Mit tegyek
… ha bűncselekmény áldozatává váltam?
Hívja a 112-es segélykérő számot! Fontos, hogy az operátornak pontosan adja meg, hol van, és hol történt az eset.
Ha bűncselekményt követtek el Ön ellen, haladéktalanul tegyen feljelentést! Ezt megteheti személyesen, bármely hatóság vagy hivatalos személy előtt szóban, illetve személyazonosító adatainak és elérhetőségének feltüntetésével bármely hatóságnak vagy hivatalos személynek címzett írásbeli (e-mailben, levélben) beadványában. Emellett bűncselekmény észlelésével kapcsolatos bejelentését megteheti telefonon, illetve a „Telefontanú” +36-80/555-111 zöld számán.
Törekedjen arra, hogy a feljelentés tartalmazza a bűncselekmény részletes leírását, lehetséges bizonyítékait, a látleletet (ha készült) és a tanúk nevét, elérhetőségét (ha ismeri).
Sértettként az eljárásban számos jog megilleti Önt. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy áldozatsegítő szolgáltatásokat vehet igénybe. Az Áldozatsegítő Vonal éjjel-nappal ingyenesen hívható a +36-80/225-225 zöld számon, ahol teljes körű tájékoztatást és segítséget kaphat, így például az Áldozatsegítő Szolgálatok regionális elérhetőségéről is felvilágosítják. Ha bűncselekmény miatt pénzzavarba kerül, az elkövetéstől számított 8 napon belül azonnali pénzügyi segélyért fordulhat az Áldozatsegítő Szolgálathoz. Ezen felül a szándékos, személy elleni erőszakos bűncselekmények áldozatai a felmerült vagyoni káruk (teljes, vagy részbeni) megtérítésére, illetve enyhítésére állami kárenyhítésre vonatkozó igényüket is beadhatják az Áldozatsegítő Szolgálathoz, a bűncselekmény elszenvedésétől számított 1 éven belül.
Az állami áldozatsegítő szolgálat részét képezik 2017 óta az áldozatsegítő központok és (2021 óta) az áldozatsegítő pontok is. A magyar állam célja a folyamatosan bővülő hálózat kiépítésével az, hogy az állampolgárok számára könnyebben és gyorsabban legyenek hozzáférhetőek az áldozatsegítő szolgáltatások, és minél szélesebb körben megismerhessék az áldozatsegítésben elérhető lehetőségeket mindazok, akik elszenvedő alanyai a bűncselekményeknek. Fontos kiemelni, hogy a krízishelyzet oldására szolgáló pénzügyi, jogi, érzelmi és pszichológiai segítségnyújtás az elszenvedett sérelemhez illeszkedő személyre szabott támogatás, valamint az azonnaliság elvén nyugszik. Lényeges szempont az áldozatsegítő központok és pontok tevékenységében, hogy komplex szolgáltatásaikat a hivatali, bürokratikus környezettől eltérő, nyugodtabb, oldottabb és bizalmasabb légkörben biztosítják.
Egyes jogszabályban meghatározott bűncselekmények tekintetében 2021-től a rendőrségi meghallgatás során Ön is kérheti, hogy elérhetőségeit a rendőrség továbbítsa az Áldozatsegítő Szolgálat felé annak érdekében, hogy a lehetséges áldozatsegítő támogatásokról tájékoztathassák Önt.
További információkat az alábbi linkre kattintva érhetnek el: https://vansegitseg.im.gov.hu/
Vannak speciális bűncselekmények, amelyeknél különösen nehéz lehet feljelentést tenni az esetleges szégyenérzet vagy a megtorlástól való félelem miatt. Ilyenek a szexuális bűncselekmények és a hozzátartozók közötti erőszak. Feljelentés esetén a rendőrség tanúként fogja kihallgatni. Kollégáinknak a kihallgatás során a lehető legnagyobb kímélettel kell Önnel bánniuk. Segítőként ügyvéd is jelen lehet, és kérheti például, hogy a kihallgatást Önnel azonos nemű rendőr folytassa.
Ha még nem múltál el 18 éves, akkor csak a szüleid, vagy ha nem velük élsz, akkor a gondozód (pl. nagyszüleid) jelenlétében vagy kihallgatható. Ha viszont a támadó, bántalmazó maga a szülő vagy a gondozó, akkor ő a kihallgatásodon nem lehet jelen. Ha félsz a támadótól, bántalmazótól, kérheted, hogy az eljárás során az iratokon az adataid ne szerepeljenek, azokat csak a hatóságok ismerhessék meg, hogy kapcsolatot tudjanak veled tartani.
