A jégen tartózkodás szabályai és veszélyei

2016. 01. 05., k - 11:43
Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A szabad vizek jege a sportolási, szórakozási lehetőség mellett komoly veszélyeket is rejthet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Baleset-megelőzési Bizottság óvatosságra inti a lakosságot.

A jég tulajdonságainak nem megfelelő ismerete és a felelőtlen emberi viselkedés miatt akár tragédia is bekövetkezhet. A hatályos jogi szabályozás értelmében szabad vizek jegén tartózkodni csak azokon a helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá.

Alaprendelkezésként TILOS a szabadvizek jegén tartózkodni

    éjszaka és korlátozott látási viszonyok között,
    járművel, a biztonságos munkavégzés kivételével,
    kikötők és veszteglőhelyek területén,
    folyókon és azok mellékágain.

A szabad vizek jegén tartózkodni csak akkor szabad, ha a jég kellő szilárdságú, nem olvad, illetve nem mozog. Legalább 8 centiméteres jégvastagság szükséges, de igazából a 12 centiméter vastagságú jég az, amely már akár egy csoport egyidejű jégen tartózkodására, illetve sportolásra is alkalmas lehet.

Aki jégen egy négyzetméternél nagyobb léket vág, azt egyméteres magasságban elhelyezett, legalább 10-10 centiméter széles, piros-fehér csíkozású korláttal ellátni. A kordon megközelítése rendkívül balesetveszélyes!

A jégen mindenki csak saját felelősségére tartózkodhat. A biztonságos téli kikapcsolódás érdekében fogadják meg a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Baleset-megelőzési Bizottság tanácsait:

  • A téli sportokat ne egyedül végezzék, hogy tudjanak egymásra figyelni, illetve segíteni, ha baj van!
  • Jégre lépés előtt vizsgálják meg annak minőségét! A legbiztonságosabb az átlátszó, homogén állapotú jég. Kevésbé biztonságos a hójég, amely az olvadás során rétegesre fagy, vagy kásásnak tűnik. A legkisebb teherbírású az üreges jég, amely lehet ugyan átlátszó, de belsejében jól látható légbuborékok képződtek.
  • Ha a jégen tartózkodása során gyanús ropogást, recsegést hall, azonnal feküdjön hasra, és próbálja meg a legközelebbi biztos pontot hason csúszva elérni!
  • Beszakadás esetén az ember könnyen pánikba esik. Igyekezzen nyugodt maradni, kerülje a felesleges mozdulatokat!
  • Ne kezdjen felkészületlenül mások mentésébe, mert saját életét is veszélybe sodorhatja!
  • Ha baj történt, azonnal hívjon segítséget! A mentést végzőt kötelekkel, társakkal biztosítsák! Ha más eszköz nincs, egy erős faágat vagy akár ruhadarabot nyújtsanak a jégbe esett embernek! Ha többen vannak, a jégen láncban hasra fekve, egymás lábát fogva segíthetnek.
  • Partot érés után azonnal menjenek meleg helyre, vegyék le a vizes ruhát, testüket töröljék szárazra és fogyasszanak minél hamarabb forró italt!
  • Ha többen mennek a szabad víz jegére, baj esetére javasolt kötelet magukkal vinni.

A fenti szabályok és ajánlások az Önök biztonságát szolgálják. Kérjük, tartsák be azokat!


A jégen tartózkodás szabályainak megszegése miatt a rendőr, a közterület-felügyelő, a halászati őr és a hivatásos katasztrófavédelmi szerv erre felhatalmazott ügyintézője figyelmeztetést alkalmazhat, 5000-50 000 forintig terjedő helyszíni bírságot szabhat ki, vagy szabálysértési eljárást indíthat, melyben akár 150 000 forintig terjedő pénzbírságot is kiszabhatnak.


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Körözött autó Nagylakon

Német hatóságok által körözött autót foglaltak le Nagylak közúti határátkelőhelyen a magyar rendőrök.

 

Körözött rakományt foglaltak le Csanádpalotán

Osztrák hatóságok által körözött krosszmotort és segédmotoros kerékpárt, valamint műszaki és hajózási eszközöket foglaltak le Csanádpalota autópálya-határátkelőhelyen a magyar rendőrök.