Vakáció balesetmentesen

2025. 07. 15., k - 15:14
Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A nyári szünidő a felszabadultság időszaka – de sajnos nemcsak kalandot, hanem veszélyeket is rejthet gyermekeinkre nézve.

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Közlekedési Balesetmegelőzési Bizottság sok éves tapasztalatok alapján felhívja a szülők és felnőttek figyelmét, hogy a vakáció alatt megnő a közúti balesetet szenvedők száma, és az évszak sajátosságaiból fakadóan sajnos a vízi tragédiáké is.

A hosszú hónapok óta tartó tanulás után – letudva az év végi vizsgák feszültségeit – gyermekek, és fiatalok sokasága élvezi a szabadságát. Az érzés mindannyiunk számára ismerős, hiszen mi felnőttek is átéltük ugyanezt.

A felhőtlen játék, kikapcsolódás közepette ugyanakkor az ifjabb generációk sokszor még a legalapvetőbb közlekedési szabályokat sem tartják be, melynek következtében balesetek okozóivá, részeseivé, avagy áldozatává válnak. Ahhoz, hogy ez ne így legyen, sok mindent kell tenni és tudni. A kulcs a megelőzés: odafigyelés, KRESZ-ismeret és beszélgetés.

  • Mindenek előtt, a szülők szakítsanak időt gyermekeikre, és mondják el nekik, miként kell szabályosan közlekedni.
  • A leggyakoribb tragédiákat a sietség okozza, a körültekintés nélküli úttestre lépés, a tömegközlekedési eszközök megállóiban álló jármű takarásából való kilépés, és a kerékpározással összefüggő szabályszegő magatartás.
  • Közös felelősségünk gondoskodni azok védelméről, akik ma még nem képesek úgy cselekedni, ahogyan azt elvárjuk, vagy szeretnénk.
  • Beszéljék meg a gyermekkel a gyalogos közlekedés alapszabályait, mint például, hogy hol van elsőbbsége a gyalogosnak az úttesten való átkeléskor, mit kell tenni, mielőtt lelépnek az úttestre.
  • A szabályos kerékpározás elsajátításához az alapokat gyakran újra és újra át kell beszélni. Ha már tudja a gyermek, hogy hol szabad kerékpározni, ismeri illetve be is tudja tartani a közlekedési szabályokat, még mindig nem biztos, hogy célszerű elengedni önállóan kerékpározni.
  • Javasoljuk kerékpározás közben a védőfelszerelések használatát, amelyek megóvják a testi épséget egy esetleges sérüléstől.
  • Kerékpárral éjszaka és korlátozott látási viszonyok között csak akkor szabad közlekedni, ha az megfelelően ki van világítva. Lakott területen kívül éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a kerékpárosnak fényvisszaverő mellényt, ruházatot kell viselnie.
  • Tudjuk és látjuk, hogy egyre több a nyakában kulccsal sétáló gyermek, aki – az említett veszélyeken túl – könnyen válhat különböző bűncselekmények áldozatává. Célszerű tehát elmondani: tartózkodjanak az ismeretlen felnőttek társaságától, ne kössenek ismeretségeket akkor sem, ha még oly színes programot is ajánlanak nekik.
  • A gyerekek elhelyezésére a legbiztosabb, a legkedvezőbb megoldás a táborozás. Ilyenkor gyakran a megszokottól eltérő tevékenységekkel is találkoznak. A tábor előtt mindenképpen figyelmeztessék őket a fürdőzés veszélyeire, a hegyi utakon való közlekedés eltérő sajátosságaira.
  • Fontos, hogy fürdőzéskor, vízi biciklizéskor, supozásnál, csónakázáskor ismerjék és tartsák be a szabályokat.
  • Azok, akik nem tudnak úszni, feltétlenül vegyék fel a mentőmellényt. Kerüljék a bányatavakat, csak a kijelölt helyeket vegyék igénybe fürdőzés céljából. Felhevült testtel soha ne ugorjanak a vízbe, hiszen a vízi tragédiák nagy része az ilyenkor fellépő izomgörcs illetve szívelégtelenség miatt következik be.

Bízva abban, hogy a fent leírtakkal sikerül hozzájárulnunk a szünidő kellemes és biztonságos eltöltéséhez, mindenkinek jó pihenést és balesetmentes közlekedést kíván a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság!

 


Kapcsolódó oldalak