Tanácsok gyerekeknek a biztonságos kerékpározáshoz
Fogadják meg a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Baleset-megelőzési Bizottság 10+1 tanácsát a balesetek megelőzése érdekében!

- 12 év alatti gyereknek tilos főútvonalon kerékpározni!
- Kisebb gyereket alsóbbrendű úton se engedjen a szülő önállóan közlekedni, csak felnőtt felügyeletével!
- Nagyobb gyerek esetében is győződjünk meg róla, hogy képes-e biztonságosan kanyarodni, fékezni és hajtani a kerékpárt, ismeri-e az alapvető szabályokat!
- Irányváltáskor a kerékpárosnak nem elég karjával jelezni szándékát, hátra is kell nézni, hogy nem előzi-e már egy másik jármű!
- Fontos, ha van kerékpárút, akkor ott kell haladniuk. Amennyiben kerékpárút nincsen, és az úttest kerékpáros közlekedésre alkalmatlan, a kerékpárosok a gyalogosok közlekedésének zavarása nélkül közlekedhetnek a járdán is.
- A kijelölt gyalogos átkelőhely előtt – amennyiben nincs kerékpáros átvezetés -, a kerékpárról le kell szállni, és át kell tolni a zebrán. Amennyiben kerékpárt hajtva is közlekedhetünk az átkelőhelyen, azt abban az esetben is csak kellő körültekintéssel tegyük!
- Ha a kerékpárutat úttest keresztezi, a biciklis még akkor is kellő körültekintéssel haladjon át, ha neki van elsőbbsége!
- Elindulás előtt ellenőrizzük a kerékpár műszaki állapotát, a fékek működését!
- Különös figyelmet szenteljünk a világító berendezések és a küllőprizmák meglétére, hiszen ha nem látják a biciklivel közlekedőket a járművezetők, könnyen baleset áldozatává válhatnak!
- Nagyon lényeges, hogy kerékpárosként és gyalogosként is lakott területen kívül éjszaka vagy korlátozott látási viszonyok között csak úgy lehet közlekedni, ha láthatósági mellényt viselnek!
- Bár a kerékpáros sisak nem kötelező tartozék, viselése gyerek és felnőtt esetében is életet menthet. A könyök és térdvédő szintén komolyabb sérülésektől óvhatja meg a gyermekeket.