Világnap – az áldozatvédelem jegyében

2019. 02. 22., p - 05:26
ORFK Kommunikációs Szolgálat

A bűncselekmények áldozatairól való megemlékezésen túl február 22. napja a megelőzés és a segítségnyújtás fontosságát szimbolizálja.

A rendőrség prevencióért felelős munkatársainak célja, hogy a lakosságot minél szélesebb körben informálják a leggyakrabban elkövetett bűncselekmények módszereiről, ajánlásokat adjanak azok megelőzési lehetőségeiről. A bűnmegelőzési tematikájú, országszerte megtartott előadásokból merített tájékozottság, az abból fakadó éberség mind segíthetnek abban, hogy a lakosság biztonságérzete fokozódjon. Sok esetben az egymásra való odafigyelés, a kellő óvatosság, elővigyázatosság segíthet megmenteni az embert attól, hogy kiszolgáltatott helyzetbe kerüljön.

A rendőrség áldozatokért folytatott munkája azonban nem merül ki a bűnmegelőzési tevékenységek propagálásában: amennyiben a bűncselekmény bekövetkezett, kollégáink igyekeznek segítséget nyújtani a következmények enyhítésében. Így például a büntetőeljárás rendőrségi szakaszában kiemelten kezeljük az áldozatok büntetőeljárási, személyiségi és adatvédelmi jogainak érvényesülését, illetve a másodlagos áldozattá válás megelőzését. Megkülönböztetett figyelmet fordítunk arra, hogy a nyilvánosságra hozott információk ne sértsék se az áldozatok, se a hozzátartozók magánéletét, emberi méltóságát, adatvédelmi, személyiségi, kegyeleti jogait. A rendőrség segítséget nyújthat oly módon is, hogy az áldozat és segítő szervezetek között közvetít.

A bűncselekmény áldozata azonban nem kizárólag a bűncselekmény közvetlen sértettje, hanem olyan személy is lehet, aki bizonyíthatóan a bűncselekmény közvetlen következtében szenvedett sérelmet. Ez a sérelem nemcsak testi jellegű lehet: lelki sérülés, érzelmi megrázkódtatás vagy olyan vagyoni kár, amely a bűncselekménnyel ok-okozati összefüggésben áll.

A rendőrség munkája az áldozatokkal való törődés terén is igen sokrétű, ám ezen tevékenységek eredményes, hatékony teljesítése nem lenne lehetséges a lakosság, a sértettek együttműködése, bizalma nélkül.

Amennyiben bűncselekmény áldozatává vált, hívja az alábbi telefonszámok egyikét és kérjen segítséget:

 

Rendőrség: 112

Telefontanú: 06 80 555 111

Áldozatsegítő vonal: 06 80 225 225

Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat: 06 80 20 55 20

http://www.police.hu/ugyintezes/mit-tegyek

 


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Négy napon belül rendőrkézen

Őrizetbe vették a nyomozók azt a novajidrányi férfit, aki életveszélyes sérüléseket okozva bántalmazott egy nőt, majd elvette a nála lévő értéktárgyait.

 

Zsákmányát hátrahagyva menekült

A szolnoki rendőrök őrizetbe vettek egy helyi lakost, és kezdeményezték a letartóztatását. A 44 éves férfi egy napon pár óra eltéréssel kétszer is lopott, majd mindkétszer menekülőre fogta. A rendőrök azonban elfogták.

 

Városi elismerésben részesült

A Paks Város Közbiztonságáért kitüntető címet dr. Schütz Judit r. alezredes, a városi kapitányság Igazgatásrendészeti Osztályának vezetője vehette át.