Bajban vagyok, utalj pénzt!

2021. 09. 14., k - 14:59
Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Ismét telefonos csalókra hívja fel a figyelmet a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság.

A csalók újabb módszereik mellett időnként visszatérő jelleggel a régebbi jól bevált trükköket is előveszik, hogy pénzt szerezzenek. Továbbra is igen gyakran előfordul, hogy idős embereket azzal hívnak fel telefonon, hogy hozzátartozójuk – gyermekük, unokájuk – bajba kerül. A hívó fél általában egy ismerősnek, közeli barátnak adja ki magát, aki segíteni szeretne a bajba jutotton. A telefonáló ezután arra kéri a leendő áldozatát, hogy pénzt utaljon, adjon át számára, hogy ő majd azt továbbítja a nehéz helyzetbe került rokonhoz, vagy a már említett egyenlegfeltöltést kérik a sértettől.

A telefonos csalók legutóbb Jászberényben próbálkoztak, ezúttal sikertelenül. A sértett arról számolt be, hogy az esti órákban kapott egy telefonhívást, amelyben a vonal túlsó végén lévő személy közvetlen családtagként mutatkozott be. A hívó azt állította, hogy bűncselekmény elkövetése miatt letartóztatták és csak egy bizonyos összeg ellenében engedik szabadon. A felhívott időskorú jelezte, hogy a kért összeget csak másnap tudja összeszedni, ezért visszahívást kért. Időközben megbizonyosodott róla, hogy az említett családtagja nincs letartóztatva és nem is telefonált, így az is kiderült, hogy csalók keresték meg.

Kérjük, fogadják meg tanácsainkat:

  • Ha ilyen telefonhívást kapnak, járjanak utána, hogy valóban baj van-e: tegyék le a telefont, majd hívják fel a hozzátartozójukat, akire hivatkoztak! Amennyiben nem érik el a hívott felet vagy nem veszi fel a telefont, akkor próbáljanak kapcsolatot teremteni valamelyik közeli hozzátartozójával, ismerősével,  és rajta keresztül tisztázzák a történteket!
  • Soha ne bízzanak meg a váratlanul telefonon vagy személyesen jelentkező idegenekben, és bármilyen indokra is hivatkoznak, ne adjanak nekik pénzt!
  • Tegyenek fel ellenőrző kérdéseket, hogy valóban az Önök hozzátartozójáról van-e szó!
  • Ne beszéljenek idegenek előtt, nyilvános helyen magánéletükről, ezeket az információkat a bűnelkövetők felhasználhatják!
  • Legyen gyanús, ha pénzátutalásra kérik, illetve felajánlják, hogy az utalás lebonyolításában közbenjárnak!
  • Személyes és bankkártya adataikat semmilyen körülmények között ne adják meg idegeneknek!
  • Amennyiben továbbra is kétségeik vannak a hívás valódiságát illetően vagy a hívás tartalma valótlannak bizonyul, értesítsék a rendőrséget a 112 központi segélyhívó számon!

A rendőrség célja, hogy az elkövetési módszerek ismeretében és tudatosításával lehetőleg senki se dőljön be a próbálkozó csalóknak.


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Eltűnt Orsós János

A pécsi rendőrök a lakosság segítségét kérik az 51 éves férfi eltűnése kapcsán.

 

Bírósági eljárást is vonhat maga után!

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság munkatársai kilenc ittas, illetve egy bódult sofőrt szűrtek ki a forgalomból az év tizenhatodik hetében, mielőtt még balesetet okozhattak volna.

 

Rendőrkézen a betörő

A Veszprémi Rendőrkapitányság munkatársai őrizetbe vettek egy 49 éves budapesti férfit, és kezdeményezték a letartóztatását.

 

Bűnmegelőzési programok nyugdíjasoknak

A Szolnoki Rendőrkapitányság bűnmegelőzési munkatársai a Mátrix Projekt keretében folyamatosan tartanak előadásokat az online csalások megelőzéséről.

 

Sikertelen próbálkozás

Újabb körözött autót szűrtek ki a forgalomból a magyar rendőrök Csanádpalota autópálya-határátkelőhelyen.