthető, pontosan behatárolható feladatköre is.


P. GÁL JUDIT
FOTÓ: SZABÓ GABRIELLA, RENDŐRSÉG


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Specialista

A szolnoki rendőrök elfogták azt a 26 éves helyi férfit, aki kétkerekűekre szakosodott, és városszerte többet is ellopott az elmúlt időben.

 

Eltűnt Kiss Dominik

A pécsi rendőrök a lakosság segítségét kérik a 15 éves fiú eltűnése kapcsán.