...hozzátartozók közötti bántalmazás tanúja vagy áldozata lett?
Ha Önt vagy hozzátartozóját bántalmazták vagy bántalmazzák, veszélyeztetik méltóságát, életét, szexuális önrendelkezéshez való jogát, testi és lelki egészségét, az alábbi tájékoztató Önnek szól. Mert mindenkinek joga van az erőszakmentes élethez…
Mit tegyen, ha veszélyben érzi magát vagy szeretteit, és azonnali segítségre van szüksége?
Azonnali segítséget a 112-es egységes európai, ingyenesen tárcsázható segélyhívó számon kérhet, ez a leggyorsabb módja annak, hogy rendőri segítséget kapjon.
Mire számíthat, amikor a rendőr megjelenik a bejelentést követően?
A rendőr minden hozzátartozók közötti erőszakra utaló hívás esetében megjelenik a helyszínen (nem csak akkor, „ha vér folyik”). Feladata elsősorban a jogellenes állapot megszakítása és a további jogsértések megelőzése, az áldozatok – különösképpen a gyermekek – biztonságba helyezése. A rendőr a helyszínen azt vizsgálja, hogy megalapozottan lehet-e következtetni a hozzátartozók közötti erőszak elkövetésére, illetve indokolt-e további eljárás, így különösen szabálysértési vagy büntetőeljárás megindítása. Meghallgatja a feleket külön-külön és a tanúkat is, majd tájékoztatja őket a jogérvényesítés lehetőségeiről. A bántalmazottnak felvilágosítást ad az áldozatsegítő, a szociális és jogi segítségnyújtó szervekről, szervezetekről és intézményekről, valamint a civil segítő szervezetekről, továbbá a rendelkezésre álló pénzbeli segítségnyújtási lehetőségekről.
Milyen azonnali védelmet nyújthat a rendőrség az áldozatnak a bántalmazóval szemben és meddig?
A rendőrnek a helyszínen meg kell győződnie róla, hogy az áldozat biztonságban van-e, kérésére szállást nyújtó krízismenhelyre kísérheti. Indokolt esetben ideiglenes megelőző távoltartást rendelhet el 72 órás időtartamra, amely azonnali segítséget tud nyújtani. A rendőrség tájékoztatóját erről itt olvashatja el.
Az ideiglenes megelőző távoltartó határozat meghozatalakor a rendőrség tájékoztatja a bántalmazottat a 606/2013/EU rendelet szerinti védelmi tanúsítvány kiállításának lehetőségéről és feltételeiről. Az EU rendelet 4. és 8. cikke értelmében ez a tanúsítvány a Magyarországon elrendelt védelmi intézkedést a többi EU tagállamban külön eljárás nélkül elismeri, és az végrehajtható.
A körülményeket figyelembe véve előállíthatja a bántalmazót, és szabálysértési vagy büntetőeljárást indíthat.
Amennyiben olyan bűncselekmény gyanúja merül fel, amely magánindítványra büntetendő, a bántalmazottat tájékoztatja a magánindítvány előterjesztésének lehetőségeiről.
Mi történik a 72 órás ideiglenes megelőző távoltatártás alatt és után?
Az ideiglenes megelőző távoltartás azt jelenti, hogy a bántalmazó köteles a közös ingatlant elhagyni, a bántalmazottól távol tartani magát, tilos kapcsolatba lépnie vele, a szülői felügyeleti joga ezen időszakban szünetel. Az ideiglenes megelőző távoltartó határozat, illetve megelőző távoltartó határozat a bántalmazó más jogszabály vagy szerződés alapján fennálló tartási, valamint a bántalmazottal közösen használt ingatlan fenntartására vonatkozó fizetési kötelezettségeit nem érinti.
Az ideiglenes megelőző távoltartást a rendőrség 72 órára rendeli el, amelyet saját hatáskörben nem hosszabbíthat meg. Ezért hivatalból minden esetben megküldi az iratokat az illetékes bíróságnak, a hosszabb távú megoldást jelentő, megelőző távoltartást elrendelő bírói végzés érdekében. A megelőző távoltartást a bántalmazott is kérelmezheti a bíróságon, amelynek elrendelése iránti kérelmet ide kattintva töltheti le.
Amennyiben a rendőrség tudomására jut, hogy az ideiglenes megelőző távoltartással vagy megelőző távoltartással érintett személy a magatartási szabályokat megszegte, intézkedik és előállíthatja a bántalmazót.
Mit jelent a magánindítvány?
