Folyami határőrizeti rendszer fejlesztése Mohácson

2015. 08. 06., cs - 13:54
Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A folyami határőrizeti rendszer kiépítésével megoldottá vált a Duna határvonal és a vízi határátkelőhely között lévő mintegy 16 kilométeres szakasz folyamatos, 24 órás felügyelete.

Napjainkban az illegális bevándorlás kezelése az egyik legnagyobb kihívás, amellyel az Európai Uniónak, Magyarországnak és a magyar Rendőrségnek szembe kell néznie.

A Duna folyam déli szakaszán a Magyarországra belépő, illetve Magyarországról kilépő hajók határellenőrzését a Mohácsi Vízi Határátkelőhely látja el. A határátkelőhely az Európai Unió és a schengeni térség déli vízi kapujaként felelős az Európai Unióba vízi úton érkező vagy onnan távozó teljes személy- és áruforgalom ellenőrzéséért.

A magyar-horvát viszonylatban eddig végrehajtott fejlesztések (szolgálati gépjárműpark, vízi jármű állomány, éjjellátó berendezések, járőrfelszerelések modernizációja) kiegészülnek a nemrég átadott - mintegy 395 millió Ft összegből az Európai Unió Külső Határok Alapjának 2013-as allokációjából és a Belügyminisztérium hathatós támogatásával Mohácson és a Szerbiával határos Duna határszakaszon kiépített korszerű, minden határőrizeti igényt kielégítő - folyami határőrizeti rendszerrel.

Kiépítésével megoldottá vált a Duna határvonal és a vízi határátkelőhely között lévő mintegy 16 km-es szakasz folyamatos, 24 órás felügyelete, az államhatár átlépésére vonatkozó szabályok betartásának folyamatos ellenőrzése, illetve a Schengeni Határellenőrzési Kódexben a határellenőrzéssel szemben támasztott követelmények maximális érvényesülése.

A rendszer Mohács és Kölked települések külterületén telepített 1-1 darab megfigyelő toronyból, és a Mohácsi Vízi Határátkelőhelyen létesített - a tornyok vezérlését és az onnan érkező információk feldolgozását szolgáló - vezetési pontból áll.

 

A megfigyelő tornyokat nagy hatótávolságú hőkamerával és nappali kamerával, szembarát lézeres távolságmérővel és radarral szerelték fel, illetve a tornyok esetleges rongálásának megakadályozása érdekében azokat önálló biztonsági rendszerrel, térfigyelő kamerákkal és mozgásérzékelőkkel látták el a szakemberek. A nappali és hőkamerák, valamint a radarok folyamatos, együttes működése révén már nagy távolságból észlelhetővé és megfigyelhetővé válnak a Dunán közlekedő vízi járművek és személyek.

 

A rendszer évszaktól, napszaktól és időjárási viszonyoktól függetlenül képes hiteles, azonnali információt adni a határrendészek számára. Tiltott határátlépés, vagy egyéb jogellenes cselekmény észlelésekor a kezelőszemélyzet azonnal meg tudja tenni a megfelelő intézkedéseket.

A beruházás megvalósításával gyorsan és hatékonyan lehet reagálni a tiltott határátlépésekre, ezáltal a schengeni külső határ őrizetének eredményessége tovább fog javulni. A határrendészeti szakterületre vonatkozó európai uniós előírások betartása, valamint az Európai Unió által megfogalmazott legjobb gyakorlatok alkalmazása egyaránt hozzájárul a hatékony határellenőrzéshez, valamint Magyarország kedvező nemzetközi megítéléséhez is.


Kapcsolódó oldalak