A kamerás munka eredménye

2020. 03. 04., sze - 13:19
ORFK Kommunikációs Szolgálat

Józsefváros közbiztonságának rossz híre mára már a múlt. A kerületi önkormányzat üzemeltetésével fenntartott kamerarendszer és a monitorokat figyelő zsaruk éber tekintete őrzi az egykor sötét foltként emlegetett VIII. kerületet.

Az öt évvel ezelőtti fejlesztéseknek köszönhetően jelenleg 236 kamera figyeli Józsefváros teljes közterületét. A korábban kétes hírű tereknek, utcáknak manapság kimondottan jó a megítélése.

– A kerületben több lépcsőben bővítették a kamerarendszert – kezdte Molnár Gábor alezredes, a VIII. Kerületi Rendőrkapitányság vezetője. – A hálózat kiépítése iránti igényt már 1997-ben fontolóra vették a döntéshozók. A fejlesztéseknek köszönhetően a kamerák száma a tíz évvel ezelőtti adatokhoz képest több mint a duplájára emelkedett.

A nap 24 órájában olyan kiemelt közterületi gócpontokat figyelnek, mint a Korányi Sándor utca, a Blaha Lujza tér, a Rákóczi tér, a Népszínház utca, Teleki tér vagy a Magdolna negyed.

– Nehéz lenne egzakt módon kimutatni a kamerarendszer és a megtörtént bűncselekmények, valamint a felderítések közötti összefüggéseket, de annyi bizonyos, hogy az eltelt öt év alatt több mint a felével esett vissza a regisztrált bűnesetek száma – folytatta a rendőrkapitány. – Tény, hogy a kamerák megléte a potenciális elkövetők számára jelentős visszatartó erő, illetve a javuló felderítési mutatók elérésében is sokat köszönhetünk a technikának. Az elmúlt évek állandó fejlesztése nem csak a kihelyezett kamerák növekvő számában mutatkozott meg. Az eszközök digitalizált felvételeket rögzítenek, fekete-fehér kép helyett jó minőségű, sötétedés után is élethű képsorokat őriznek meg. Ezeket nyolc napra visszamenőleg tudjuk tárolni, tehát korábbi időpontokra is visszakereshetünk. Rá lehet közelíteni távolabbi tárgyakra, emberekre, vagy akár egy gépkocsi rendszámát is könnyen leolvashatjuk. A rendszer adottságai lehetővé teszik, hogy különbséget tegyünk mozgó és statikus objektumok között. A kamerarendszer fenntartását, üzemeltetését a kerületi önkormányzat vállalta magára. A rendőrkapitányság épületében egy erre kialakított helyiségben, egyszerre 12 monitoron figyelik az eseményeket a szabadidejükben pluszmunkát vállaló kollégák. Egy időben, egy adott képernyőn 16 térfigyelő kamera képeit is követhetjük. Az utcai kamerák nézőpontváltását, mozgását a járókelők kívülről nem veszik észre. A rendszert naponta karbantartják, működését ellenőrzik. A kollégák mellett a kerületi közterület-felügyelők is adnak 12 órás térfigyelő szolgálatot. A monitorok mögött egy időben több kollégám figyeli a történéseket, és ha közbiztonságot veszélyeztető helyzetet észlel, értesíti a vonulós rendőrt. Ezáltal pedig gyorsan tudunk reagálni a kialakult eseményre. Például akkor, ha helyszínre vonulás közben a kamera képeit figyelő változást észlel, teszem azt, az elkövető elindul valamerre, folyamatosan navigálja a vonulós kollégát. Az ebbe a szolgálati formába beosztottak sem csupán a beavatkozást igénylő esetekben hagyják el az épületet, hanem segítik a kerületi járőröket. Tulajdonképpen egy megerősítő erőt képviselnek a normál szolgálat mellett. Önállóan intézkednek, és egy akut helyzetnél átcsoportosíthatók más feladatra.

A térfigyelő rendszer eredményességét évek óta igazolja a lakosságot érintő kisebb volumenű ügyek sikeres felderítése mellett a nagyobb horderejű bűntények nyomozásának előmozdítása is. Például február 16-án reggel egy férfi kiszakította egy 87 éves asszony füléből az egyik fülbevalóját az Üllői úton, majd elszaladt.