Vannak olyan bűncselekmények, ahol a jogszabály megköveteli, hogy meghatározott személyek dönthessenek arról, szeretnék-e, hogy az ügyben nyomozás induljon vagy sem. Ezeknél a bűncselekményeknél elengedhetetlen, hogy a jogszabály által meghatározott személy (sértett és bizonyos esetetekben a képviselője) magánindítvány útján kérje az eljárást. Azok a cselekmények tartoznak ide ahol (még) nem történt tettlegesség/fizikai bántalmazás, így ide tartoznak az emberi méltóságot súlyosan sértő, megalázó cselekmények (pl. rágalmazás vagy becsületsértés) és a zaklatás, a pénzügyi ellehetetlenítés különböző esetei (pl. lopás, rongálás, hűtlen kezelés, csalás), illetve a kisebb tárgyi súlyú bűncselekmények. A szexuális erőszak és a szexuális kényszerítés alapesetei szintén magánindítvány-köteles bűncselekmények, ám ha 18. életévét be nem töltött személy, vagy nevelése, felügyelete alatt álló személy sérelmére követik el, akkor a sértett hozzájárulása nem szükséges a büntetőeljárás lefolytatásához. A feljelentés, amelyben az elkövetővel szemben kérjük az eljárás lefolytatását és megbüntetését, már magánindítványnak számít.
Mi számít bűncselekménynek?
Például az erőszakos magatartás, vagyis más személyre gyakorolt támadó jellegű fizikai ráhatás abban az esetben is, ha az nem alkalmas testi sérülés okozására. E bűncselekményi körbe tartozik az emberi méltóságot súlyosan sértő erőszakos magatartás is: a másik fél megalázása, anélkül, hogy közben bármilyen testi sérülést okoznának neki. Ha ez rendszeresen előfordul, akkor az bűncselekmény. De ebbe a körbe tartozik a személyi szabadság megsértése is, amikor például bezárnak valakit a lakásba és nem engedik ki. Bűncselekmény az is, ha olyan kiszolgáltatott helyzetbe hozza a sértettet, amiből a másik nem tud jól kikerülni, ilyen egy súlyos gazdasági függés, ami a bántalmazó akaratából történik.
Beszélhetünk gazdasági ellehetetlenítésről is. Ha az „erőszaktevő” veszélyezteti, és komoly nélkülözésnek teszi ki a másikat, például éveken át pénzzé teszi a közös vagyontárgyakat.
Bűncselekmény továbbá a kiskorú veszélyeztetése, a testi sértés, a tettleges becsületsértés és az is, amikor az elkövető mást erőszakkal vagy fenyegetéssel arra kényszerít, hogy valamit tegyen, ne tegyen vagy eltűrjön, és ezzel jelentős érdeksérelmet okoz.
Hol és hogyan teheti meg a rendőrségi feljelentést?
Ha nem azonnali segítséget igénylő helyzetben van, feljelentését bármelyik rendőrkapitányságon, ügyészségen vagy bíróságon megteheti szóban, vagy írásban.
A szóbeli feljelentésről az eljáró hatóság jegyzőkönyvet készít, és az ügyet az arra illetékes és hatáskörrel rendelkező rendőri szervhez továbbítja.
Az írásban történő feljelentés/bejelentés esetén nincs formanyomtatvány. A lehető legtöbb és legpontosabb információt és az azt alátámasztó adatot tüntesse fel a cselekményre és az eset körülményeire vonatkozóan: Hol, mikor, mi történt, ki követte el a jogellenes magatartást. Amennyiben rendelkezik látlelettel vagy más bizonyítékokkal, esetleg a bűncselekménynek vannak tanúi, azok nevét és elérhetőségét is csatolja, illetve tüntesse fel. Címzettként megjelölhető bármely rendőrkapitányság, ügyészség vagy bíróság is, nem szükséges, hogy a levelet a lakóhelye szerinti hatóság részére küldje. A rendőri szervek e-mail elérhetőségeit ide kattintva találja.
Lehetőség van online, elektronikus úton, ügyfélkapun is bejelentést/feljelentést tenni. Az e-Papír űrlap kitöltése esetén az egyes ügytípusok a Rendőrség honlapján vagy közvetlenül az e-Papír szolgáltatás honlapján érhetők el.
