Európai közös akció a munkacélú kizsákmányolás felszámolása érdekében

2021. 06. 16., sze - 17:42
Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda

Az Európai Multidiszciplináris Platform a Bűnügyi Fenyegetettségek Ellen (továbbiakban: EMPACT) 2018-2021-es időszakra elfogadott új szakpolitikai ciklusának egyik kiemelt bűnügyi prioritása az emberkereskedelem elleni küzdelem az Európai Unió területén, a szexuális és munkacélú kizsákmányolás minden megvalósulási formájának felszámolását megcélozva.

Az EMPACT emberkereskedelem elleni bűnügyi prioritásának égisze alatt került megszervezésre az EU-s tagországok területén 2021. május 31. és 2021. június 06. között az Europol szervezésében a munkacélú kizsákmányolás (kényszermunka, adósrabszolgaság, házi szolgaság), minden formájának beazonosítását és felszámolását célzó ún. Közös Akció Nap (JAD), amelyben hazánk is részt vett.

 

A közös akcióban résztvevő országok, nemzetközi szervezetek: Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Egyesült Királyság, Finnország, Franciaország, Görögország, Horvátország, Írország, Izland, Litvánia, Luxemburg, Lettország, Lengyelország, Magyarország, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svájc, Svédország, Szlovénia, Szlovákia, Eurojust, Europol, Frontex, Interpol.

 

Az Europol tagállami kontribúciók figyelembevételével készített összesítése szerint a kizsákmányolás formái közül a 2020-ban ismertté vált ügyek esetében továbbra is dominál a szexuális kizsákmányolás (59 %), ezt követi a munkacélú kizsákmányolás (21 %), majd a bűncselekmény elkövetésére rábírás (10 %), a kényszer koldultatás (2 %). A gyermek kizsákmányolása a beküldött ügyek 5 %-át teszi ki, a házi rabszolgaság 2 %-ot, az érdekházasságok 1 %-ot.

 

Az Európai Unió emberkereskedelem elleni küzdelemre irányuló 2021-2025. év közötti stratégiája külön kitér a munkacélú kizsákmányolás elleni fellépés fontosságára. A  számok  csökkentése  érdekében meg kell erősíteni a munkaerő-kizsákmányolás céljából folytatott emberkereskedelemre adott  büntető  igazságszolgáltatási  válaszlépéseket. 

 

Az emberkereskedelem elleni prioritás hazai kijelölt szakterületi EMPACT felelőseként eljáró Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Felderítő Főosztály Emberkereskedelem Elleni Osztályának koordinációja mellett több állami, rendvédelmi és civil szervezet vett részt az akció sikeres végrehajtásában. Tevékeny szerepet vállalt valamennyi megyei (fővárosi) rendőr-főkapitányság, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda, a Készenléti Rendőrség rendészeti állománya, továbbá az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság (OIF), valamennyi megyei (fővárosi) kormányhivatal munkaügyi és munkavédelmi főosztálya, a Máltai Szeretetszolgálat, a Magyar Vöröskereszt, Budapest területén továbbá a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei.

 

Több megyei rendőr-főkapitányság is sikeres elfogásokat hajtott végre a Közös Akció Nap időtartama alatt az emberkereskedelem és kényszermunka bűntett elkövetésének gyanúja miatt folyamatban lévő nyomozásokban.

 

A JAD akcióban közel 1200 fő vett részt, 4531 személyt, 1534 gépjárművet, 785 helyszínt (üzleti vállalkozás, tanya, magánlakás, szolgáltató szektor üzlethelyiségei stb.) és 3509 okmányt ellenőriztek. Két új büntetőeljárást rendeltek el emberkereskedelem és kényszermunka bűntett elkövetésének gyanúja miatt és 8 személyt fogtak el. Tizenöt áldozatot azonosítottak, közülük 13 fő szexuális kizsákmányolás sértettje volt. Életkoruk 16 és 33 év közötti, mindannyian nők, továbbá 1 férfi (65 éves) és 1 nő (40 éves) akiket kényszermunka sértettjeként azonosítottak. A végrehajtott realizálások során mobiltelefonokat, számítástechnikai eszközöket, készpénzt, zálogjegyeket és gépjárművet foglaltak le a megyei rendőr-főkapitányságok munkatársai kb. 3.5 millió forint értékben.

 

Az Europol sajtóközleménye a JAD kapcsán az alábbi linken érhető el:

 

https://www.europol.europa.eu/newsroom/news/630-potential-victims-of-exploitation-identified-during-europe-wide-coordinated-action-days

 


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Közel 90 milliós utalást kért egy álpartnercég

Egy lengyel vállalkozást próbált meg hamis számlával átverni és egy debreceni székhelyű magyar céget megkárosítani egy csaló. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság folytatja a küzdelmet az online csalások elkövetői ellen a Mátrix Projekt keretein belül.

 

Keressük Szabó Milánt

A Tiszaújvárosi Rendőrkapitányság a lakosság segítségét kéri egy 14 éves, hejőbábai fiú eltűnése ügyében.

 

Pénztárcát rabolt – elfogták

A kiskunmajsai rendőrök alig egy óra alatt megtalálták a bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható ukrán állampolgárt.

 

Őrizetben

Egy középkorú férfi lopásokkal keserítette meg a jászladányiak életét. A nyomozók elfogták a notórius tolvajt, kihallgatták és kezdeményezték letartóztatását.

 

Fokozott ellenőrzés

Budapest rendőrfőkapitánya fokozott ellenőrzést rendelt el a főváros teljes területére.