Gyermekruhát, játékot venne az interneten? Jól nézze meg, kitől!

2021. 02. 12., p - 05:50
Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda

A kibernyomozók egy kiskunhalasi nőt és férfit azzal gyanúsítanak, hogy több száz sértettet károsítottak meg a legismertebb közösségi oldal felületén, ezzel több millió forint kárt okoztak.

Az elkövetők 2020 őszétől kezdődően a legismertebb közösségi oldal adásvételi csoportjaiban álprofilok felhasználásával hirdetéseket adtak fel különböző termékek (legtöbbször gyermekruhák, gyermekkönyvek és játékok) eladásának látszatát keltve. A termékek azonban ténylegesen sosem voltak a birtokukban, azok fotóit más felhasználók által létrehozott hirdetésekből szerezték meg, fizetésként pedig csak postai előre utalást voltak hajlandóak elfogadni. A hirdetésekkel több száz felhasználót sikerült megtéveszteniük, akik a vételár elutalását követően hiába várták a megrendelt termékeket; a gyermekjátékok és könyvek sosem érkeztek meg, az eladók pedig törölték a profiljaikat vagy letiltották őket a közösségi oldalon.

A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Kiberbűnözés Elleni Főosztály nyomozói a felderítés során azonosították a feltételezett elkövetőket, a 30 éves K. Klaudia Nórát és a 32 éves R. János Márkot. Lakóhelyükön 2021. február 10-én mindkettőjüket elfogták és kutatást tartottak náluk, majd előállították és gyanúsítottként hallgatták ki őket többrendbeli csalás és személyes adattal visszaélés bűncselekmények elkövetése miatt. A kihallgatás során részben beismerő vallomást tettek. Mint kiderült, a napi megélhetésükhöz szükséges pénzt teljes egészében a folyamatos átverésekkel teremtették elő. A kihallgatások után a rendőrök gondoskodtak az őrizetbe vételükről, illetve előterjesztést tettek a letartóztatásukra. A sértettek nagy számára tekintettel az átvert személyek teljes körének azonosítása, illetve a pontos kárérték meghatározása a további nyomozás feladata.

Az utóbbi években, különösen pedig az elmúlt hónapokban egyértelműen növekedett az interneten bonyolított adásvételek száma, amit a csalók is igyekeznek mindinkább kihasználni. Ha az internetes adásvételi oldalakon olyan termékekre bukkanunk, melyek különösen kedvező ára gyanakvásra adhat okot, minden esetben nézzünk utána az eladó korábbi értékeléseinek! Ha ezek hiánya, vagy éppen a negatív értékelések miatt kétségeink merülnek fel egy hirdetés valódiságával kapcsolatban, lehetőleg ne utaljunk előre, tűnjön bármennyire is csábítónak az ár.

 


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Nyert több mint egy milliót vagy mégse…

Egy kazincbarcikai sértett számlájáról 1,1 millió forint ígéretével több mint 5 millió forintot vett le egy álbankár. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság folytatja a küzdelmet az online csalások elkövetői ellen a Mátrix Projekt keretein belül.

 

13 éves lányt molesztált

A rendőrök őrizetbe vették a bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható 28 éves baranyajenői férfit.

 

Őrizetben egy ózdi kristály-díler

A rendőrök elfogták és őrizetbe vették azt az ózdi férfit, aki új pszichoaktív anyagot árult vevőkörének, köztük fiatalkorúaknak is.

 

A kompolti dílerek őrizetben

A Füzesabonyi nyomozók öt személyt hallgattak ki gyanúsítottként pszichoaktív anyaggal visszaélés gyanúja miatt.

 

Megduplázta

A rendőrség a balesetek megelőzése érdekében országos akciót tartott 2024. április 15. és április 21. között.