Csúszásveszély!
A fagypont közeli hőmérséklet, a napokon át jelenlévő nedvesség, amely hol csapadék (tehát eső, ónos eső és hó) formájában, hol köd, illetve az ebből adódó lecsapódó pára alakjában kerül az útra, kiemelt kockázati tényezők a közlekedésben. Ha nem élesben akarunk gyakorolni, hogy hogyan reagálunk, ha épp megcsúszik az autó, célszerű odafigyelni az ilyenkor nagyon nem közhelyes tanácsainkra!
Csúszós úton a járművezetőknek számolniuk kell azzal, hogy mind a megállás, mind a kanyarodás komoly koncentrációt igényel, de még az egyenes haladás is fokozott óvatosságot követel. Nagyobb követési távolságot tartva lassabban kell vezetni, így rossz manőverezés esetén a hibák könnyebben korrigálhatók. Hiába halad a sofőr a számára megszokott útvonalon, hiába nem hajt gyorsan, az a kanyarsebesség, amely száraz úton nem jelent kihívást, ilyen útviszonyok mellet túl sok lehet.
Előfordulhat, hogy a mérsékelt sebesség mellett is megcsúszik a jármű, ilyenkor kerülni kell a hirtelen fékezést vagy a pánikszerű, durva kormánymozdulatokat. Gázelvétellel, motorfékkel, óvatos kormányzással, visszanyerhető a gépjármű feletti uralom.
Hol számíthatunk csúszásveszélyre?
-A hidakon, a felüljárókon, az erdősávval védett utakon,
-a vízátfolyásos, lejtős szakaszokon,
-és a nyomvályús útszakaszokon is.
Természetesen nagyon fontos, hogy a gépkocsi fel legyen szerelve korszerű biztonságtechnikai eszközökkel, de a megfontolt, előrelátó vezetési mentalitást semmi nem helyettesíti. Kulcsszavak ilyenkor: körültekintés, óvatosság és türelem!
… hogy mindenki hazaérjen!