Csaló faárusokat fogtak el a rendőrök Battonyán

2015. 03. 25., sze - 15:50
Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A gyanúsítottak egy tüzelőanyagokat értékesítő cég telephelyén vásárolt fával házaltak. Egy dombegyházi és egy mezőkovácsházi férfinél a kifizetett mennyiségnél jóval kevesebb tüzelőt raktak le.

Dombegyházon 2015. március 24-én 14 óra körül egy fát árusító társaság keresett fel egy férfit. Mázsánként 1600 forintért kínálták a tüzelőt. Miután megegyeztek, a férfi számára ismeretlen házalók egy műanyag hordó segítségével mérték le a tehergépkocsijukról lepakolt tűzifát. Az először telerakott hordót úgy mérték le, hogy a vásárló is lássa. Ezt követően számolták, hogy hány hordóval borítottak ki. Elterelték a tőlük vásárló férfi figyelmét és többet számoltak, mint ahány hordót valójában bevittek az udvarra. Nem egy helyre rakták le a tüzelőt, hanem szétterítették, hogy többnek látszódjon. Így igyekeztek megtéveszteni a férfit, aki 191 ezer forintot fizetett nekik. Miután a pénzt átadta és az idegenek távoztak, kevésnek találta a lerakott mennyiséget, ezért értesítette a rendőrséget. A Mezőkovácsházi Rendőrkapitányság egyenruhásai Battonyán állították le a tehergépkocsit és elszámoltatták a benne ülőket. Egyikük, egy kazincbarcikai férfi elismerte, hogy átvette a közel 200 ezer forintot az alig több mint 30 mázsa tüzelőért. A fát előzőleg egy tüzelőanyagokat értékesítő cég telephelyén vásárolták. A nyomozás eddigi adatai szerint a gyanúsítottak 2015. február 5-én Mezőkovácsházán ugyanilyen módszerrel csaptak be egy férfit, aki 10 mázsa fáért 147 ezer forintot fizetett. 

A Mezőkovácsházi Rendőrkapitányság bűnügyi osztálya csalás vétség elkövetésének megalapozott gyanúja miatt indított büntetőeljárást a 29 éves Sz. István, a 36 éves D. József és az 55 éves P. Béla ellen. Az Sz. Istvánnál talált készpénzt a nyomozók lefoglalták.

 

A történtek kapcsán a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság ismételten kér mindenkit, hogy lehetőleg telephellyel és hiteles mérleggel rendelkező cégtől vagy vállalkozástól vásároljon tüzelőt. A kedvezőnek tűnő, a piaci árnál jóval alacsonyabb árról szóló ajánlatokat fontolják meg. Megrendeléskor előre egyeztessék a kiszállítás időpontját, és lehetőleg kérjék olyan családtag vagy szomszéd segítségét a lerakodáshoz, aki jártas a tüzelőanyagok vásárlásában. Csak akkor fizessék ki a fát, ha megnézték, hogy olyan minőségű, amilyet szerettek volna és a jelenlétükben le is mérték az átadott mennyiséget. Csak a lepakolt fa árát fizessék ki. Ha lakóhelyükre rendelik a fát, idegeneket ne engedjenek be a házba. Mielőtt megérkeznek, készítsék elő a megbeszélt vételárat, ne a szállítók szeme láttára vegyék elő összes megtakarított pénzüket. Ha bűncselekmény áldozatává váltak, a lehető legrövidebb időn belül értesítsék a rendőrséget a 112-es segélyhívószámon. 

 


Kapcsolódó oldalak