Ne csak ma gondoljunk az áldozattá vált embertársainkra!

2023. 02. 22., sze - 15:41
Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Február 22-e az Áldozatok Napja, amelyre Baranyában idén is megemlékeztek.

Az Európai Tanács kezdeményezésére a bűncselekmények áldozatainak chartáját 1990. február 22-én tettek közzé. Magyarországon 1993 óta ezen a napon emlékeznek meg az áldozatokról, 2005-től pedig a bűncselekmények áldozatainak segítéséről és az állami kárenyhítésről törvény is rendelkezik.  A rendőr-főkapitányság áldozatvédelmi munkatársai és a Pécsi Áldozatsegítő Központ szoros együttműködésének köszönhetően egyre többen tudják, hogy a bűncselekmények áldozatai az anyagi segítség mellett akár jogi, információs és pszichológiai segítséget is kaphatnak.

Baranya vármegyében idén is minden rendőrkapitányság megemlékezett az áldozatokról.

Szigetváron a Magyar Vöröskereszttel közösen véradást szerveztek, amelyen nagy számban vettek részt az együttműködő partnerek.

Ezúton is köszönjük a részvételt a Szigetvári Tankerületi Központnak, a Szentlőrinci Családsegítő és Gyermekjóléti Központnak, a Szigetvári Kórháznak, a Szigetvári Járási Hivatalnak, a Szigetvári Közterület-felügyeletnek, valamint a Szigetvári Mentőállomásnak.

Komlón Police Cafét és előadást szerveztek, Mohácson kitelepüléssel várták a helyieket, míg Siklóson előadást tartottak az áldozatvédelmi és a bűnmegelőzési szakemberek.

A Pécsi Rendőrkapitányság épületében a megyei áldozatvédelmi referens és a kapitányság áldozatvédelmi, továbbá megelőzési szakemberei a Pécsi Áldozatsegítő Központtal közösen adtak tájékoztatást a kapitányságra érkezett sértetteknek és érdeklődőknek.

Az előadásokon az áldozatvédelmi szakemberek elmondták, hogy ők, a már áldozattá vált embereknek igyekeznek különféle segítséget nyújtani, felismerni annak szükségét, informálni az áldozatot, kisegíteni a poszttraumás tehetetlenség állapotából, és enyhíteni, amennyit lehet azon a káron, ami őt érte. Ezen kívül a „Fókuszban az áldozat” programról is tájékoztatták a programokon résztvevőket, amely egy még szélesebb körű segítséget takar. Kiterjed a tulajdon elleni szabálysértések sértettjeire is, valamint a közlekedési balesetek vétlen áldozataira, de az olyan rendőri intézkedésre is, ahol jogsértés nem állapítható meg, azonban felmerül az áldozattá válás lehetősége.

A bűnmegelőzési szakemberek arról adtak tájékoztatást, hogy hogyan előzzék meg az áldozattá válást, illetve a másodlagos áldozattá válásról is tájékoztatást adtak. Felhívták a potenciális célcsoportok figyelmét a sérelmükre leggyakrabban elkövetett bűncselekményekre, az elkövetés és a védekezés eszközeire, módjára, a bűncselekmények létrejöttét segítő objektív és szubjektív okokra, körülményekre.

Amennyiben Ön vagy hozzátartozója bűncselekmény áldozatává vált, hívja az alábbi telefonszámok egyikét, és kérjen segítséget:

Rendőrség: 112
Pécsi Áldozatsegítő Központ: 06-72-896-410
Telefontanú: 06-80-555-111
Áldozatsegítő vonal: 06-80-225-225
Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat: 06-80-205-520


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Törvényt szegett

A rendőrök őrizetbe vettek egy férfit, aki több elektromos rollerben is kárt okozott, valamint kerékpárokat lopott Hódmezővásárhelyen.

 

Legyünk elővigyázatosak!

A Dombóvári Rendőrkapitányság szervezésében Csalások az online térben címmel lakossági előadást tartottak Kurdon.

 

Minek az embernek ellenség?

Az ismerősétől lopott kulccsal ment lopni annak lakására egy nő Csepelen. Az éber szomszédoknak köszönhetően a rendőrök a helyszínen elfogták.