Lezárt akta: Hamis közokiratokkal csaltak a végrehajtásban
Vádemelést javasolnak a Bács-Kiskun megyei rendőrök a gyanúsítottakkal szemben.
Mint arról korábban beszámoltunk, a 46 éves K. György és az egyik bank között 2008 júniusában jelzáloghitel-szerződés jött létre. A kölcsön fedezete a szerződő lakóháza volt. Mivel az adós fizetési kötelezettségének nem tett eleget, ezért a szerződést a bank egy év múlva felmondta, majd követelését átruházta egy faktorcég részére, amely végrehajtási eljárást indított.
A nyomozás során beszerzett adatok és okiratok alapján kiderült, hogy K. György és a 44 éves H. Zsolt között 2011 februárjában kölcsönadási-szerződés jött létre, amely alapján a 46 éves férfi tartozáselismerő nyilatkozatát közjegyzői okiratba foglalták. A megalapozott gyanú szerint erre azért került sor, hogy H. Zsolt a végrehajtási eljárás során a közokiratba hamisan foglalt követelése alapján megszerezhesse ismerőse árverés alatt álló ingatlanát. Az együttműködésre K. Györgyöt azzal vette rá a férfi, hogy számára a bankhitelről való szabadulás mellett a ház későbbi eladásából is hasznot ígért.
A terv megvalósítása érdekében az idősebbik férfi valótlanul ismerte el ügyvéd előtt H. Zsolt felé, hogy tőle készpénzt vett át, pénzösszeg átadására nem került sor.
H. Zsolt a későbbiekben módosította tervüket úgy, hogy helyette P. Imre kecskeméti lakos nevére kerüljön ugyanezen módszerrel az ingatlan. Ennek érdekében a 30 éves férfi és K. György között is ugyanilyen kölcsönszerződés jött létre, a benne szereplő pénzösszeg tényleges átadása nélkül. Ezeket a végrehajtható okiratokat - követelése jogalapjaként - P. Imre benyújtotta a végrehajtási eljárásba, melynek eredményeként a 30 éves terhelt - valótlan követelése beszámításával - fizetés nélkül megszerezte a házat. Ennek következtében a többi végrehajtást kérő jogos követelését a végrehajtó fedezet hiányában elutasította.
A csalás eredményeként H. Zsolt több mint 18 millió forint kárt okozott K. Györgynek és ezzel a többi hitelező elől közösen elvonták a fedezetet.
A nyomozás adatai szerint a 44 éves gyanúsított egy másik ingatlanvégrehajtási eljárásban - hasonló módszerrel, valótlan tartalmú közokiratokat felhasználva - mintegy 21 millió forintos „álköveteléssel” K. Tamás 43 éves ágasegyházi lakos, ingatlantulajdonos közreműködésével szintén elvonta az ingatlanfedezetet a többi jogos követeléssel fellépő elől.
A rendőrség kezdeményezte az őrizetbe vett H. Zsolt és P. Imre előzetes letartóztatását, melyet az illetékes járásbíróság 2014. szeptember 26-án elrendelt.
A Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztálya H. Zsoltot csalás bűntett, csalás bűntett kísérlete, közokirat-hamisítás bűntett, valamint hitelsértés vétség, P. Imrét csalás bűntett, közokirat-hamisítás bűntett, hitelsértés vétség, K. Györgyöt közokirat-hamisítás bűntett és hitelsértés vétség, K. Tamást hitelsértés vétség elkövetésével gyanúsítja megalapozottan.
A terheltek ellen folytatott nyomozást a rendőrség 2015. július 20-án lezárta, az eljárás iratait vádemelési javaslattal továbbította a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség részére.