A DADA-rendőrök legjobbja

2025. 05. 27., k - 08:30
Zsaru Magazin

Több mint három évtizede szolgál rendőrként, húsz esztendeje tevékeny résztvevője a DADA programnak. Seer Aurél főtörzszászlós tavalyi teljesítménye alapján a rendőrség napja alkalmából az év DADA-rendőre díjat vehette át.

Talán nem mindenki tudja pontosan, mi is a DADA, nos, az ő kedvükért álljon itt röviden a lényeg. Egy amerikai minta alapján született ifjúságvédelmi program, a neve egy betűszó, amely jelzi, hogy a rendőrség bűnmegelőzési munkatársai kezdetben miféle veszélyekre igyekeztek felhívni a figyelmet: dohányzás, alkohol, drog, AIDS. A többször megújított koncepció szerint ez kibővült azzal, hogy a rendőrök ma már előadásaik során az internet és a média veszélyeire is felkészítik az általános iskolásokat, valamint a kommunikációról és a konfliktuskezelésről is tartanak nekik előadásokat. A DADA készség- és képességfejlesztő, helyes önértékelésre nevelő, önbecsülést építő program. Célja, hogy a gyermekek mindenkor felismerjék a veszélyhelyzeteket, meg tudják különböztetni a pozitív és negatív befolyásolást.

Seer Aurél főtörzszászlós az Encsi Rendőrkapitányság Szikszói Rendőrőrsének munkatársa, 2005 óta Szikszó körzeti megbízottja mindenekelőtt arról beszél, hogy rendőrnek lenni bizony egészen más, mint amit a filmek, regények alapján gondolnak az emberek. Ezek az alkotások ugyanis nem mutatják be azt a sokrétű, aprólékos munkát, amivel egy-egy nyomozás, a közterületi vagy például a bűnmegelőzési munka jár. Utóbbinak szerves része a DADA, ennek pedig egyik kiemelkedő szereplője Seer Aurél.

– Húsz évvel ezelőtt, amikor az elődöm elment nyugdíjba, a parancsnokom úgy ítélte meg, én tudnám leginkább folytatni ezt a bűnmegelőzési munkát – kezdi Seer Aurél. – Eleinte ódzkodtam a feladattól, pluszmunkának és számomra ismeretlen feladatnak tűnt, de a parancsnokom és a volt kollégám is biztatott, hogy ehhez a tevékenységhez passzol a nyugodt természetem, a közvetlenségem, a kommunikációs képességem, és azt mondták, hogy én biztosan jól tudnék a diákoknak előadni. Szerintük épp csak olyannak kell lennem, amilyen az intézkedések során vagyok. Végül rábólintottam: jó, próbáljuk meg!

Mivel azonban az ember nem születik talpraesett előadónak, eleinte ő is bizonytalan volt, vajon menni fog-e neki mindez. Meséli: kezdetben inkább csak a program szakirodalmát olvasta fel a gyerekeknek, aztán nagyon sok kiegészítő információt jegyzetelt ki magának, a fiataloknak bemutatható filmeket keresgélt a világhálón, szakirodalmat olvasott. És megtanulta hamar, nemcsak az információkat kell átadni, hanem a figyelmet is ébren tartani, valamint a fegyelmet is meg kell őrizni. Lassan belejött, egymásra hangolódtak az iskolásokkal, megérezte, hogyan kell, hogyan érdemes szólni hozzájuk. Oldottan, természetesen, érdekesen.

– Öt osztályt viszek, néha hatot, őket két éven keresztül kísérem egymásra épülő témakörökben minden bűnmegelőzési területet felölelve. Utána jön a váltás a következő osztályokra, és valóban nem könnyű feladat ez – folytatja. – Három oktatási intézménybe járok DADA-előadásokat tartani, Szikszón a Szent Márton Katolikus Gimnázium és Általános Iskolába, Aszalón a Göőz József Általános Iskolába és az Alsóvadászi Tompa Mihály Általános Iskolába. Amikor húsz évvel ezelőtt elkezdtem ezt a munkát, a drog még nem volt jelentős probléma a környéken, mára azzá vált, bár a DELTA Program sokat segített mindezen. Ugyancsak nehéz az alkoholhelyzet, a dohányzás is beköltözött az iskolába, és sokat kell a diákokkal beszélgetni az internetes zaklatásról, egyáltalán, a világháló és a közösségi oldalak helyes használatáról is. És hogy ebben a munkában mi jelenti a sikert? Amikor kapok valamiféle visszajelzést. Amikor a gyerekek megörülnek nekem, vagy egyre több helyre kérnek fel előadás tartására egy-egy bűnmegelőzési témakörben, akár felnőttek is. És persze a most kapott elismerés is egyértelműen siker. Ezek is jelzik, hogy a DADA programban sem dolgozom hiába.

TRENCSÉNYI ZOLTÁN

FOTÓ: RENDŐRSÉG

Seer Aurél főtörzszászlós

 


Kapcsolódó oldalak