Legyenek biztonságban a vízben is
A Dunában és a közvetlen közelségű szabadvizeiben évente mintegy 50-60 ember veszti életét. A víziközlekedési balesetek, vízbefulladások zöme a nyári szezonban következik be, hiszen a kánikulában az emberek tömegesen keresik fel a szabadvizeket.

A Duna magyarországi szakaszán 2014. július 7-e és 9-e között hatan vesztették életüket, közülük négyen feltételezhetően tiltott fürdőzés következtében.
A tragédiákat a szabadvizekben való fürdésre vonatkozó írott és íratlan szabályok figyelmen kívül hagyása, gondatlanság, figyelmetlenség, felelőtlen magatartás okozza.
A vízbefulladások általában a parttól 15-20 méterre történnek. A vízbe fulladt személyek többségét ismerőseik gyakorlott úszónak tartották. Ez egyértelműen mutatja, hogy a szabadvizekben történő úszás, fürdés nem ugyanaz a tevékenység, mint amit az emberek a strandokon, uszodákban megszoktak. Sokan nincsenek tisztában saját teljesítőképességükkel, így túlzott kockázatot vállalnak és sok esetben már az első szabadvízben történő fürdés végezetes következménnyel jár. Fokozott veszélyt jelent a változó vízhőfok, áramlatok, víz alatti akadályok, változó vízmélység, hullámzás, hordalék, uszadék, forgalom, váratlan helyzetek, amelyek még az egyébként gyakorlott úszót is megzavarhatják.
Tudnivalók vízijárművel közlekedők számára:
Mielőtt vízre szállnak, ismerjék meg és tartsák be azokat az objektív és szubjektív szabályokat, amelyek biztosítják, hogy a vízre szállás felüdülést hozzon, ne pedig rémálommá váljon. Általában a hajóvezető figyelmetlensége, gondatlansága, vakmerő vagy vigyázatlan vezetési stílusa, gyakorlatlansága a balesetek fő előidézője.
Legyenek tudatában, hogy felelősek saját maguk és utasaik biztonságáért!
Biztonsági tanácsok:
- Ismerjék meg a hajózási szabályokat és a hajózásbiztonsági ajánlásokat, majd a vízen szigorúan tartsák is be azokat.
- Biztonságosan vezessék a hajót, legyenek mindig gondosan körültekintőek, és járművük legyen felszerelve elegendő személyi mentőeszközzel.
- Ismerjék meg az adott vízterület jellemzőit, vegyék figyelembe a láthatósági viszonyokat, a hajóforgalom nagyságát, a hajózási akadályok meglétét. Tájékozódjanak a területre jellemző, hajózást befolyásoló speciális rendelkezésekről.
- Ismerjék meg vízjárművük jellemzőit, legyenek tisztában annak nautikai tulajdonságaival.
- Tájékozódjanak a várható időjárási viszonyokról a vízre szállást megelőzően és a vízen tartózkodás alatt folyamatosan.
- Mérlegeljék képességeiket, fizikai- és egészségi állapotukat. Betegen, fáradtan, zavart tudattal, alkohol, gyógyszer, vagy kábítószer hatása alatt életveszélyes és tilos a vízre szállás.
Tudnivalók a szabadvízben fürdőzők számára:
Tilos fürödni:
- hajóútban
- hajóutat és hajózási akadályt jelző bóják, nagyhajók, úszó munkagépek és fürdés célját nem szolgáló úszóművek 100 m-es körzetben
- vízlépcsők és vízimunkák 300 m-es hidak, vízkivételi művek, egyéb vízi műtárgyak, komp és révátkelőhelyek 100 m-es körzetében
- kikötők, veszteglő és rakodóhelyek, kijelölt, zárt vízisí és vízirobogó (jet-sky), valamint egyéb motoros vízi sporteszköz közlekedésére szolgáló pályák, hajóállomás területén
- egészségre ártalmas vizekben, kijelölt fürdőhelyek kivételével a határvizekben és a városok belterületén lévő szabadvizekben
- éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, kivéve ha a vízfelület megvilágított és legfeljebb a mélyvíz határáig
- ahol a tiltótábla jelzi
- a part menti kikötőpontonok a hajók kikötésére szolgálnak, azokra felmenni csak a hajó kikötése után szabad. Ezeket egyéb célra - pl. fürdőzés, napozás stb. - igénybe venni tilos.
Hat éven aluli, továbbá úszni nem tudó 12 éven aluli gyermek csak felnőtt felügyelete mellett fürödhet a szabadvizekben.
Veszélyes a fürdőzés:
- étkezés után, teli gyomorral
- ittas állapotban, kábultságot előidéző gyógyszer, vagy más hasonló szer hatása alatt
- szív- és keringési rendellenességben szenvedőknek, betegség vagy rokkantság miatt mozgásukban korlátozottaknak
- fáradtan, kialvatlan állapotban
Hasznos tanácsok:
- Szabadvizekben való fürdés előtt győződjenek meg a vízmélységről, a víz alatti akadályokról, a rendellenes vízmozgásról.
- Lehetőleg ne fürödjenek egyedül.
- Napozás előtt lehetőleg mosakodással hűtsék le magunkat.
- Étkezés után, szeszesital, vagy hasonlóan ható szer fogyasztása után ne fürödjenek.
- Ismeretlen vízterületen, illetve gumimatracról, vízibicikliről, csónakból felhevült testtel ne ugorjanak a vízbe.
- Fáradtan, kialvatlanul ne fürdőzzenek.