Nem mindenki az, akinek kiadja magát!

2021. 03. 31., sze - 13:19
Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Az áldozattá válás elkerülése érdekében fogadják meg a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság alábbi tanácsait!

A csalók folyamatosan keresik a módját annak, hogy pénzt kereshessenek áldozataik megkárosításával. Előfordul, hogy bank vagy pénzintézet alkalmazottjaként mutatkoznak be telefonon. Ebben az esetben a telefonhívás a banki ügyfélszolgálati hívószámhoz nagyon hasonló számról érkezik. Az elkövető illedelmesen bemutatkozik, majd valódi banki ügyintézőnek kiadva magát áldozata bizalmába férkőzve arról tájékoztatja a sértettet, hogy  „ gyanús ” pénzügyi műveletek történtek annak bankszámláján. A csaló a beszélgetés során egy olyan alkalmazás telepítésére kéri áldozatát, melynek letöltésével és az SMS-ben kapott azonosító megadásával az elkövető teljes egészében hozzáfér a sértett mobiltelefonjához. A hívás során a csaló azt kéri, hogy áldozata lépjen be az internetbankjába, ezzel lehetővé válik számára, hogy hozzáférhető legyen részére áldozata teljes banki profilja.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a bankok nem kérnek ügyfeleiktől sem telefonon, sem e-mail útján bizalmas banki azonosító adatokat és jelszavakat!

Ne adják meg ismeretleneknek se banki, se személyes adataikat!

 

Mit tegyünk, hogy elkerüljük az áldozattá válást?

 

 - Kezeljük óvatosan a kéretlen telefonhívásokat!

- Jegyezzük fel a hívó telefonszámát, és mondjuk meg neki, hogy visszahívjuk!

- Annak az ellenőrzésére, hogy az illető valóban az, akinek mondja magát, keressük meg a szervezet telefonszámát (a weboldalukon vagy online kereséssel), és keressük meg őket közvetlenül!

- Az ellenőrzéshez ne használjuk a hívó által megadott telefonszámot! (a szám hamis lehet, vagy kifejezetten a csaláshoz is létrehozhatták).

- A csalók az interneten könnyen megszerezhetik az alapvető információkat rólunk vagy a vállalatunkról (például a közösségimédia-profilok felhasználásával). Nem bízhatunk meg a hívóban csak azért, mert ismeri ezeket az adatokat.

- Soha ne adjuk meg a betéti vagy hitelkártyánk PIN-kódját, vagy az online banki jelszavakat!

 

Amennyiben hasonló hívást kap, illetve ha efféle hívás során adatait átadta, haladéktalanul jelezze az esetet az érintett pénzintézetnek, ha kára keletkezett, tegyen bejelentést a 112-es hívószámon, vagy személyesen a rendőrségen!

 


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

25 óra

Ennyi időre volt szükségük a Pest vármegyei rablási detektíveknek, hogy két maszkos, fegyveres, kalapácsos támadót azonosítsanak és felkutassanak. Az elkövetés ugyan 8 nappal korábban volt, ez azonban nem befolyásolta a tempós eredményt.

 

Belvárosi razzia

Újra ellepték a belvárost a rendőrök és a társhatóságok: komplex bűnügyi-rendészeti ellenőrzést tartottak szombaton éjszaka Budapest V., VI. és VII. kerületében. Több mint hatszáz igazoltatás, több mint négyszáz gépkocsi és két szórakozóhely ellenőrzése során elfogtak vagy előállítottak 29 embert, és megtaláltak hét, gyermekotthonból szökött fiatalt is.

 

Körözött rakományt foglaltak le Csanádpalotán

Osztrák hatóságok által körözött krosszmotort és segédmotoros kerékpárt, valamint műszaki és hajózási eszközöket foglaltak le Csanádpalota autópálya-határátkelőhelyen a magyar rendőrök.

 

Kihasználta jóhiszeműségét

Egy 27 éves tiszapüspöki nő több alkalommal kért pár ezer forintot az idős helybélitől. Az utolsó alkalom azonban nem várt fordulatot vett, és rablás lett a vége.

 

48 millió szállt el

Az elkövetők magukat banki alkalmazottnak, majd rendőrnek kiadva hívtak fel egy győri nőt.