Kis harcosok, nagy tanulságok – rendőrök a Krav Maga táborában
A bűnmegelőzés nem vakációzik – alsós és felsős gyerekekhez vitték el tanácsaikat a rendőrök.

A győri Vaskakas 3Y02 Team Krav Maga Egyesület nyári táborába érkeztek bűnmegelőzési szakembereink, hogy felkérésre – és a tavalyi sikerek nyomán – idén is beszélgessenek a gyerkőcökkel a szünidő veszélyeiről.
A táborozók játékos formában hallhattak arról, hogyan lehet megelőzni a bajt, hogyan ismerhetik fel a veszélyhelyzeteket, mit tegyenek, ha egyedül maradnak otthon, ha idegen szólítja meg őket, vagy ha az utcán, nyaraláskor, strandon valaki kellemetlenül viselkedik velük, avagy elvesznek, eltévednek.
- Ne nyiss ajtót idegennek, még ha kedvesnek is tűnik!
- Ha eltévedsz, ne indulj el egyedül keresgélni – kérj segítséget felnőttől, lehetőleg egyenruhástól vagy akár egy bolti eladótól! Menj egy központi helyre, ahol szüleid könnyen megtalálnak!
- Ne menj el senkivel, aki azt mondja, hogy anya vagy apa küldte, ha ezt előtte nem beszéltétek meg a szüleiddel!
Szó esett a fürdőzés szabályairól, hogy a móka ne váljon bajjá. A vízpart a nyár egyik legjobb része – pancsolás, játék és sok nevetés. De a biztonság mindig az első!
Amit minden gyereknek tudnia kell:
- Soha ne menj a vízbe egyedül! Legyen veled felnőtt, aki figyel rád! Hat éven aluli, továbbá úszni nem tudó 12 éven aluli gyermek csak felnőtt közvetlen felügyelete mellett fürödhet a szabad vizekben.
- Ne ugrálj ismeretlen vízbe! Nem tudhatod, milyen mély, avagy sekély.
- A tiltó táblánál TILOS fürödni! Ha azt jelzik a táblák, hogy nem szabad bemenni a vízbe, akkor az nem viccből van ott. Strandolni kijelölt fürdőhelyen, illetőleg ott szabad, ahol azt nem tiltják!
- Ha baj van, ne hősködj! Ne ugorj más után, inkább kiálts segítségért, hívj felnőttet! A segítő is könnyen bajba kerülhet.
Nem utolsósorban szó esett azokról a helyzetekről is – legyen az ismert vagy idegen helyen, otthon vagy azon kívül, netán az utcán, a közlekedésben –, mikor kell segítséget hívni. Nagyon fontos, hogy ha baj van, a legfiatalabb korosztály is tudja, kit hívhat.
- Segélyhívó: az ingyenes 112 – veszély esetén, akár mobilról is.
- Szólj nyugodtan a legközelebbi felnőttnek – tanár, edző, szülő, rendőr vagy más –, akiben megbízol!
- Ne félj szólni! Akkor is, ha úgy érzed, „nem nagy ügy” – inkább előzd meg a bajt.
Az előadások célja volt, hogy a gyerekek magabiztosan, mégis óvatosan élvezhessék a szünidőt. Mert a nyár akkor a legjobb, ha élményekkel teli és baj nélkül telik el.