Tárgyeset – a Rendőrmúzeum bemutatja 3.: A konstáblerbot

2024. 03. 22., p - 11:56
Zsaru Magazin

Napjaink rendőrei arcképes igazolvánnyal és öt számjegyű szolgálati azonosító jelvénnyel tudják igazolni intézkedési jogosultságukat, ez azonban nem volt mindig így. 1860–1861 fordulóján, amikor a magyar városok visszakapták önkormányzati jogkörüket, az akkor még különálló Pest, Buda és Óbuda is igyekezett minél hamarabb megszervezni saját rendőrségeit, azonban nem állt rendelkezésre összeg sem egyenruhára, sem fegyverzetre.

Ekkor az angol önkormányzati rendőrségek mintájára próbálták meghonosítani a konstábleri, magyarul békebiztosi intézményt, amelynek lényege az volt, hogy a város polgárai közül önként jelentkezők közül választották ki a rendfenntartásért felelős embereket. Hivatalos intézkedéseik során szolgálati jelvényként egy buzogány formájú kis botot hordtak maguknál, amely feketére fényezett fából és alpakkaötvözetből készült. Egyik oldalára a PEST feliratot, a másik oldalára az 1848-as évszámot vésték (egyfajta hazafias utalásként a szabadságharc időszakában felálló korábbi rendőrségre). A városban hat konstábleri körzetet alakítottak ki, és minden békeintéző egy-egy utca rendjéért felelt. Fennmaradt névsorukban egy érdekes névre is bukkanhatunk, ugyanis az akkor 36 éves Jókai Mór is jelentkezett a testülethez.  

A konstáblerbot a Rendőrmúzeum történeti tárgyi gyűjteményének része.

ANDROVICZ GÁBOR

FOTÓ: NAGY ZOLTÁN


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Fókuszban a motorosok

A Tatabányai és az Esztergomi Rendőrkapitányság, valamint a Dorogi Rendőrkapitányság munkatársai a balesetek megelőzése érdek-ében ellenőrizték a motorosokat az 1119-es számú úton.

 

Rendőrkézen a tolvajok

Három csanádpalotai fiatal orvosi marihuánát lopott. A rendőrök elfogták és előállították őket.