Újabb bűnmegelőzési szabadegyetemi képzés indult Miskolcon

2014. 10. 16., cs - 11:08
Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A négy alkalomból álló előadássorozat neves előadók tolmácsolásában az „Erőszak – bűnözés - bűnmegelőzés” témáját járja körbe.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság, a Miskolci Egyetem, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal, valamint Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata több éves szakmai együttműködésük folytatásaként újabb bűnmegelőzési szabadegyetemi képzést indított útjára 2014. október 15-én.

A program támogatója a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat, a képzés fővédnöke Dr. Mengyi Roland országgyűlési képviselő, a megyei közgyűlés elnöke.

 

A megnyitót és az első nap előadásait is immár hagyományosan a Miskolci Egyetem Felnőttképzési Regionális Központjának Miskolc termében tartották. A telt házas előadóteremben a rendezvényt Dudás Péter r. alezredes, a megyei rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának vezetője, Dr. Horváth Zita, a Miskolci Egyetem általános rektorhelyettese, Társi József, a megyei kormányhivatal kabinetvezetője, valamint Miskolc Megyei Jogú Város képviseletében Pfiegler Péter nyitották meg. A megnyitó ünnepségen részt vett dr. Korondán Katalin, a megyei polgárőr szövetség alelnöke is.

 

A nyitónapi előadások témája egyrészt az iskolai erőszakkal kapcsolatban előforduló magatartásminták áttekintése volt, melyet Dr. Figula Erika Ph.D, pedagógiai szakpszichológus, a Nyíregyházi Tanárképző Főiskola intézetigazgató főiskolai tanára tartott a résztvevőknek, majd az iskolai erőszak és a tudatmódosító szerek kölcsönhatásait Dr. Zacher Gábor Ph.D. osztályvezető főorvos, toxikológus, c. egyetemi docens, igazságügyi szakértő tolmácsolásában ismerhették meg a szabadegyetemi képzés hallgatói.

 

A program során a témaválasztással a bűnmegelőzési szakemberek azon erőszakos bűncselekmények megelőzésének lehetőségeit törekszenek előtérbe helyezni, melyek többek között az iskolai közösségekben, családon belül történnek, illetve összefüggésben vannak a tudatmódosító szerek használatával. Az előadások kitérnek az erőszakos bűnözés volumenére, okaira, kezelésének lehetőségeire.

A képzés szervezői a prevenció területén elsődleges szakmai küldetésüknek tekintetik, hogy közvetítő minőségben szerepet vállaljanak a rendvédelmi szervek, valamint a felnőttoktatási intézmények hallgatói, az észak-magyarországi régió intézményei, hatóságai, munkatársai, civil és egyházak segítői és minden érdeklődő állampolgár között. A „híd” funkció betöltésének eredményeit elsősorban a felnőttképzésben alkalmazható módszerek, eszközök alkalmazása biztosítja.

 

 

Az előadássorozat soron következő programjai:

 

II. Erőszak a családban – 2014 .október 29.

a.) A „családon belüli erőszak” pszichés jegyek a gyermekrajzokban 

Előadó: Szögedi Dalma klinikai szakpszichológus, Széchenyi Általános Iskola, Miskolc.

b.) Családon belüli erőszak és a gyermekbántalmazás következményei

Előadó: Prof. Dr. Keller Éva egyetemi tanár, igazgató, Semmelweis Egyetem Igazságügyi és Biztosítás-orvostani Intézet.

 

III. Erőszak a bűnözésben - 2014. november 12.

a.)  Az erőszakos bűnözés volumene és tendenciái

Előadó: Dr. Bilkei Pál kriminálpszichológus,

b.)  Az erőszakos bűncselekmények sértettjei, az áldozatok fogalmának különböző dimenziói

Előadó: Csemáné Dr. Váradi Erika egyetemi docens, Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar.

 

IV. Az erőszak és kezelése - 2014. november 26.

a.) Az erőszak – okok és kezelési lehetősége, kriminológiai módszertani kérdések

Előadó: Dr. Gyurkó Szilvia UNICEF gyermekjogi igazgató, OKRI

b.) Az erőszak megjelenése a bírói szakban. Erőszak a büntetőügyekben és megnyilvánulása a tárgyalások során.

Előadó: Dr. Gyurán Ildikó törvényszéki titkár, Miskolci Törvényszék. 

c.) A kurzus előadásainak anyagából teszt kitöltése

Felelős: Rutkai Balázs ügyvivő szakértő.


Hírfolyam

 

Kidobott drog, begyűjtött vagyon

Talán azt hihették az autóban ülők, hogy a rendőrök nem veszik észre a kocsiból kidobott csomagot. De! A miskolci nyomozók a Készenléti Rendőrség járőreinek támogatásával egy drogdílert, és két társát vették őrizetbe a DELTA Program keretében.

 

Keressük Horváth Dominikot

A Kazincbarcikai Rendőrkapitányság a lakosság segítségét kéri egy 12 éves, izsofalvai fiú eltűnése ügyében.

 

Bűnügyesek, lelkiismeretesek és eredményesek

Egy rendőr és egy rendvédelmi igazgatási alkalmazott is magas szintű szakmai elismerésben részesült Békés vármegyéből. Kiemelkedő szolgálati tevékenységükért tüntette ki őket dr. Töreki Sándor r. vezérőrnagy, bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes Budapesten, a Rendőrségi Igazgatási Központban.