Amennyiben személyazonosságát nem kívánja felfedni a hatóságok előtt, a Telefontanú a 06-80-555-111 számon ingyenesen hívható a nap 24 órájában. A bejelentés ilyenkor névtelenül történik, a hívások fogadásakor a hívószám sem jelenik meg, hangfelvétel nem készül a beszélgetésről. Csupán a bűncselekményre vonatkozó kérdésekre kell válaszolnia az ügy felderítése érdekében. A telefontanúra vonatkozó bővebb információ az alábbi linkre kattintva érhető el.
Fontos, hogy a feljelentésről csak rendőr jogosult dönteni, amennyiben a rendőrségi objektum őrzését fegyveres biztonsági őr látja el, úgy ő erre nincs felhatalmazva.
Feljelentést nemcsak a sértett tehet, hanem bárki, így a szomszéd, rokon, kolléga – akár névtelenül – is jelezheti a hatóságnak, mit tapasztalt. Az eljáráshoz viszont nélkülözhetetlen lesz a sértett együttműködése.
A feljelentést a rendőrség a megérkezésétől számított három munkanapon belül megvizsgálja, hogy az ügyben a nyomozást el kell-e rendelni, vagy a feljelentés kiegészítésének, a feljelentés elutasításának, illetve az ügy áttételének van-e helye.
Kérjük, adatai pontosságára figyeljen és olyan elérhetőséget adjon meg, ahol kollégáink gyorsan és biztosan elérhetik.
Milyen jogai és kötelezettségei vannak a sértettnek a büntetőeljárás során?
A sértettnek a büntetőeljárás során széles körű jogai vannak. A teljesség igénye nélkül például indítványt, észrevételt tehet, az őt érintő bűncselekménnyel összefüggő bizonyos ügyiratokat megismerhet, meghatalmazott képviselőt, segítőt vehet igénybe. A hatóság a sértett vonatkozásában különleges bánásmódot rendelhet el. Ennek keretében például fokozott védelemben részesíti az érintett személy különleges bánásmódot megalapozó körülményekkel összefüggő személyes adatait, így különösen az egészségügyi adatait és a büntetőeljárás lefolytatása során fokozott körültekintéssel jár el az érintett magánéletének kímélete érdekében és bizonyos feltételek fennállása esetén védelemben részesítheti. A sértett kérheti, hogy tájékoztassák az őt érintő bűncselekmény elkövetőjének szabadon bocsátásával vagy szökésével kapcsolatos történésekről. A hatóság a sértett kérésére elrendeli az adatainak, elérhetőségének zártan kezelését.
A sértettet kötelezettségek is terhelik, kötelező részt vennie az eljárási cselekményeken, ha azt a hatóság előírja, jelentenie kell lakcímváltozását, amennyiben tanúként idézik, kötelező részt vennie a meghallgatáson. A kötelezettségek szigorát a különleges bánásmód eszközeivel igyekszik enyhíteni a hatóság, így például, a szükségtelen találkozás elkerülését az elkövetővel.
A sértett ezt állítja, a bántalmazó azt. Egy állítás, egy tagadás. Kinek van igaza?
A büntetőeljárásban a rendőrség valamennyi körülményt alaposan megvizsgál. Bizonyítéknak számítanak például a vallomások, orvosi látleletek, dokumentumok, stb. Senkit ne tartson vissza a feljelentéstől az, hogy nincsen okirati bizonyítéka, nincs fényképe, vagy éppen látlelete a sérülésről. Ettől még a törvény, a rendőrség, a bíróság a bántalmazott mellett áll. Természetesen azért törekedni kell a sérülések orvosi dokumentálására, vagy lefotózására.
Figyeljen arra, hogy amit a rendőrrel megoszt, az mindig legyen megalapozott. Hívja fel a figyelmét arra, ha valamit csak hallomásból tud, vagy csak vélelmezi, hiszen aki mást bűncselekmény elkövetésével hamisan vádol vagy koholt bizonyítékot hoz a hatóság tudomására, szintén bűncselekményt követ el.
Mire számítson a nyomozás során?
A nyomozás során a rendőrök tanúként hallgatják meg az áldozatot és mindenkit, aki az ügyről tudhat. Lehetséges, hogy ekkor már másik rendőr lesz a kihallgató és nem az, aki a feljelentést felvette, vagy a helyszínen kint volt. Kérjük, bizalommal és részletesen ossza meg a nyomozóval az Önnel történteket. Ha bármilyen kérdése van, bátran tegye fel. A rendőr köteles részletesen és érthetően tájékoztatni, nyugodtan, tárgyilagosan, szakszerűen és támogatóan meghallgatni Önt. Az elmondottakra vonatkozóan kollégáinknak titoktartási kötelezettsége van. A nyomozás során a lehető legtöbb részletet meg kell ismernünk, hogy kideríthessük mi történt. A rendőr feltehet olyan kérdést is, ami a bűncselekmény megítélése szempontjából fontos lehet, de érzékenyen érintheti Önt. Kérjük, bízzon bennünk, hogy segíthessünk!
