Szoftver elemzi a cipőnyomokat

2017. 09. 20., sze - 13:25
Zsaru Magazin

Évente több tucat bűnügynél jelentenek bizonyítékot az elkövető által hátrahagyott lábbelinyomok. A mintázatok digitális összehasonlítását, illetve azonosítását végző nyomszakértők munkáját könnyíti meg egy új szoftver, a Sicar 6.

Mivel egy lábbeli járófelületének mintázata végtelen variációjú lehet, ennek vizsgálata nagyon aprólékos munka. A szakértők – kevés kivételtől eltekintve – összehasonlító munkát végeznek: az egy vagy több helyszínen megtalált és beküldött nyomokat egymással vagy a gyanúsított cipőjével hasonlítják össze. Adatbázis híján azonban eddig kevésbé tudtak segíteni a nyomozóknak abban, hogy milyen márkájú és típusú egy cipő.

"
Beszkennelik a talpnyomot

– Erre most sokkal nagyobb valószínűséggel adhatunk választ, ugyanis a szoftvert kifejlesztő cég létrehozott egy több mint 65 ezer modellt tartalmazó adatbázist, amibe a nagyobb nyugati márkák cipőinek leírása és fotói is bekerültek – avat be minket Fullár Alexandra, a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ Kriminalisztikai Szakértői Intézet igazságügyi nyomszakértője. – A rendőrség részéről érkezhet fotó a lábnyomról – ez esetben fontos, hogy mérethelyesen legyen fényképezve, mérőléc mellett –, illetve gipszöntvénnyel vagy fólián rögzített nyom. Utóbbi eseteknél mi digitalizáljuk a szoftverrel egyidejűleg beszerzett szkennerrel. Mivel a program nem képes képként kezelni a nyomokat, ezért a vizsgálat előtt be kell kódolnunk a lábbelinyomot. Ez úgy történik, hogy egy előre megadott listából kiválasztjuk, hogy a járófelület melyik részén mit látunk. Például teli vagy lyukas kört, háromszöget, esetleg valamilyen betűt. Figyelembe kell vennünk a kódolásnál, hogy a mintaelemek kiemelkedések vagy bemélyedések. Ami nem látszik pontosan, azt egy kérdőjellel kell jelezni. Ez egy elég bonyolult folyamat, a szoftver tesztelése során azt vettük észre, a leginkább célravezető, ha a kódolást egy ember végzi, mivel így lesz egységes. A rendszerbe bevitt nyomot háromféle adatbázisban futtathatjuk meg a találat reményében. A referencia-adatbázisban azért, hogy megtudjuk, milyen márkájú és modellű a cipő. A gyanúsítottak lefoglalt és bekódolt lábbelijeinek adatbázisában, hogy megtudjuk, ki hagyta a nyomot, vagy a más helyszíneken talált nyomok között, amivel találat esetén más bűncselekményekhez is köthető lesz a gyanúsított. Nemrég volt is erre példa: egy mezőkövesdi és egy miskolci betörés helyszínéről küldték be a nyomozók – egymás tudta nélkül – ugyanannak a sportcipőnek a hátrahagyott nyomát. Jeleztem mindkét kapitányságnak, és nagyon örültek a találatnak! Hogy minél több ilyen eset lehessen, minden hozzánk beérkező ismert vagy ismeretlen tulajdonosú lábbelinyomot felveszünk a megfelelő adatbázisba. Egy másik ügynél még az adatbázisbeli találat előtt feltűnt, hogy a kapott lábbelitalpról vett minta nagyon hasonlít egy néhány nappal korábban egy bűncselekmény helyszínén rögzített nyommal. Mindkettőn jellegzetes kis körök voltak. A találatot ez esetben is jeleztem a nyomozóknak, hasznos volt számukra az új információ, mivel ahhoz a helyszínhez addig nem tudták kötni a delikvenst.

A referencia adatbázis

A program nem váltja ki a szakértők munkáját, hiszen nem ad egyértelmű találatot: százalékos valószínűség alapján közöl egy listát, amelyből a szakértőnek kell kiválasztania, hogy melyikkel egyezhet. Erre amiatt is szükség van, mivel a különböző cipőméretek esetében a minta is változik valamelyest. Be- vagy kikerül egy-egy elem, illetve megváltozik annak mérete.

A kódoláshoz logókat is kiválaszthatnak

– Egy bírósági szakban lévő ügynél is kirendeltek minket: a bíró felvetette, hogy a helyszínen talált két lábbelinyom egyike egy nőtől származhat – folytatja Fullár Alexandra. – Megvizsgáltam mindkettőt, sikerült a márkát és a méretet is kiderítenem, ami cáfolta, hogy nő is járt volna ott.

"
Fullár Alexandra

A lábbelitalp-mintázatok komoly tervezési folyamat eredményei, a költségének csökkentése érdekében a nagyobb gyártók gyakran eladják a mintát a kisebbeknek. Ilyen esetekben 90 százalékban ugyanúgy néz ki a „replika”, mint az eredeti, csak más a felirat, a márka logója vagy a gyártási mechanizmus.

Szakvélemény az egyezésről

– Ezeket mind ki kell szűrnünk – teszi hozzá a szakértő. – Éppen ezért a referencia-adatbázisban a modell kiadásának éve és száma mellett az is szerepel, hogy mely más gyártók használják a mintát. Ez nagy segítség nekünk és a nyomozóknak is, akiknek – helyszínen talált nyom esetén – meg tudjuk mondani, hogy milyen márkájú cipőt keressenek a gyanúsítottnál. Épp ezért van szükség egy bűncselekmény helyszínén talált cipőtalpnyom és a feltételezett elkövető lábbelijének szakértői vizsgálatára, mivel az első ránézésre megegyező mintázat ellenére lehetséges, hogy mégsem azonos.

FERENTZI TÜNDE

FOTÓ: SEBESTYÉN JENŐ


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Specialista

A szolnoki rendőrök elfogták azt a 26 éves helyi férfit, aki kétkerekűekre szakosodott, és városszerte többet is ellopott az elmúlt időben.

 

Eltűnt Kiss Dominik

A pécsi rendőrök a lakosság segítségét kérik a 15 éves fiú eltűnése kapcsán.