Terápiás minilótól a kibervédelemig: minden fontos témát átfogott az idei Bűnmegelőzési Expo

2025. 04. 11., p - 12:50
Budapesti Rendőr-főkapitányság

A BRFK bűnmegelőzés napja alkalmából szervezett szakmai programján a szakemberek és érdeklődők mellett a prevenció területén szerepet vállaló ismert emberek is részt vettek.

Április 10-én ismét megtelt a Teve utcai rendőrpalota a biztonság, a tudás és az összefogás erejével: a BRFK immár negyedik alkalommal rendezte meg a Bűnmegelőzési Expót, amelyen közel 400 meghívott vett részt. Mindazok, akiknek munkája szorosan kapcsolódik a bűnmegelőzéshez – áldozatsegítő központok munkatársai, BRFK együttműködő partnerei, iskolaőrök, bűnmegelőzési előadók, valamint az általuk delegált önkormányzatok és civil szervezetek, oktatási intézmények, óvodapedagógusok, védőnők, gyermekotthonok munkatársai. Mindannyian ugyanazért jöttek: egy biztonságosabb közösségért dolgozni.

A rendezvény egyik fontos pillére idén is a kábítószerprevenció volt, de az Expo témaválasztása messze túlmutatott a hétköznapi értelemben vett bűnmegelőzésen: szó esett a gyermekvédelemről, kiberbiztonságról, áldozatvédelemről és –segítésről. Az egyre gyakoribb online csalások megelőzésére a Nemzeti Védelmi Szolgálat és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakemberei gyakorlati tanácsokkal, figyelemfelkeltő példákkal hívta fel a figyelmet, valamint a Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Osztálya bemutatta a banki online csalás szimulációs tesztprogramját.

Az állatvédelem sem maradt háttérben: a szervezők ügyeltek arra, hogy ez a fontos terület is hangsúlyt kapjon. A Vertigo Segítő Program egyik különleges vendége egy miniló volt, aki nemcsak mosolyt csalt az arcokra, de jól illusztrálta, hogyan lehet az állatokkal végzett munka terápiás erejű. Ács Franciska állatasszisztált tréner mesélt az élményterápiáról, míg az Állatvédelmi Cselekvési Terv Kidolgozásáért és Végrehajtásáért Felelős Kormánybiztosi Titkárság „Állatbarát Kör” elnevezésű kártyajátékával hívta játékra és gondolkodásra az érdeklődőket.

Egy különleges programelem volt az „élő könyvtár”, ahol a látogatók szó szerint „kikölcsönözhettek” szakembereket – pszichológusokat, traumatológus szakorvost, terapeutát – és személyes, mély beszélgetésekben merülhettek el a kiemelt témák kapcsán.

Az esemény látogatói színházi előadásokon keresztül is betekintést nyerhettek abba, milyen veszélyek fenyegethetik a fiatalokat a mindennapokban. Az előadások célja az volt, hogy érzékenyen, ugyanakkor érthetően hívják fel a figyelmet ezekre a problémákra – olyan formában, ami valóban megszólítja és elgondolkodtatja a közönséget. Workshop keretében ismertetésre került a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által kidolgozott „Magányos elkövető” képzési lehetőség, a BRFK „Krimit tud?” improvizációs tréningje, illetve a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság a Drogprevenciós-padlótársa  pedig foglalkozás keretében került bemutatásra.

A nap egyik izgalmas újdonságaként bemutatkozott a Budapesti Zsaruk Podcast legfrissebb rovata: „Mit csinál a gyerekem? És én, mit csináljak?” – gyerekekről, nem csak szülőknek. A témában jártas szakemberek járták körül a gyermekeket érintő veszélyeket.

A rendezvény minden korosztály, minden célcsoport megtalálhatta a számára érdekes témát. A szervezők 30 szervezet 32 előadójának 8 különböző helyszínen biztosították 10 témakörben a 29 bűnmegelőzési módszer bemutatását. A fergeteges hangulatról pedig a Dirty Slippers gondoskodott.

Egy ilyen rendezvény ereje nemcsak a programokban rejlik, hanem abban is, hogy különböző területek szakemberei megismerjék egymást, együtt gondolkodjanak és közösen keressenek megoldásokat. A Bűnmegelőzési Expo mára nemcsak egy esemény – hanem mozgalom, ahol évről évre új ötletek, együttműködések és inspirációk születnek.


Kapcsolódó oldalak