A Rendőrség cáfolja a Human Rights Watch állításait

2013. 11. 06., sze - 12:22
ORFK Kommunikációs Szolgálat

A Human Rights Watch 2013. november 6-án közzé tette az „Addig, amíg vér nem folyik” című jelentését, amelyben a családon belüli erőszak témakörében fogalmaz meg éles kritikát - többek között - a Rendőrség munkájával szemben.

Az Országos Rendőr-főkapitányság áttekintette a jelentést és megállapította, hogy az abban foglaltakat számos ténybeli tévedésre építve, állításait hitelesen nem azonosítható forrásokra hivatkozva fogalmazza meg, egyes véleményeket kiragadva általánosít.

A jelentés közzétételét megelőzően az Országos Rendőr-főkapitányságon fogadták a Human Rights Watch képviselőit és felhívták a figyelmüket azokra a valótlanságokra, amelyek az alábbiak szerint foglalhatók össze.

A jelentés átfogó nemzeti stratégia vagy irányelv hiányát hangsúlyozó megállapításokat tesz, holott Magyarországon a partnerbántalmazás elleni fellépés egyik első dokumentuma a családon belüli erőszak megelőzésére és hatékony kezelésére irányuló nemzeti stratégia kialakításáról szóló 45/2003. (IV. 16.) OGY határozat volt. Még ugyanebben az évben az Országgyűlés meghozta a társadalmi bűnmegelőzés nemzeti stratégiájáról szóló 115/2003. (X. 28.) OGY határozatot, amely kifejezetten a komplex, több jogágat érintő rendszer megvalósítását szorgalmazta, továbbá kitért a média és a nem-kormányzati szervek szerepére is. A Kormány kiadta a társadalmi bűnmegelőzés nemzeti stratégiája rövid, közép- és hosszú távú céljainak végrehajtásával kapcsolatos kormányzati feladatokról szóló 1009/2004. (II. 26.) Korm. határozatot. A kormányhatározat II/C. pontja a „családon belüli erőszak megelőzése” kapcsán kilenc pontból álló intézkedési tervet tartalmaz.

Magyarország Kormánya 2013. szeptember 18-án megtárgyalta és elfogadta a Nemzeti Bűnmegelőzési Stratégiát, amelyben több hivatkozás található a családon belüli erőszak kezelésére a bűnmegelőzés rendszerein belül. Az új nemzeti bűnmegelőzési stratégiáról szóló 1744/2013. (X.17.) Korm. határozat hatályba lépésével a fentiekben hivatkozott 115/2003. (X.28.) OGY határozat deregulálásra került.

A jelentés kiemeli és hiányosságként kezeli azt a tényt, hogy a korábbi, a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény nem határozott meg egy különálló, a családon belüli erőszakra vonatkozó tényállást. Álláspontjuk szerint a korábbi Btk. alapján a családon belüli erőszak a személy elleni bűncselekmények általános fejezetén belül a testi sértés egyik fajtájaként volt beazonosítható. A fenti álláspont téves, mivel a korábbi Btk.-ban kimerítően és pontosan szerepeltek azok a törvényi tényállások, amelyekbe valamennyi családon belül elkövethető jogsértés beilleszthető. A korábbi Btk.-ban szereplő törvényi tényállások tehát a jelentésben foglaltaknál sokkal szélesebb körben fedték le a fizikai, pszichikai bántalmazásként vagy elhanyagolásként megjelenő magatartásokat, amelyekkel kapcsolatban az állami büntetőigény érvényesítése nem mellőzhető. Ez az értelmezés jelenik meg a családon belüli erőszak kezelésével és a kiskorúak védelmével kapcsolatos rendőri feladatok végrehajtásáról szóló 32/2007. (OT 26.) ORFK utasításban is, amely kimerítően határozza meg a családon belüli erőszak fogalmát.

A jelentés az új Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény kapcsolati erőszakra vonatkozó rendelkezéseit bemutató elemzése számos helyen pontatlan. A Btk. 212/A. § (1) bekezdése továbbra is magánindítványra büntetendő. Ugyanezen szakasz rögzíti a sértettek körében az elkövetéskor vagy korábban egy lakásban, közös háztartásban élő volt élettársat is, ellenétben a jelentés megfogalmazásával. A hozzátartozó sérelmére elkövetett szexuális kényszerítést [Btk. 196. § (2) bekezdés b) pont] és szexuális erőszakot [Btk. 197. § (3) bekezdés b) pont] a Btk. már szabályozza, és a hozzátartozó bántalmazása bűncselekménynél súlyosabb szankcióval rendeli büntetni.

Súlyos hiányosságként szerepel a jelentésben, hogy a rendőrök elenyésző mértékben kapnak képzést a családon belüli erőszak témakörében.

Az állítás valótlan, hiszen a családon belüli erőszakkal foglalkozó állami támogatású nemzeti képzési program utoljára egy, az Európai Bizottság által támogatott egy éves projekt keretében valósult meg 2010-ben. Erről a teljes dokumentációt megkapta a civil szervezet kutatója, azonban annak tartalmát nem megfelelően jelenítette meg a jelentésben. A rendészeti szakközépiskolák mind a családon belüli erőszakkal, mind a távoltartással kapcsolatos ismereteket oktatják, amelynek óravázlatát és a hozzá kapcsolódó előadás vázlatot szintén a jelentés készítői rendelkezésére bocsátották.

A jelentésben foglalt azon állítások, amely szerint az intézkedő rendőrök sok esetben nem intézkedtek, a bántalmazott nőt nem hallgatták meg, vagy a családon belüli erőszak eseteiben tett feljelentéseket „a Rendőrség teljes mértékben semmibe veszi”, érdemben nem vizsgálhatók, a konkrét ügy ismeretének hiányában az egyoldalú vélemény-nyilvánításokat tényként kezelni nem lehet. A rendőri intézkedések ellen panasszal lehet élni, akár több fórum igénybevételével is.

A Rendőrség elkötelezett abban, hogy a családon belüli erőszakot professzionális rendőri tevékenységgel, megfelelő intézkedésekkel kezelje. Ennek érdekében mindent megtesz és a jövőben is azon lesz, hogy ezt a szakmai tevékenységet is a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően, hatékonyan végezze.

 

 


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Mátrix Projekt: Több mint százmilliós kármegtérülés

A Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtótájékoztató keretében számolt be egy országos kiterjedésű, bankkártyaadatok megszerzésére, csalásra és pénzmosásra szakosodott bűnszervezet tagjai ellen befejezett ügy részleteiről.

 

Egy sérült, két gyanúsított

Nem adott elsőbbséget egy motorosnak egy teherautó-sofőr Békésen. A fiatalember elesett, fájlalta a lábát, a sofőr és a kollégája ennek ellenére magára hagyták. A rendőrség befejezte a baleset körülményeinek vizsgálatát.

 

Templomból lopott

Őrizetbe vették a szegedi rendőrök azt a férfit, aki a mórahalmi perselypénzt dézsmálta.

 

Házhoz rendelt rablás

A hevesi nyomozók gyanúsítottként hallgattak ki egy 28 éves helyi férfit, aki egy ételfutár bevételét vette el.

 

Ha ismeri, telefonáljon!

A miskolci rendőrök ismeretlen tettes azonosításához kérik az állampolgárok segítségét.

 

Rablás miatt hárman őrizetben

Elcsalták egy lakatlan területre, majd bántalmazták és elvették 47 ezer forintját egy idős férfinek Tiszaburán. A támadók őrizetben várják a bíróság döntését letartóztatásukról.