Országosan árusító bűnbandát számoltak fel
A szervezet vezetői hamisított orvosi vények felhasználásával szereztek be többségében pszichotróp hatóanyagú gyógyszereket, majd árusították az interneten vevőiknek. A nógrádi rendőrök a DELTA Program keretében négy elkövetőt vettek őrizetbe.
A gyógyszerhamisítás és a gyógyszerekkel kapcsolatos visszaélések, valamint a gyógyszertárak dolgozói sérelmére elkövetett bűncselekmények megelőzése érdekében a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) 2024-ben a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel (NEAK) és a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) országos tiszti főgyógyszerészi hivatalával egy jelzőrendszert alakított ki. Ezen a csatornán a gyógyszertárak dolgozói a működésük során tapasztalt visszaélésekről közvetlen jelzést küldhetnek az illetékes szerveknek.
Többek között ezen a csatornán is érkezett jelzés az NVSZ-hez és a rendőrséghez arról, hogy ismeretlenek hamisított, illetve jogosulatlanul megszerzett orvosi vényekkel visszaélve, nagy mennyiségben vényköteles gyógyszereket váltanak ki az ország különböző pontjain. A készítmények nagy mennyisége és az elkövetési mód alapján valószínűsíthető volt, hogy a kiváltások célja a készítmények jelentős haszonnal – illegális úton történő – továbbértékesítése volt.
A Nemzeti Védelmi Szolgálatnál és a Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányságon indult több előkészítő eljárást követően indított nyílt büntetőeljárásban a társszervek szorosan együttműködtek az országosan tevékenykedő bűnbanda felszámolása érdekében.
A szervezet vezetője, egy 44 éves üllői férfi és 45 éves élettársa megélhetésük biztosítása érdekében 2024. márciusától ezidáig ismeretlen bűntársaikkal több, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő megrendelése alapján készíttetett, orvosok által igényelt és nevükre szóló, kitöltetlen orvosi vényt szereztek meg.
Egy 57 éves budapesti nyomdász, pénzbeli ellenszolgáltatásért, többször készített a bandának a 44 éves férfi általa megadott, létező orvosok nevével és pecsétszámával ellátott hamis bélyegzőlenyomatokat.
Az elkövető az így beszerzett vényeket – illegálisan megszerzett, de valós személyek társadalombiztosítási adatait jogtalanul felhasználva – különböző, többségében pszichotrop anyagot tartalmazó gyógyszerekre töltötte ki, hamis orvosi bélyegzővel látta el, majd olvashatatlanul aláírta.
Az NVSZ védelmi tisztjei és a rendőr-főkapitányság nyomozói feltárták, hogy a vényeket nem az azon szereplő orvosok írták fel és a vényeken szereplő betegek adataival visszaéltek, hiszen ők sem tudtak a felírásokról.
A hamísított recepteket a férfi és élettársa, valamint az általuk megbízott személyek az ország több pontján patikákban váltották be, és ezáltal nagy mennyiségű – egyébként nehezen beszerezhető, erősen nyugtató hatású – gyógyszerhez jutottak. A tabletták egy részét az interneten (hamis néven) árusították, és postai vagy csomagküldő szolgáltatással juttatták el vevőiknek, míg a többit kiterjedt és jól kiépített viszonteladói hálózaton keresztül adták el további dílereknek és fogyasztóknak. A családi vállalkozáshoz júniusban csatlakozott a bűnszervezet vezetőjének a büntetés-végrehajtási intézetből frissen szabadult fia, aki a megnövekedett kereslet miatt a vények kiváltására budapesti hajléktalanokat, vagy azok okmányait használta fel anyagi ellenszolgáltatás fejében.
Az országos vevőkörű, központosított és jól szervezett hálózat tevékenységének végét a Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatóság munkatársai által koordinált rajtaütés jelentette április 8-án, amelyet a Nemzeti Védelmi Szolgálat és a Készenléti Rendőrség, valamint a Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Cserhát Mélységi Ellenőrzési és Közterületi Támogató Alosztály beosztottjaival hajtottak végre.
A részletesen megszervezett és több helyszínre egyszerre időzített akcióban a rendőrök a lakásukon elfogták a bűnbanda vezetőjét és élettársát, az orvosi pecséteket készítő nyomdászt és a terjesztői hálózat több tagját, majd előállították őket a rendőr-főkapitányságra. A nyomozók az üllői férfit és az élettársát, valamint a bűncselekményekben közreműködő több elkövetőt (jelenleg hat főt) gyógyszerhamisítás bűntette, személyes adattal visszaélés vétsége, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt hallgatták ki. A hatóság tagjai négy gyanúsítottat vettek őrizetbe, és kezdeményezték letartóztatásukat, az ügyészség három személy esetében indítványozott további kényszerintézkedést. A bíróság két fő letartóztatását rendelte el, egyet bűnügyi felügyelet alá helyezett.
A kutatások során munkatársaink vényköteles gyógyszereket, kitöltetlen, és már kitöltött orvosi vényeket, valamint bélyegzőket és azok elkészítéséhez használt lézergravírozót találtak meg és foglaltak le. A bűnös vagyon elvonása érdekében a rendőrök pénz, személygépkocsit és különböző értéktárgyakat vettek zár alá.
A pszichotróp anyagokat tartalmazó gyógyszerek orvosi javaslat nélküli fogyasztása számos okból veszélyes:
- Függőség kialakulása: Sok pszichotróp gyógyszer, például nyugtatók vagy opioidok, erősen addiktív hatásúak lehetnek. Az orvosi felügyelet nélküli használat növeli a függőség kialakulásának kockázatát.
- Mellékhatások: Ezek a gyógyszerek gyakran komoly mellékhatásokkal járhatnak, amelyek orvosi felügyelet nélkül súlyosbodhatnak. A mellékhatások között szerepelhet szédülés, álmosság, szorongás, depresszió, és más pszichés vagy fizikai problémák.
- Túladagolás veszélye: A pszichotróp anyagok túladagolása életveszélyes állapotokat okozhat. Orvosi irányítás nélkül nehéz meghatározni a biztonságos adagot.
- Interakció más gyógyszerekkel: Pszichotróp gyógyszerek kölcsönhatásba léphetnek más gyógyszerekkel, ami súlyos egészségügyi problémákat okozhat. Az orvosok képzett szakemberek, akik képesek figyelembe venni ezeket a kölcsönhatásokat.
- A probléma kezelésének elhanyagolása: Pszichotróp gyógyszerek önálló szedése esetén a mögöttes problémák (például szorongás, depresszió, pszichózis) megfelelő kezelése elmaradhat, ami hosszú távon súlyosabb állapothoz vezethet.
- Psichológiai hatások: A pszichotróp anyagok hatással lehetnek a hangulatra, a gondolkodásra és az érzésekre, ami zavarokat okozhat a mindennapi életben, a munkában és a kapcsolatokban.