Célkeresztben a bűnös vagyon felderítése
A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) Bűnügyi Szolgálat Vagyon-visszaszerzési Hivatal Nemzetközi Osztályának munkatársai is részt vettek az Europol által szervezett A. S. S. E. T. műveletben (Asset Search & Seize Enforcement Taskforce), amely a bűncselekményekből származó vagyon felderítését és lefoglalását célozta.

Az Europol által 2025. január 13. és 17. között szervezett műveletben, a résztvevő országok több mint 80 szakértője, pénzügyi nyomozója, továbbá kollégáik azért fogtak össze, hogy egymás kiemelt fontosságú büntetőeljárásaiban a lehető legtöbb vagyonelemet derítsék fel saját országaikban. A művelethez 28 ország 43 bűnüldöző szerve, valamint nemzetközi szervezetek, köztük az Eurojust és az Interpol csatlakozott.
A projekt során az országok és a nemzetközi szervezetek közös erőfeszítésének köszönhetően:
- 53 ingatlant, (ebből 8 összesen 38,5 millió euró értékben)
- több mint 220 bankszámlát (köztük egy 5,6 millió USA dollár egyenleggel)
- 15 céget, több mint 20 jachtot és luxusjárművet (amelyek közül 4 értéke meghaladja a 600 ezer eurót)
- valamint 83 kriptovaluta címet és pénztárcát derítettek fel.
A művelet másik kulcsfontosságú eredménye 200 ezer euró értékű kriptovaluta befagyasztása volt.
A KR NNI Vagyon-visszaszerzési Hivatal gyanús ingatlanokat, bankszámlákat, gazdasági társaságokat azonosított, továbbá összefüggéseket tárt fel a büntetőeljárások között.
A kezdeményezés jól szemlélteti, hogy az Europol hogyan kívánja megerősíteni a súlyos nemzetközi és szervezett bűnözés valamennyi formája elleni küzdelmet az érintett partnerek összefogásával. A Project A. S. S. E. T.-ben kiemelt fontosságú volt a bankszektor és a kriptovaluta-tőzsdék képviselőinek részvétele.
Az EU tagállamok bűnüldöző szervei korábban is tartottak közös akciókat a visszaszerzett vagyon mértékének növelése érdekében. A közelmúltbeli jelentősebb műveletek – a „Whitewall” és a „Gorgon” – jó példái a nemzetközi bűnüldözési együttműködésnek a lefoglalások növelése érdekében. E két nyomozás adatai alapján az Europol hat ország hatóságait támogatta a kábítószer-kereskedelemből és más súlyos bűncselekményekből származó bevételeket tisztára mosó zugbankárok lebuktatásában. A művelet egyik legnagyobb sikere 27 millió euró értékű kriptovaluta lefoglalása volt.
A művelet az EU-tagállamok és harmadik országok fontos lépése a pénzügyi nyomozások előtérbe helyezése felé, amire az Europol a vezető bűnözők sikeres leküzdése érdekében összpontosít.
A vagyonvisszaszerzés hatékonyságának növelését célzó uniós törekvések másik aktuális példája az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2024/1260 irányelve (2024. április 24.) a vagyonvisszaszerzésről és -elkobzásról, mely több korábbi normát vált fel. Amellett, hogy a vagyon-visszaszerzési hivatalokat – így a KR NNI Vagyon-visszaszerzési Hivatalt is – új jogosítványokkal ruházza fel és a még hatékonyabb nemzetközi együttműködés feltételeit teremti meg, az elkobzás, vagyonelkobzás, a vagyonkezelés szabályozásának egységesítése és stratégiaalkotás szükségessége révén valamennyi hazai és uniós érintett szervezet tevékenységére befolyással lesz. Az új irányelv nyomán várhatóan még tovább fog emelkedni a bűncselekményből származó, évente több milliárd forintos nagyságrendű vagyonelemek száma, melyet a KR NNI Vagyon-visszaszerzési Hivatal nemzetközi vonatkozású tevékenysége keretében felderít.
Az Europol közleménye az alábbi linken tekinthető meg.