Balesetek Csongrád megyében
A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság illetékességi területén az elmúlt 24 órában négy anyagi kárral, valamint öt sérüléssel járó baleset helyszínén intézkedtek a rendőrök. Sajnos az elmúlt napokban növekedett a gyalogosokat ért balesetek száma. A körültekintő közlekedésre hívjuk fel a figyelmet, mind az autósok, mind pedig a gyalogosok részére!

Súlyos sérülést szenvedett Szegeden egy férfi, akit 2018. február 21-én 18 órakor sodort el egy személyautó. A gépkocsi vezetője nem adta meg a kötelező elsőbbséget a gyalogosátkelőhelyen áthaladó férfinak, és elütötte őt. A Kálvária sugárúton könnyebben sérült meg egy gyalogos, akit szintén egy átkelőhelyen sodortak el. Egy Opelt vezető férfi nem megfelelő körültekintéssel közelítette meg a kereszteződést, és elütötte a nőt, aki a földre esett. A sérültet kórházba szállították.
Nem sérült meg senki abban a balesetben, ami 13 óra 40 perckor történt az M43-as autópálya Csanádpalota felé vezető oldalán. A jármű vezetője nem az útviszonyoknak megfelelően közlekedett, ezért autója nekicsapódott a szalagkorlátnak, majd a leállósávba sodródott.
A rendőrség felhívja a közlekedők figyelmét, hogy az előrejelzések ismét kedvezőtlen időjárást mutatnak. Ilyenkor a közlekedési balesetek jellemző oka, hogy a sofőrök nem az időjárási-, látási- és útviszonyoknak megfelelően vezetik járműveiket. Ennek figyelembevétele mellett, nagyon fontos, hogy minden vezető megfelelően felkészítse járművét - és természetesen saját magát – a változó időjárási körülményekre. Országon belül is eltérő útviszonyokkal találkozhatunk, ezért fontos, hogy ne rutinból induljunk útnak, tájékozódjunk előre az útvonal állapotáról és készüljünk fel!
Hogyan is?
- Gyakorlatilag valamennyi gyalogos elütésről elmondható, hogy annak hátterében valamilyen emberi hiba áll (gyorshajtás, elsőbbség meg nem adása, figyelmetlenség, mulasztás). Ezek a balesetek szabálykövető magatartással, az emberi hibák kiküszöbölésével megelőzhetőek. A gyalogos elütések többsége a járművezetők hibájára vezethetők vissza, míg a balesetek kisebb hányadánál a gyalogos szabályszegése áll annak hátterében. Ugyanakkor a gyalogosok a közúti közlekedés legvédtelenebb és legsérülékenyebb résztvevői. Ez a sérülékenység indokolja, hogy kiemelten odafigyeljünk rájuk, még akkor is, ha esetleg figyelmetlenül lépnek le az úttestre, illetve áthaladásuk során nincsenek elsőbbségi helyzetben. Ennek megfelelően vezessünk körültekintőbben, óvatosabban és lassabban. Tartsuk mindig tisztán a gépjármű fényszóróit, világító eszközeit, valamint szélvédőit és cseréljük le az elöregedett ablaktörlő lapátot. Számoljunk mindig azzal, hogy a jármű féktávolsága a hőmérséklet, a leesett csapadék és az útviszonyok függvényében akár jelentős mértékben is megnőhet, és ez meghatározó lehet abban, hogy a baleset elkerülhető, vagy sem.
- Az ónos eső, a hó, a jeges, esetleg nyálkás utak mindennapossá válnak, főleg éjszaka és a reggeli órákban jellemző a fagypont körüli hőmérséklet és ilyenkor nagyobb követési távolságot tartva körültekintőbben, megfontoltabban kell vezetni, mivel az esetleges hibák könnyebben korrigálhatóak!
- Nem kötelező, de ajánlott a téli gumi használta az autókon. A megfelelően megválasztott téli autógumikkal ugyanis vészfékezés esetén jelentősen lerövidül a féktávolság.
- Huzamosabb utazás esetén szükség lehet takaróra, melegebb ruhadarabokra, vontatókötélre, fagymentesítő zárolajozóra, elegendő mennyiségű élelmiszerre és italra, valamint üzemanyagra is.
- Látni és látszani! A gépjárművek izzóinak fényereje sokévi használat után csökkenhet, a szennyeződés, a sár és a vízpermet jelentősen ronthatja a fényerőt, ezért fontos a rendszeres ellenőrzés és a karbantartás. A kerékpárosok és gyalogosok figyelmét felhívjuk, hogy jól működő világítás és megfelelő öltözék (feltűnő színű ruha, fényvisszaverő kiegészítők) életeket menthet! Fontos tudni, hogy mind kerékpáron, mind, gyalog lakott területen kívül, éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a láthatósági mellény használata kötelező.