Milyen szervezeteknek jelezheti még, ha bántalmazzák?
A kapcsolati erőszak megelőzésében fontos jelzőrendszeri feladatot látnak el az egészségügyi szolgáltatást nyújtók (pl. a védőnői szolgálat, a háziorvos) a személyes gondoskodást nyújtó szolgáltatók (pl. a családsegítő szolgálat, gyermekjóléti szolgálat), a köznevelési intézmények, a gyámhatóság, az ügyészség, a bíróság és a pártfogó felügyelői szolgálat. Ezen intézmények kötelesek jelezni az illetékes szervnek, ha hozzátartozók közötti erőszak veszélyét észlelik.
Fontos telefonszámok:
Rendőrség
Központi segélyhívó: 112
Telefontanú: 06 80 555 111 (bűncselekmények névtelen bejelentésére)
BRFK SMS-vonal hallássérülteknek: 06 20 9000 107
Főkapitányságok, kapitányságok, rendőrőrsök, körzeti megbízotti irodák elérhetőségei ide kattintva olvashatók.
Minden rendőrkapitányságon dolgozik áldozatvédelmi referens vagy a családon belüli erőszakkal kiemelten foglalkozó munkatárs. Konzultációhoz érdemes telefonon előzetesen időpontot kérni hozzájuk.
Országos Mentőszolgálat: 112
OKIT (Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat): 24 órában, Magyarországról ingyenesen, mindennap hívható telefonszám arra az esetre, ha menekülnie kell: 06 80 20 55 20.
Áldozatsegítő Központok:
Az elszenvedett bűncselekménnyel kapcsolatban felmerült érzelmi, lelki, anyagi, jogi és más problémák megoldásához tudnak segítséget nyújtani. Az Áldozatsegítő Központokról bővebben itt olvashat.
Egyéb segítséget nyújtó szervezetek:
Nappali melegedők, anyaotthonok, és egyéb, bántalmazottakat támogató szervezetek elérhetőségei vármegyei bontásban itt érhetők el.
… ha igazoltat a rendőr?
Az egyenruhás és civil ruhás rendőr mellett igazoltathatja közterület-felügyelő, fegyveres biztonsági őr, személy- és vagyonőr, természetvédelmi őr, vadász, halászati őr, erdész stb. A polgárőröknek erre nincs joguk, a jegyellenőr viszont elkérheti az igazolványt. Amennyiben azt az utas nem adja át neki, úgy nem igazoltathat, erre kizárólag rendőrt vagy közterület-felügyelőt kérhet fel. Egyenruhás rendőrnél az egyenruha és az azon lévő azonosító jelvény, civil ruhás rendőrnél a fényképes igazolvány és jelvény, a közterület-felügyelőnél a fényképes igazolványa és a számmal ellátott jelvénye azonosítja az intézkedő személyt. Ön az igazoltatáskor kérheti ezek bemutatását.
A rendőr a személyazonosság megállapítása céljából igazoltathatja. Ön érvényes személyazonosító igazolvánnyal, útlevéllel vagy kártyaformátumú jogosítvánnyal is igazolhatja magát. A rendőr a személyazonosság megállapítása céljából feltartóztathatja, vagy ha nem igazolja magát, előállíthatja a rendőrségre. Ha személyazonosságát másképp nem lehet megállapítani, ujjnyomatot is vehet, illetve fényképfelvétel készíthető Önről és különös ismertetőjegyeiről.
… ha közúton ellenőriztek?
A közúti ellenőrzésnek két célja van. Egyrészt ellenőrzik, hogy képes és alkalmas-e a vezetésre, a KRESZ szabályait betartja-e, másrészt, hogy a járműve biztonságos-e. A közúti ellenőrzéskor a rendőr megszondáztathatja. Ha valószínű, hogy alkoholt vagy kábítószert fogyasztott a vezetés előtt vagy alatt, orvosnál vérminta adására is kötelezheti Önt. Emellett jogosítványát, forgalmi engedélyét vagy a járműve rendszámát a helyszínen elveheti.
A rendőr a forgalomban való részvételt is megtilthatja, ha a jármű vagy az Ön állapota a közlekedés biztonságát veszélyezteti. Ennek érdekében a jármű kulcsait elveheti, vagy a járművet elszállíttathatja.