Hurrá, vakáció!
A Heves Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési tanácsai a nyári iskolaszünetre.
Az iskolai tanítási idő alatt a szülő reggel nyugodtan megy dolgozni, mert tudja, hogy gyermeke a nap nagy részét az iskolában tölti, ahol a tananyag elsajátítása kellőképpen biztosítja idejének hasznos eltöltését az iskola őrizete, felügyelete alatt.
A szünidő kezdetével alapvetően megváltozik a tanévben megszokott, viszonylag nyugalmas helyzet. Az iskolába járó gyermekek és fiatalkorúak a vakációra és az ezzel járó felszabadultság bizsergető örömére mind szertelenebbé válnak. Ez önmagában is egy sor veszélyhelyzettel jár. Ezen kívül nagyon gyakran töltik felügyelet, őrizet nélkül az idejüket, hiszen a szülők szabadsága többnyire nem tart annyi ideig, mint a tanítási szünet. A szünidő beköszöntével megszaporodnak a szabadidejük nagy részét az utcán, játszótereken, parkokban töltő gyerekek.
Fontosnak tartjuk a szülők részéről a legalapvetőbb magatartási szabályok ismertetését, hangsúlyozását és betartatását, melyek a következők:
- Idegen személlyel a gyerekek, lehetőség szerint, ne álljanak szóba. Ha ez mégis megtörténik, tegyék ezt olyan távolságból, hogy el tudjanak szaladni.
- Idegentől ne fogadjanak el semmit, idegennel nem szabad sehová elmenni, ismerőssel is csak a szülő engedélyével. Ezt az engedélyt is azonban a szülő- és lehetőség szerint ne az ismerős közölje a gyermekkel.
- Szigorúan tilos idegen autójába beszállni (még akkor is, ha csak arra kéri, azért üljön be az autójába, mert nem ismeri a járást, mutassa meg valahová az utat)
- Szigorúan tilos idegent beengedni a lakásba, még akkor is, ha az idegen a szülőkre vagy hivatalos ügyre hivatkozik
- Tanítsák meg a gyermekeiket arra, ne dicsekedjen azzal, hogy egyedül tartózkodik a lakásban, s ne dicsekedjen a lakásban található pénzzel, értékekkel.
- A lakásban vagy a gyermeknél csak annyi pénz legyen, amennyi feltétlenül szükséges
- A szülők mindenképpen törekedjenek arra, hogy megismerjék gyermekük játszótársait, barátait és ha lehetőség van rá szüleiket, s közösen döntsék el, hogy ebből a körből kit engedhetnek be a lakásba.
- Fontos, hogy a szülők megismerjék, gyermekük kivel és mivel töltötte a napot. (Történt-e esetleg idegen felnőtt részéről közeledés, ismerkedés, beszélgetés, egyáltalán mi történt egész nap)
- Fontos, hogy legalább valamelyik szülő legyen mindig elérhető.
Az évek számának növekedtével a szülő úgy érzi, egyre inkább nyugodt lehet gyermeke biztonságát illetően, sajnos azonban ezt a korosztályt sem kerülik el a veszélyhelyzetek, csak ezek egészen más jellegűek, mint korábban.
Korunk aktuális problémája az alkohol-fogyasztás és a kábítószer-fogyasztás, amely leginkább a tizenéves korosztályt fenyegeti. A divat, a szórakozási szokások „torzulása” (fiatalok által látogatott szórakozóhelyek nyitvatartási ideje, az alkoholfogyasztás, kábítószer-fogyasztás), az ezeknek való megfelelés, a kortársi nyomás, a kortárs csoporthoz való tartozás igénye, a veszélyhelyzet alábecsülése mind-mind olyan tényezők, amelyek fokozott veszélyhelyzetet teremtenek mind az áldozattá, mind a bűnelkövetővé válás tekintetében.
Természetesen nagyon nehéz, vagy talán nem is lehet olyan „használati utasítást” gyártani, vagy adni, amely egyformán illene mindenkire, általánosságban azonban a következőket javasoljuk:
- Beszélgessenek gyermekeikkel, tudjanak jól hallgatni, odafigyelni a mondandójukra, megérteni gondolataikat, problémáikat. Hagyjanak lehetőséget a gyermek véleményének kifejtésére, s vegyék komolyan azokat a dolgokat, amelyeket a gyermek komolynak tart, még akkor is, ha ezek felnőtt fejjel irreálisnak vagy nevetségesnek tűnnek
- Fontos, hogy a fiatalok stabil érzelmi háttérrel rendelkezzenek, s tudják azt, bármi is történik, ők akkor is a családjukhoz tartoznak, s elsősorban onnan számíthatnak segítségre is. Fontos, hogy őszinte, bizalmi kapcsolatot alakítsanak ki egymással.
- A szülők törekedjenek arra, hogy megismerjék gyermekük baráti társaságát, lehetőség szerint szüleit is, s tartsanak velük kapcsolatot legalább a kölcsönös információcsere erejéig (pl. a gyermek valóban a szülő engedélyével tölti másnál az éjszakát, esetleg hosszabb időszakot)
- A szülők bármilyen korú gyermek esetén is tudjanak arról, hogy mikor, hol és kivel tartózkodik gyermekük, mikorra várható haza, és ezt követeljék is meg.
- Bármilyen későn is ér haza gyermekük, maradjanak ébren, vagy kérjék meg, ébressze fel őket hazaérkezéskor, hogy leellenőrizhessék a gyermekük állapotát.