Tisztelgés Kopácsi Sándor előtt

2018. 10. 17., sze - 14:03
Zsaru Magazin

A Rákoskeresztúri Új Köztemető 300-as díszparcellájában helyezték végső nyugalomra október 10-én dr. Kopácsi Sándor altábornagy, az 1956-os forradalom idején Budapest rendőrfőkapitánya, később Nagy Imre perének életfogytiglanra ítélt hatodrendű vádlottja és felesége, dr. Kopácsi Sándorné Torontóból hazahozott hamvait.

Kopácsi Sándor Miskolcon született 1922-ben, és Torontóban halt meg 2001-ben, a magyar történelem fontos szereplőjeként vett részt sorsfordító eseményekben. Budapest rendőrfőkapitányaként és a megalakuló Forradalmi Karhatalmi Bizottság helyettes parancsnokaként volt jelen az 1956-os forradalom eseményeiben. A forradalom bukása után a Nagy Imre-per hatodrendű vádlottjaként ítélték életfogytiglani börtönre.

Büntetéséből hat és fél évet töltött le, 1963-ban amnesztiával szabadult. 1975-ben immár egy jogi diploma birtokában Kanadába emigrált, ám a magyarországi rendszerváltás idején, közel másfél évtized után visszatérhetett hazájába, ahol rehabilitálták. Egy világhálón is olvasható interjúban így fogalmazott: „1989-ben, hazatérve Nagy Imre temetésére, felemelő érzés töltött el bennünket. Nagyon kevés olyan emigráció volt a magyar történelemben, melynek tagjai azzal a jó érzéssel térhettek haza, hogy az eszméik győztek. Mert bizonyos értelemben győztünk, hiszen 1956 alapkövetelései hamarosan teljesültek.” 1990-ben visszakapta a rendfokozatát, sőt altábornaggyá léptették elő. Később a Történelmi Igazságtétel Bizottság alelnökeként tevékenykedett, de dolgozott a bűnmegelőzés területén is: 1991-től 1995-ig a polgárőrség elnöke volt. Aztán 2000-ben visszaköltözött gyermekei közelébe, Kanadába, ahol 2001 márciusában hunyt el családi körben, miképpen ez év elején felesége is. A hamvakat most Kopácsiék végrendeletének megfelelően hazaszállították, és október 10-én a Rákoskeresztúri új köztemető 300-as díszparcellájában katonai tiszteletadással helyezték végső nyugalomra.

Az eseményen beszédet mondott Terdik Tamás ezredes, Budapest rendőrfőkapitánya.

– A Kopácsi Sándor altábornagyról szóló visszaemlékezéseket olvasva egy olyan ember képe formálódik előttünk – mondta egyebek mellett –, akit saját életének tapasztalatai, addigi cselekedetei, családi háttere, egész egyénisége arra a döntésre juttatott, hogy az akkori zavaros napokban teljes határozottsággal induljon el, és járjon végig egy olyan utat, amely őt az 1956-os forradalmunk egyik hősévé tehette. Óriási erő kellett ahhoz, hogy egy közös honvédségi-rendőrségi értekezleten, 1956 júniusában kijelentse, hogy Ma­gyar­országon nem lőnének a népre. Ezt a Budapesti Rendőr-főkapitányság vezetőjeként a későbbi események során be is bizonyította. Kopácsi Sándor már 1956. október 23-án is kifejezetten ellenezte a rendőrség bevetését a tüntetőkkel szemben, a későbbi események során pedig mindig a rendőri állomány megóvására törekedett.

A beszédet követően Judith Kopácsi Gelberger asszony, Kopácsi Sándor lánya búcsúzott szüleitől. Elsőként arról beszélt, hogy szülei budapesti temetése édesanyja 2017-ben rögzített végrendeletének megfelelően történik.

– Ez a hely nemzeti örökségünk egyik nagyon fontos helyszíne – mondta. – Szüleim végső nyughelye, a kollektív emlékezés egyik legfontosabb állomása. Szüleim itt még haló poraikban sem lesznek egyedül. Sorstársak, bajtársak, barátok, sőt rokonok veszik körül őket.

Ezt követően felidézte Kopácsi Sándor életútját. Kiemelte édesapja emberségét, és azt is hangsúlyozta, hogy amikor édesapját 1952-ben Budapest rendőrfőkapitányává választották, az addigi politikai rendőrségből sikerült létrehoznia egy olyan szervezetet, amely nemcsak nevében, de tetteivel is a polgárok védelmét szolgálta. Ahogy fogalmazott:

– Édesapám lerakta a politikailag független rendőrség alapkövét Magyarországon, és az általa képviselt szellemiség iránymutató a tisztességes rendőri magatartáshoz. Apám 1956-ban, igen nehéz helyzetben, Budapest rendőrfőkapitányaként ember és rendőr is tudott maradni a szó legnemesebb értelmében. Szem előtt tartotta a társadalom érdekeit, és megvédte a rendőrség becsületét is. Miközben a fővárosban véres események zajlottak, Kopácsi Sándor Budapest rendőrfőkapitányaként nem hajtott végre politikai utasítást, és nem fordította a rendőrséget a civil lakosság ellen.

Nagyszüleitől búcsúzott Éva Leslie Gelberger is, majd Kopácsi Sándor és felesége, Kopácsi Sándorné, Ibolya asszony hamvait végső nyugalomra helyezték. Ezt követően a rendőrség és a polgárőrség vezetői, barátok és tisztelők helyezték el a síron az emlékezés koszorúit.

 

TRENCSÉNYI ZOLTÁN
FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Specialista

A szolnoki rendőrök elfogták azt a 26 éves helyi férfit, aki kétkerekűekre szakosodott, és városszerte többet is ellopott az elmúlt időben.