Bűnmegelőzési előadások Sopronban

2019. 12. 08., v - 09:59
Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A prevenciós szakemberek pedagógusok és diákok figyelmét hívták fel az internetbiztonság, az internetes zaklatás és a droghasználat veszélyeire 2019. december 7-én.

Az internetbiztonság kérdéseiről tartott előadást Babelláné Lukács Katalin rendőr őrnagy, a Soproni Rendőrkapitányság bűnmegelőzési szakembere a Deák Téri Általános Iskolában, 2019. december 7-én pedagógusok számára.

Ismertette a közösségi oldalak használatának veszélyeit, a chatelés biztonsági szabályait, a személyes adatok védelmének fontosságát, valamint az internetes zaklatás lehetséges büntetőjogi következményeit. Hangsúlyozta, hogy a világháló meggondolatlan használata komoly veszélyeket rejt magában, ezért fontos, hogy az oktatók átadják tanulóik számára azokat a fontos ismereteket és módszereket, amivel a diákok meg tudják védeni magukat attól, hogy a világhálón bűncselekmény áldozataivá váljanak.

Néhány fontos szempont, amire a prevenciós szakember felhívta a figyelmet:

  • Neveljék tudatosságra a diákokat, tanítsák meg nekik azt, hogy minden internetes tevékenységük előtt gondolják át, hogy mi lehet a lehető „legrosszabb forgatókönyv”!
  • Lássák el a gyermekeket hasznos tanácsokkal a jelszóra, az e-mail címre, az adatvédelmi beállításokra, az inkognitóban történő keresésre, az ismerősök bejelölésére, a like-ok gyűjtésére vonatkozóan!
  • Hívják fel a tanulók figyelmét arra, hogy ha az internetezés során bármilyen bántó, sértő, megalázó, zaklató üzenetet kap, arra soha ne reagáljon azonnal, forduljon egy felnőtthöz, aki segít neki megoldani a problémát!

A Soproni SZC Vas- és Villamosipari Szakképző Iskolája és Gimnáziuma egészségvédelmi projektnapján is előadást tartottak a Soproni Rendőrkapitányság bűnmegelőzési szakemberei 2019. december 7-én a kábítószerek veszélyeiről, valamint az internetes zaklatásról.

A diákok megismerkedtek a cyberbullying fogalmával, megtudták, hogy az online bántalmazás ugyanúgy zajlik, mint az iskolában történő zaklatás, csak ebben az elkövetők a technológia újdonságait használják fel rossz célra. Az előadók rávilágítottak arra is, hogy az internetes zaklatás sokszor nagyobb közösség előtt zajlik, és durvább, mivel a világháló a személytelenség érzetét kelti, így felbátoríthatja a bántalmazókat.

A diákok és oktatóik az előadások során, hasznos ismereteket szerezhettek a droghasználat veszélyeiről, a szenvedélybetegségek és függőségek kialakulásáról, azok megelőzési módszereiről, valamint a drogfogyasztás törvényi következményeiről.

A rendezvényen - a téma kapcsán - az alábbiakat hangsúlyozták a rendőrség munkatársai:

  • Amennyiben valaki cyberbullying áldozata, feltétlenül mondja el a vele történteket szüleinek, osztályfőnökének.
  • Fontos, hogy ne reagálja le a neki szánt zaklató e-mailt.
  • Tiltsa le, blokkolja az elkövetőt!
  • Őrizzen meg minden bizonyítékot, jegyezze fel a dátumot, és az időpontot!
  • Mentse el a képernyőről a képeket, üzeneteket! Amennyiben van, mentse le a hangüzeneteket!
  • Ha közösségi oldalon történik a zaklatás, jelentse az oldal szerkesztőinek a felhasználót!
  • Tegyen feljelentést a rendőrségen!

A figyelmeztetéseken túl az alábbi oldalakat ajánlotta a fiatalok figyelmébe:

www.saferinternet.hu

www.kek-vonal.hu

www.biztonsagosinternet.hu

www.internethotline.hu


Hírfolyam

 

Bűnügyesek, lelkiismeretesek és eredményesek

Egy rendőr és egy rendvédelmi igazgatási alkalmazott is magas szintű szakmai elismerésben részesült Békés vármegyéből. Kiemelkedő szolgálati tevékenységükért tüntette ki őket dr. Töreki Sándor r. vezérőrnagy, bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes Budapesten, a Rendőrségi Igazgatási Központban.