Szépkorúak védelmében

2014. 07. 22., k - 15:40
Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési tevékenysége során kiemelt figyelmet fordít a lakosság - kiemelten az időskorúak - felvilágosításra a trükkös tolvajok, házalók kapcsán.

A rendőrök különböző fórumokon, konferenciákon, a körzeti megbízottakon keresztül, illetve szórólapok osztásával hívják fel az állampolgárok figyelmét arra, hogy mit tehetnek azért, hogy ne váljanak bűncselekmény áldozataivá.

 

 

A trükkös tolvajok jelenlétével mindig számolni kell. A „trükkös lopások” olyan módszerekkel elkövetett lopások, melyeknél az elkövetők jellemzően az időskorú sértetteket saját otthonaikban, megtévesztéssel károsítják meg. Az elkövetők a végsőkig kihasználják a szépkorú sértettek életkorát, és az ebből fakadó testi és szellemi állapotukat, hiszékenységüket és jóindulatukat.   

 

Az elkövetők módszerei kifogyhatatlanok. Közüzemi szolgáltatók, önkormányzati, egészség, nyugdíjbiztosítási intézetek alkalmazottjainak kiadva magukat hivatalos ügyek intézése címén csalják ki vagy lopják el a sértettek pénzét. Különböző reklám marketing felmérések, nagy értékű nyeremények, álvásárlások és az egyszerű módszerek, mint illemhelyiségbe történő bekéredzkedés, víz kérése is a repertoárjukba tartozik.

 

Az elkövetők rugalmasak és rendkívül gyorsan alkalmazkodnak egy adott szituációhoz. Minden esetben egy cél vezérli őket, a sértett értékeinek, pénzének megszerzése.

 

Hirtelen és hihetetlenül sok információt zúdítanak az idős emberre, elterelve annak figyelmét, vagy - egy kilátásba helyezett haszon reményében - elaltatva annak gyanakvását, bizalmatlanságát a kellő pillanatban meglopják.

 

 Ha ez nem lehetséges a csalás idején, akkor a lakást feltérképezve a későbbiek során visszatérve már gyorsan és célirányosan tudják a lopást végrehajtani. Az elkövetők által alkalmazott módszer lényege, hogy amíg valami hihető ürügy címén pénzátadás zajlik, kifigyelik, mennyi pénz van a sértettnél, honnan veszi azt elő, feltérképezik a lakást, mozdítható értékeket keresve. Közben persze észrevétlenül ki is kérdezik a sértettet anyagi helyzetéről, családi állapotáról, és minden olyan körülményről, melyek ismeretében egy bűncselekmény a későbbiek során könnyebben kivitelezhető.

A módszerek tehát roppant változatosak, ám kellő körültekintéssel az áldozattá válás elkerülhető. Továbbra is kérünk mindenkit, hogy ne higgyen a megtévesztő ígéreteknek, ne engedjen illetéktelent az ingatlanába!

 

Ennek érdekében

  • Lakása ajtaját, családi háza kapuját és bejárati ajtaját is zárja kulcsra!
  • Csak azt a formaruhával vagy megfelelő szolgálati-igazolvánnyal rendelkező személyt bocsássa be otthonába, aki a belépés jogosságát megfelelően igazolta!
  • Az alkalmazottak személyazonosságát az egyes szolgáltatók ügyfélszolgálatán keresztül telefonon keresztül is lehet ellenőrizni akkor, ha ez a helyszínen hitelt érdemlően nem állapítható meg!
  • Kérjük továbbá, hogy a bebocsátottakat lehetőség szerint ne hagyja magára a lakásban! Lehetőség szerint hívja át a szomszédot, vagy legyen ott valaki, akiben megbízik, és az ismeretlent ne engedje egyedül mozogni a lakásban!
  • Soha ne adjon át semmiféle értéket ismeretlen személyeknek! (pénz, takarékbetétkönyv, ékszerek)
  • Nagyobb összeget soha ne váltson fel idegeneknek!
  • Otthon ne tartson nagy mennyiségű készpénzt, jelentős értékeket!
  • Ne legyen túlságosan jóhiszemű a bizalmukba férkőzni kívánó idegenekkel szemben! Egészséges bizalmatlansággal és óvatossággal fogadja a váratlanul érkező ismeretleneket!
  • Figyelje meg a kéretlen látogatókat, ha mód van rá írja fel gépkocsijuk rendszámát!
  • A rokonok, barátok és szomszédok tájékoztassák szépkorú ismerőseiket a rájuk leselkedő veszélyekről és azok megelőzési lehetőségeiről.

 

 

Ha mindezek ellenére mégis bűncselekmény áldozata lett, vagy jogsértésre utaló körülményt észlel, akkor haladéktalanul értesítse a rendőrséget a 107, vagy 112 segélyhívó számok valamelyikén. A rendőrök kiérkezéséig lehetőség szerint ne változtassa meg a helyszínt, próbáljon meg pontos, részletes személyleírást adni az elkövetőről. Amennyiben bármilyen bizonylatot, csekket visszahagyott, illetve valamilyen tárgyat megfogott az elkövető ne nyúljon hozzá!   

 

 

Segítsen, hogy segíthessünk!


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Nyert több mint egy milliót vagy mégse…

Egy kazincbarcikai sértett számlájáról 1,1 millió forint ígéretével több mint 5 millió forintot vett le egy álbankár. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság folytatja a küzdelmet az online csalások elkövetői ellen a Mátrix Projekt keretein belül.

 

13 éves lányt molesztált

A rendőrök őrizetbe vették a bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható 28 éves baranyajenői férfit.

 

Őrizetben egy ózdi kristály-díler

A rendőrök elfogták és őrizetbe vették azt az ózdi férfit, aki új pszichoaktív anyagot árult vevőkörének, köztük fiatalkorúaknak is.

 

A kompolti dílerek őrizetben

A Füzesabonyi nyomozók öt személyt hallgattak ki gyanúsítottként pszichoaktív anyaggal visszaélés gyanúja miatt.