Csaló „rokonok”

2016. 01. 13., sze - 14:41
Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Pest megyei rendőrök olyan – az elmúlt időszakban megszaporodó - bűncselekménytípusra hívják fel a figyelmet, melynek során a tettesek egy rokonra hivatkozva készpénzt, ékszert csalnak ki főként időskorú személyektől.

A Szentendrei Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztálya eljárást folytat csalás bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen, aki a jelenlegi adatok szerint 2015. december 16-án 22 óra körüli időben vezetékes telefonon felhívott egy idős pomázi asszonyt és magát a sértett fiának adta ki. A telefonáló elmondta az asszonynak, hogy bajba került és készpénzre van szüksége. Ekkor a sértett közölte, hogy nincs pénze, így a férfi kérésére összekészítette az ékszereit, amit a ház előtt odaadott egy ismeretlen férfinak, aki azt állította, hogy ő a fia barátja. A bűncselekménnyel okozott kár meghaladja az 500 ezer forintot.

A Szentendrei Rendőrkapitányság illetékességi területén ezt követően – 2015. december 28-án és december 29-én – két alkalommal kíséreltek meg elkövetni a fenti módszerrel csalást, azonban a sértettek gyanút fogtak, illetve közölték a telefonálóval, hogy semmilyen értékük nincs, ezért károkozás nem történt. Az ismeretlen tettes mindkét alkalommal a késő délutáni órákban – 18 óra után – telefonált és a feljelentők unokájának adta ki magát.

A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság illetékességi területén – így például Érden is - az elmúlt időszakban több olyan csalást követtek el vagy kíséreltek meg elkövetni ismeretlenek, ahol valamilyen rokonnak adták ki magukat és egy velük történt eseményre, például balesetre hivatkozva készpénzt vagy ékszert kértek a főként idős sértettektől. Ezt az elkövetési módszert leginkább a kevés hozzátartozóval rendelkező, egyedül élő időseknél alkalmazzák a csalók. Sokszor még néhány részletet is ismernek a hivatkozott személy magánéletéből, így a meséjüket még hihetőbb köntösbe tudják bujtatni.

Nem lehet elégszer figyelmeztetni a lakosságot a rafinált csalók fejlett módszereire.

Az ilyen, vagy ehhez hasonló bűncselekmények megelőzése érdekében az alábbiakat javasoljuk:

  • Tartsák rendszeresen a kapcsolatot időskorú hozzátartozójukkal!
  • Tájékoztassák őket arról, ha elutaznak, hogy ne lehessen mondvacsinált indokokkal megtéveszteni őket!
  • Nyomatékosan, többször figyelmeztessék őket a fenti esetekhez hasonló elkövetési módszerre. Tanítsák meg nekik, hogy ha ismeretlen számról keresik őket hozzátartozóra hivatkozva, akkor először ellenőrizzék le a történetet a hivatkozott rokonnál az általuk ismert számon!
  • Tudatosítsák bennük, hogy ne álljanak szóba idegenekkel még akkor sem, ha egyébként jó szándékúnak, kedvesnek tűnnek.

 

Amennyiben mégis bűncselekmény áldozatává válnak vagy megpróbálják Önöket vagy hozzátartozójukat a fenti, vagy ahhoz hasonló módszerrel becsapni, akkor azonnal értesítsék a rendőrséget a 107 vagy 112 központi segélyhívó telefonszámok valamelyikén!


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Keressük Szabó Milánt

A Tiszaújvárosi Rendőrkapitányság a lakosság segítségét kéri egy 14 éves, hejőbábai fiú eltűnése ügyében.

 

Drog-webshop

A rendőrök őrizetbe vettek egy pécsi férfit, aki az interneten árult drogot.

 

Szkeptikus volt, mégis célt értek a csalók

Egy vármegyénkben élő hölgy az elkövető első telefonhívását megszakította, másodjára azonban a tettesek mégis meg tudták győzni arról, hogy bankszámláját támadás érte.

 

Kiber7fő

Tanuljunk együtt ezen az online délután-ON-line!

 

Nyert több mint egy milliót vagy mégse…

Egy kazincbarcikai sértett számlájáról 1,1 millió forint ígéretével több mint 5 millió forintot vett le egy álbankár. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság folytatja a küzdelmet az online csalások elkövetői ellen a Mátrix Projekt keretein belül.