– Az idős nő lakásáról elkeseredetten telefonált a rendőrségre. Kollégáimnak elmondta, hogy nagyon felzaklatta a dolog, mert régi családi emlékek fűzik az ékszerhez – magyarázta Dobó Zsófia főtörzsőrmester, nyomozó.

A sértett információit a zsaruk azonnal továbbították a kamerák mögött szolgálatot teljesítő kollégáiknak.

– Visszanézve a bűncselekmény idején az adott útszakaszról készült felvételt, láttuk, hogy egy férfi átrohant az Üllői út túloldalára, és az asszony felé közelített. A konkrét történést azonban nem vette a kamera. Az elkövető ruhája és arca viszont jól kivehető volt. Gyorsan pásztázni kezdtük a környék utcáit a monitorokon, és észrevettünk egy alakot a Fiumei úton, a villamosmegállóban. Abszolút ráillett a személyleírás. Munkatársaim a helyszínre siettek, és onnan állították elő a 46 éves nagydobosi lakost. A férfi eleinte feszülten azt szajkózta, hogy nem követett el semmit, majd néhány perc után bevallotta, hogy ő tépte ki a sértett füléből az ékszert. Arról is beszélt, hogy amikor meglátta a rendőröket közeledni a villamosmegálló felé, észrevétlenül a földre ejtette a fülbevalót. Vallomása után azonnal visszamentünk a megállóhoz, hátha megtaláljuk az ékszert. Szerencsénk volt, a kicsi, sötét kővel díszített családi emlék ott hevert az aszfalton – elevenítette fel a főtörzs­őrmester.

A kamerafelvételek kétségtelenül hozzásegítették az áldozatot ahhoz, hogy ismét viselje a fülbevalóját.

– Február 12-én délután egy gépkocsifeltörés címére küldtek Bakó Barnabás őrmester kollégámmal – elevenítette fel Mártonhegyi Milán főtörzsőrmester. – Egy nő jelentette, hogy a Bezerédi utca előtt parkoló Suzukija szélvédőjét betörték, a műszerfalon hagyott mozgáskorlátozott-igazolványa pedig eltűnt.

A kamerák mögött figyelő zsaruk ismét közbeléptek.

– Mező László főtörzsőrmester, aki a monitor elől irányította, hogy merre induljunk, visszakeresett a megjelölt időpontra. A kamera rögzítette a gépkocsifeltörés előkészületeit és magát az elkövetést is. A tettes ruháját, bakancsát is meg lehetett figyelni. Több utcán át követtük a mozgását, láttuk, amikor bement egy dohányboltba. Két trafikot is megnéztünk, végül a Teleki téren találtuk meg a bakancsos embert. Kérdésünkre bevallotta, hogy ő követte el a bűncselekményt. Iratokat nem tartott magánál, ezért először a lakására állítottuk elő – ismertette a főtörzsőrmester.

– Visszatekintve a több évtizedes múltra, a rendszer telepítése kétségtelenül beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Józsefváros közbiztonsága, lakókörnyezete élhetőbbé vált. A kedvező változást a kerület vezetése, de ami még fontosabb, a lakosság visszajelzései is megerősítik – foglalta össze a kapitányságvezető.  

FENYVESI BEÁTA

FOTÓ: MAROSFALVI PÉTER

 

 


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Eltűnt Orsós János

A pécsi rendőrök a lakosság segítségét kérik az 51 éves férfi eltűnése kapcsán.

 

Bírósági eljárást is vonhat maga után!

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság munkatársai kilenc ittas, illetve egy bódult sofőrt szűrtek ki a forgalomból az év tizenhatodik hetében, mielőtt még balesetet okozhattak volna.

 

Rendőrkézen a betörő

A Veszprémi Rendőrkapitányság munkatársai őrizetbe vettek egy 49 éves budapesti férfit, és kezdeményezték a letartóztatását.

 

Bűnmegelőzési programok nyugdíjasoknak

A Szolnoki Rendőrkapitányság bűnmegelőzési munkatársai a Mátrix Projekt keretében folyamatosan tartanak előadásokat az online csalások megelőzéséről.

 

Sikertelen próbálkozás

Újabb körözött autót szűrtek ki a forgalomból a magyar rendőrök Csanádpalota autópálya-határátkelőhelyen.