Elkezdődött az őzek párzása, óvatosan az utakon!

2025. 07. 15., k - 12:06
Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Beköszöntött az őznász. Ebben az időszakban nem ritka, hogy az állatok szokatlan időpontokban, akár nappal is megjelennek az utakon, ezért a balesetek elkerülése érdekében most körültekintőbben kell vezetni.

Az őzek párzása július második felétől augusztus közepéig tart. Ilyenkor az állatok aktívabbak, többet mozognak nappal is, és gyakran keresztezik a közutakat a mezőgazdasági területek, erdők, mezők mellett, azonban lakott területen belül is találkozhatnak őzekkel vagy más vadállatokkal. Az üzekedési időszakban a bakok jóval figyelmetlenebbek, mivel nem igazán tudnak másra koncentrálni a suták felhajtásán kívül.

Az őzelütések túlnyomó többségében a vadállat sérül meg, míg a gépkocsiban anyagi kár keletkezik. Időnként azonban olyan vadelütésekről is hallhatunk, melyek személyi sérüléssel, vagy éppen emberi tragédiával végződnek. Ennek oka egyrészt, hogy az elütött vad a szélvédőt áttörve nagy erővel a gépjármű utasterébe csapódik, míg más esetekben a balesetet elkerülni szándékozó autós félrerántja a kormányt és letér az úttestről, vagy összeütközik a szemből érkezővel.

Amennyiben őzet látnak az úton átszaladni, számítani kell arra, hogy másik is követi, így mindenképp lassítsanak. Amennyiben az ütközés elkerülhetetlen, vészfékezzenek, mert a kormány elrántása még komolyabb veszélyt hordoz magában: az autó letérhet az útról vagy átsodródhat a szemközti sávba, ezzel pedig a baleseti kockázat megnő.

Vaddal történő ütközést követően értesíteni kell a rendőrséget, mivel a vadelütés közúti balesetnek minősül, így az esetleges további ügyintézés alapja a helyszíni jegyzőkönyv. Ezen kívül értesíteni kell a területileg illetékes vadgazdálkodó szervezetet is, erről a rendőrség gondoskodik.

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság kéri az autósoktól: ne csak a vadveszélyt jelző táblák után vezessenek a szokásosnál óvatosabban!

A megengedett legnagyobb sebesség nem azt jelenti, hogy annyival is kell haladni. Ha lakott területen kívül is lassabb tempót vesznek fel, jóval több idő lesz reagálni egy hirtelen felbukkanó vad esetén.

Kérjük, a vadbalesetek megelőzése érdekében fogadják meg a rendőrség tanácsait:

  • Járművezetés közben ne telefonáljon! Ha másra figyel, hosszabb lesz a reakcióidő.
  • Lakott területen kívül sötétedést követően, illetve rossz látási viszonyok esetén kapcsolja fel a távolsági fényszórót, így nagyobb területet lehet átlátni.
  • Tartson nagyobb követési távolságot és folyamatosan figyelje az út mindkét oldalát!
  • Jó tudni, hogy a vadállatok kiszámíthatatlanul viselkedhetnek. Van, hogy nem mozdulnak, de az is lehet, hogy megugranak és valamelyik irányba vágtatni kezdenek.
  • Dudáljon, ha vadállat van az úttesten! A fényszóróba nézve nem biztos, hogy az állat látja a járművet, a hangjelzés viszont segíthet neki, hogy tudja, merről jön a veszély. Vigyázni kell azonban arra, amennyiben az állat nem az úton áll, lehet, hogy a hangtól megriad és pont a kocsi elé ugrik.
  • Vészfékezzen, ha hirtelen nagytestű vad kerül a gépkocsi elé és adjon hangjelzést!
  • Ha elpusztult, vagy haldokló vadállatot lát az úton, hívja a 112-es segélyhívó számot, vagy a helyileg illetékes vadásztársaságot. Az elpusztult állatot soha ne vigye magával, mert az bűncselekménynek számít.

Fotó: Internet/HírTv


Kapcsolódó oldalak