Bűnmegelőzés összefogással

2017. 09. 20., sze - 12:42
Zsaru Magazin

Több tucat programot indított és támogatott megalakulása óta a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács (NBT). A beérett sikerekről, a szokatlan megközelítésekről és a jövőbeli tervekről kérdeztük Hatala Józsefet, az NBT elnökét.

– Mely területeket vette a szárnyai alá az NBT, és miért?

– Négy kérdéskörre koncentrálunk: először is a gyermek- és ifjúságvédelemre, hiszen a legfontosabb és legeredményesebb, ha a felnövekvő nemzedék számára már tudatossá válik a megelőzés, így elkerülhető, hogy áldozattá vagy akár elkövetővé váljanak. Lényeges a közterületeken elkövetett bűncselekmények megelőzése, visszaszorítása, annak érdekében, hogy az emberek biztonságban érezhessék magukat az utcákon, és gyermekeiket se kelljen félteniük, ha elmennek otthonról. A harmadik az időskorúak védelme, akiknek kijár minden tisztelet, hiszen egész életükben keményen dolgoztak, gyermekeket neveltek, megérdemlik, hogy megvédjük őket azoktól, akik kárt akarnak okozni nekik. Végezetül kiemelten összpontosítunk a visszailleszkedés minél sikeresebbé tételére is, hiszen mindenkinek az a legjobb, ha az elkövető, miután letöltötte a rá kiszabott börtönbüntetést, vissza tud illeszkedni a társadalomba, és annak hasznos tagja lesz.

..
Hatala József

– Milyen eszközökkel érhetők el ezek a célok?

– Nincs egyetlen jól bevált recept, mivel a problémák lehet, hogy első ránézésre hasonlóak országszerte, mégis mindenhol mások egy kicsit. Éppen ezért helyileg kell gondolkodni, de nem egyedül kell felvenni a harcot. Az összefogás minden esetben kulcsfontosságú. A bűnmegelőzés nem kizárólag a rendőrség feladata. Az eddigi tapasztalataink alapján szerencsére az emberek, szervezetek fogékonyak arra, hogy tegyenek a biztonságukért. Ráadásul többen ezek közül (sportegyesületek, egyházak, faluközösségek, karitatív egyesületek, óvodák, helyi polgárőr-egyesületek stb.) a közösségben elfoglalt helyük miatt nagyon sokat és hatékonyan tehetnek azokért az ügyekért, amik számukra fontosak. Az elmúlt három évben 95 pályázatot tudtunk támogatni, bár négyszer ennyi volt a jelentkező. Volt köztük gyermekekkel foglalkozó alapítvány, önvédelmi egyesület, büntetés-végrehajtási intézet, megyei rendőr-főkapitányság és 34 helyi polgárőr-egyesület. A rendőrség mellett az önkéntes bűnmegelőzők azok, akik sok helyen a leginkább szembesülnek a helyi problémákkal, és tenni is akarnak ellenük.

– A helyi kezdeményezések mellett vannak országos projektek is?

– Igen, és azt kell, hogy mondjam, óriási sikerrel! Készítettünk egy bűnmegelőzési musicalt Taurin Trauma címmel, aminek Nyíregyházán volt az ősbemutatója, de azóta már Debrecenben, Békéscsabán, Szegeden, Budapesten, a Nemzeti Színházban és Győrben, az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon is bemutattuk, nagy sikerrel. Tervezzük, hogy DVD-n is kiadjuk a darabot. Van mesekönyvünk is színezővel a legkisebbek számára, ami az ő nyelvükön az őket fenyegető veszélyekre hívja fel a figyelmet. A pedagógusképzésünkre nyolc-tízszeres a várólista. Célja, hogy a tanárok felismerjék azokat a jeleket, amik arra utalhatnak, hogy a gyermek nem rossz, csak nem találja a módját annak, hogyan kérjen segítséget. Készítettünk egy klipet Hajós Andrással HázŐrző, a betörő szving címmel, amivel arra szeretnénk felhívni az emberek figyelmét, hogy ők maguk is sokat tehetnek azért, hogy illetéktelenek ne hatolhassanak be otthonukba. Ezt a célt szolgálja a HázŐrző elnevezésű, mobiltelefonra és tabletre letölthető applikáció, amely segítségével pár kérdés megválaszolása után megtudhatja a felhasználó, mennyire védett az otthona, és hogy lehetne még biztonságosabbá tenni. Most indul a rendőrséggel és a Társasházak Szövetségével a Lépcsőház Őr programunk is, amely a nagyobb társasházak bekamerázásával fokozná az ott lakók biztonságát, illetve segítené a nyomozók munkáját.

könyv

– Ezek szerint a bűnmegelőzés terén is haladni kell a korral?

– Azt gondolom, igen. De emellett olyan ötletek is kellenek, amik meghökkentőek, mivel az így átadott üzenet sokkal jobban rögzül az emberekben. Vannak robotjaink, amik beszélnek, és különféle mozdulatokra programozhatóak. A gyerekek pedig imádják, általuk sokkal könnyebb kapcsolatot teremteni velük, és tanítani őket. A nyugdíjasoknak olyan kisfilmeket, illetve színházi előadást készítettünk, amik a humor révén mutatnak rá azokra a hibákra, amiket lehet, ők is elkövettek már. Nemrég szerkesztettünk egy „kamu” honlapot is, amelyen vonzó állásajánlattal kecsegtetjük az embereket. A jelentkezési lap kitöltése után végül megjelenik egy figyelmeztetés, ami felhívja az emberek figyelmét azokra a veszélyekre, amik ilyen esetekben leselkedhetnek az óvatlan álláskeresőre.

robot
Óriási sikere van a robotnak

– Milyenek a visszajelzések, sikeresek a prog­ramok?

– A büntetés-végrehajtási intézetekben – az elítéltek és a személyzet körében – elindított jobb agyféltekés rajztanfolyamok, művészetterápia, illetve a börtönszínház hatására csökkentek a rendkívüli események. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében három javítóintézet pályázott A zene az kell elnevezésű programmal, amelynek keretében az NBT-től kapott támogatásból hangszereket vásároltak és zenetanárokat fogadtak. Ezt követően csökkent az engedély nélküli eltávozások száma. Látjuk, hogy folyamatosan érik be a gyümölcse az elmúlt négy év munkájának. Olyan támogató és együttműködő partnerekkel, mint a Bel­ügyminisztérium, amely az Országos Rendőr-főkapitánysághoz hasonlóan minden anyagi, szakmai és szellemi segítséget megad, nem is vártunk más eredményt. Emellett a büntetés-végrehajtással, a polgárőrökkel és a civil szervezetekkel kialakított jó kapcsolat is hozzájárult ahhoz, hogy a programjaink eljussanak azokhoz, akiknek és ahol szükségük van rá. Összefogás nélkül ez nem lett volna lehetséges. Éppen ezért számítunk rájuk a jövőben is, ahogy azokra a pályázatokra is, amelyek célja, hogy még biztonságosabb környezetben élhessünk.

FERENTZI TÜNDE
FOTÓ: SEBESTYÉN JENŐ


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Specialista

A szolnoki rendőrök elfogták azt a 26 éves helyi férfit, aki kétkerekűekre szakosodott, és városszerte többet is ellopott az elmúlt időben.

 

Eltűnt Kiss Dominik

A pécsi rendőrök a lakosság segítségét kérik a 15 éves fiú eltűnése kapcsán.