Ne váljunk áldozattá

2014. 07. 06., v - 06:16
Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának, a nyári időszakra vonatkozó hasznos bűnmegelőzési tanácsai röviden.

Befejeződött a tanév, és ezzel egyidejűleg elkezdődik a nyári szünidő, kirándulások, nyaralások, vízi túrák időszaka. Ezzel kapcsolatban hívjuk fel a figyelmet néhány hasznos tudnivalóra.

I. Hogyan kerülhető el a betöréses lopás?

A hosszabb időre üresen hagyott ház meglehetősen nagy csáberőt jelent a betörők számára, érdemes tehát ügyelni a biztonságra elutazás előtt. Százszázalékos biztonság nem létezik, de néhány óvintézkedéssel megnehezíthetjük a betörők dolgát.

1. Nézzünk körül az udvaron mindent bezártunk-e, nincs-e esetleg olyan tárgy az ablakok közelében, amivel segítséget nyújthatunk a betöréshez!

2. A lakásban érdemes beszerezni néhány időzített kapcsolót, hogy mikor melyik lámpa villanjon fel azt a látszatot keltve, hogy valaki tartózkodik a lakásban. Ne hagyjunk a lakásban jelentősebb mennyiségű készpénzt, ékszereket!

3. Mondjuk le az újságot!

4. Ne verjük nagydobra, hogy nyaralni megyünk! Próbálják minél kevesebb emberrel megosztani, hogy huzamosabb időre üresen hagyják otthonunkat. Kiemelten vonatkozik ez a közösségi oldalak ilyen információval történő feltöltésére.

II. A fiatalok biztonsága

1. Internet biztonságos alkalmazása: Az elektronikus média és az internet rengeteg veszélyt hordoz. A világhálón is él a szabály: idegenekben ne bízzanak és tartsák be a biztonságos internetezés szabályait, ne adják meg nevüket, címüket, személyes adataikat.

2. Kérjék meg gyermeküket, ha elmegy otthonról, mondja meg hová megy, kivel találkozik, mikor ér haza. Ismerjék meg barátai nevét, címét, telefonos elérhetőségét.  Ez nem a bizalmatlanság jele, hanem a gondoskodásé.

3. A gyermekek értékeikkel ne hivalkodjanak, azokat ne tartsák jól látható helyen és ne adják oda senkinek. Táskájukat ne hagyják őrizetlenül, azokat mindig tartsák maguk mellett. Idegenekben ne bízzanak meg feltétel nélkül, velük ne menjenek sehová. Késő esti órákban lehetőség szerint ne tartózkodjanak közterületen. Ismerjék a segélyhívó telefonszámokat, valamint emlékezetből tudják szüleik telefonszámát is.

4. Egyre több áldozatot követelnek a dizájner drogok. A szakemberek szerint a dílerek sem tudják, hogy valójában mit forgalmaznak. Ezen drogok nagy részéről alig van információnk. Az ismeretlen összetételű anyagok szervezetre gyakorolt hatása nem ismert, ezért egyetlen megelőzési módszer van: el kell kerülni a fogyasztását.

III. Néhány fürdőzési jó tanács a nyárra gyerekeknek

1. Soha ne ugorj a vízbe felhevült testtel, napozás után hűtsd le magad!

2. Mindig kijelölt fürdőhelyen javasolt és legbiztonságosabb a fürdés. 

3. Úszni nem tudó 10 éven aluli gyermek csak felnőtt kíséretében fürödhet és a vízparton sem szabad felügyelet nélkül hagyni. 

4. Mélyvízbe csak biztonságosan úszni tudók merészkedjenek be a városi strandokon és a szabadvizeken egyaránt. 

IV. Idegenforgalmi szezonnal kapcsolatos ajánlások

A tolvajok kedvenc nyári vadászterülete a strandok, uszodák környéke. A hatalmas tömegben senkinek sem tűnik fel, ha valaki felemel egy táskát a földről és a kijárat felé indul vele. Minden szezonban akad hol több, hol kevesebb strandi lopás. A strandok „szarkái” nem nézik, hogy mit visznek, lehet az strandpapucs, úszószemüveg vagy napolaj, de esetenként komolyabb dolgok is, mint például mobiltelefon, videokamera vagy éppen pénz-, irattárca. A strandi lopások a tényleges kár mellett nem kis bosszúságot is okoznak a meglopottaknak. Ezek a bosszantó esetek könnyedén elkerülhetőek lennének egy kis odafigyeléssel.

1. A legjobb védekezés a megelőzés. Ha strandra megyünk, használjuk az értékmegőrzőt, a csomagokra, táskákra felváltva vigyázzunk, a parkoló autókban, pedig ne hagyjunk látható helyen táskát, értéket, azokat inkább a csomagtartóban helyezzük el. A strandoláshoz nem feltétlenül szükséges, feltűnő és értékes használati tárgyakat ne vigyenek magukkal.

2. Külföldi utazás előtt tanulmányozza át a Külügyminisztérium honlapján megjelentetett,  az egyes országokról külön-külön elkészített beutazási feltételeket,  valamint konzuli tárgyú tájékoztató kiadványokat, e mellett tanácsos a honlapon szereplő listákból kigyűjteni a felkeresni kívánt országokban működő nagykövetségek, főkonzulátusok, tiszteletbeli konzuli képviseletek címeit, telefonszámait. Utazás előtt kössön általános, mindenre kiterjedő utas- és balesetbiztosítást. Soha ne váltson pénzt illegális pénzváltóknál, könnyen előfordulhat, hogy hamis pénzt kínálnak, illetve egyéb módon károsítják meg a turistákat.

Vagyonunk, értékeink védelme mellett gondoljunk saját magunk és gyermekeink testi épségének, életének megóvására is a közlekedés és a nyári fürdőzés szabályainak a betartásával.

Remélhetően nem kerül rá sor, de ha mégis bűncselekmény áldozatává válnánk, a rendőrséget az ingyenesen hívható 107-es, illetve 112-es számon érhetik el.

Ne feledjük, hogy szeptemberben mindenkit visszavárnak az iskolák!

 


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Sikertelen próbálkozás

Újabb körözött autót szűrtek ki a forgalomból a magyar rendőrök Csanádpalota autópálya-határátkelőhelyen.

 

Keressük Szabó Milánt

A Tiszaújvárosi Rendőrkapitányság a lakosság segítségét kéri egy 14 éves, hejőbábai fiú eltűnése ügyében.

 

Szkeptikus volt, mégis célt értek a csalók

Egy vármegyénkben élő hölgy az elkövető első telefonhívását megszakította, másodjára azonban a tettesek mégis meg tudták győzni arról, hogy bankszámláját támadás érte.

 

Kiber7fő

Tanuljunk együtt ezen az online délután-ON-line!

 

Nyert több mint egy milliót vagy mégse…

Egy kazincbarcikai sértett számlájáról 1,1 millió forint ígéretével több mint 5 millió forintot vett le egy álbankár. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság folytatja a küzdelmet az online csalások elkövetői ellen a Mátrix Projekt keretein belül.