A biztonságos közlekedésért
Az őszi idő beköszöntével alapjaiban megváltoznak a közlekedést befolyásoló körülmények, melyek számos baleset okozói lehetnek.

Ezt alátámasztja, hogy az elmúlt időszakban megnövekedett a motorkerékpáros és gyalogos balesetek száma.
A motorkerékpárosok és a gyalogosok a közlekedés legveszélyeztetettebb résztvevői közé tartoznak, így kiemelten fontosak számukra a biztonságos közlekedéshez szükséges ismeretek és előkészületek.
A rendőrség az alábbi tanácsokkal kívánja elősegíteni a balesetmentes közlekedést.
Motorozzanak
- MEGFONTOLTAN, tekintettel arra, hogy a motorosokat érintő balesetek több mint 50%-ában a motor vezetője hibázik. A balesetek jellemző okai között vezető helyen áll a sebesség nem megfelelő megválasztása (az út-, időjárási és látási viszonyokhoz képest), vagyis a relatív gyorshajtás.
- FELKÉSZÜLTEN, FELKÉSZÍTETT MOTORRAL. A segédmotoros kerékpárok és motorkerékpárok közlekedésben történő részvételének alapfeltétele a műszakilag kifogástalan állapotú jármű és a vezető felkészültsége a motorozásra. A baleseti okok között számtalan esetben tetten érhető a vezetéstechnikai ismeretek, illetve a gyakorlat hiánya.
- MEGFELELŐ VÉDŐFELSZERELÉSBEN. A kétkerekű motoros járművel utazók baleseti kockázata átlag feletti. Ennek oka, hogy a motorkerékpárosokat és a segédmotor-kerékpárosokat a gépkocsikra jellemző passzív biztonsági megoldások nem védik, így közlekedési baleset esetén testük közvetlen fizikai behatásoknak van kitéve. Ezért fontos, hogy motorozás közben mindig megfelelő öltözéket és védőfelszerelést viseljenek (például: élénk színű bukósisak, motorosruha, motoros csizma).
- ÓVATOSAN. A legfontosabb alapelv motorozás közben, hogy elkerüljék a veszélyes szituációkat. Előzéskor mindig legyen alacsony sebességkülönbség és megfelelő oldaltávolság, hogy az előzendő jármű vezetője időben észrevehesse az előzési szándékot. Kanyarban nem szabad előzni!
- FOKOZOTT FIGYELEMMEL. Mindig számítani kell arra, hogy bármelyik pillanatban hirtelen kell fékezni, esetleg vészfékezés közben ki is kell valamit kerülni. Fontos a helyes követési távolság megválasztása. Hirtelen veszélyhelyzet esetén nem az akadályt kell nézni, hanem a menekülő útvonalat kell keresni.
A gyalogos közlekedjen
- FIGYELMESEN, FELELŐSSÉGTELJESEN. Közúti balesetben érintettségük esetén szinte minden esetben személyi sérülés történik, és a gyalogosoknál az átlagosnál jóval magasabb a halálos balesetek aránya, ezért elengedhetetlen követelmény a szabályos, figyelmes, megfontolt közlekedés. Sose hagyják figyelmen kívül a közúti jelzéseket, és a kijelölt gyalogos átkelőhelyen menjenek át az úttesten! Olyan helyen, ahol a gyalogosoknak a járművekkel szemben nincs elsőbbsége, csak akkor lehet az úttestre lépni, ha meggyőződött arról, hogy áthaladásával a járműforgalmat nem zavarja. Gyakori, hogy a gyalogosok figyelmetlenül, takarásból lépnek az úttestre, vagy egyszerűen rosszul becsülik meg a közeledő jármű távolságát és sebességét.
- SZABÁLYOSAN. A gyalogosoknak a járdán, ahol nincs járda, ott a leállósávon, az útpadkán vagy a kerékpárúton kell közlekedniük. Ha az úton egyik sincs - vagy az a gyalogos közlekedésre alkalmatlan -, a gyalogosok lakott területen belül lehetőleg a menetirány szerint a baloldalon, lakott területen kívül mindig a baloldalon, a járműforgalommal szemben, az úttesten közlekedhetnek.
- „JÓZANUL”. Az alkohol és a kábítószer rendkívül károsan hat a közlekedésére, igaz ez a gyalogosok közlekedésére is. A bizonytalan mozgás mellett a szeszesitaltól, vagy bódító hatású szertől befolyásolt személyek korlátozottan, vagy egyáltalán nem képesek a forgalmi szituációkat helyesen értelmezni, ezáltal életük potenciális veszélyhelyzetbe kerül.
Mindenkinek balesetmentes közlekedést kíván az ORFK-Országos Balesetmegelőzési Bizottság!