Huszonhárom személyi sérüléses baleset
Autósok, motorosok, segédmotor-kerékpárt vezetők, biciklisek, de még rolleres is sérült az elmúlt 4 napon Győr-Moson-Sopron vármegye útjain. Az esetek közül több is elkerülhető lehetett volna.

Az elmúlt időszakhoz – illetve korábbi évek statisztikáihoz – képest a 23 sérülés kiemelkedőnek mondható. A balesetek közül 10 súlyos, 13 pedig könnyű személyi sérüléssel járt. Sajnálatos módon 5 alkalommal a sofőr ittas állapota is közrejátszott a történteknél.
Fontos kiemelni, amennyiben egy nyomon haladó járművet, például motorkerékpárt vezetünk alapvető a megfelelő védőfelszerelés használata, mivel történt olyan baleset is, amelyben a sérülés elkerülhető lett volna, ha a motoros használja az előírt vagy ajánlott védőfelszerelést.
A motorral közlekedők baleseti kockázata meghaladja az átlagot. Ennek oka, hogy a motorkerékpárosokat a gépkocsikban jellemző passzív biztonsági megoldások nem védik, így baleset esetén testük közvetlen fizikai behatásoknak van kitéve. Az élénk színű bukósisak, motorosruha és speciális csizma nemcsak könnyebben észrevehetővé teszi őt a közlekedés többi szereplője számára, de egy esetlegesen bekövetkező balesetben a súlyos sérülések kockázatát is csökkenti. Nem árt tudni, hogy a balesetben földhöz csapódott bukósisakot minden esetben le kell cserélni, még akkor is, ha kívülről nem látszik komoly sérülés, mert ilyenkor az ütéselnyelő réteg már nem képes ellátni feladatát!
A közlekedési balesetek elkerülése érdekében nagyon fontos, hogy tisztában legyünk az időjárás változások, a meleg- és hidegfrontok hatásaival, s mindenkor ennek tudatában közlekedjünk!
Az elmúlt pár nap időjárása kedvező volt, néha már majdnem nyári meleg. A légköri folyamatokra a legtöbb ember érzékeny, melynek szintjei, valamint a kiváltott reakciók természetesen egyénenként eltérőek lehetnek. Általában igaz, hogy a fiatalokat az időjárás változásai kevésbé viselik meg. Az életkor előre haladtával ugyanakkor egyre szenzitívebben reagálunk a frontokra, az időjárás-változásokra. Ennek oka, hogy idősebb korban a belső folyamatok lassabban játszódnak le, a test már nem képes olyan gyorsan alkalmazkodni a változásokhoz, mint korábban. Alvási zavarok, idegesség kimerültség, feledékenység, levertség, depresszió, szív- és keringési zavarok, szédülés és légzési problémák léphetnek fel.
A közlekedésbiztonsági helyzet alakulásában kiemelt jelentősége van a társadalmi szerepvállalásnak. Ez alatt a társadalmi szervezetek, a média felelősségén túl az egyének felelősségét is kell érteni, amelybe nem csak a járművezetők tartoznak bele.
Egyes kiemelt jogsértések elkövetésekor (ittas vagy bódult állapotban vezetés, sebességtúllépés, kézben tartott mobiltelefon használata) más is utazik a járműben, így az utasoktól is elvárható, hogy a saját biztonságuk érdekében felhívják a járművezető figyelmét a jogkövető magatartásra.
Összességében megállapítható, hogy a legtöbb baleset emberi hibára vezethető vissza.
Kérünk minden közlekedőt, hogy tartsa be a közlekedési szabályokat és figyeljen oda másokra!
Mindenkinek balesetmentes közlekedést kíván a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Közlekedési Baleset-megelőzési Bizottság!