Egy nap, kilenc online csalás

2025. 04. 15., k - 09:31
Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Győr-Moson-Sopron vármegyében a rendőrkapitányságok az elmúlt 24 órában kilenc büntetőeljárást rendeltek el internetes csalások miatt. Az esetek között a legnagyobb kárérték mintegy 25,4 millió forintot tett ki.

A rendőrség ezúton hívja fel a lakosság figyelmét az online térben elkövetett csalások egyre növekvő számára, valamint sokszínűségükre. A visszaélések sajnos egyre több áldozatot szednek, ezért kiemelten fontos, hogy mindenki tisztában legyen a leggyakoribb csalástípusokkal és a védekezés lehetőségeivel.

Online csalástípusok:

Adathalászat (phishing): A csalók e-mailben, SMS-ben vagy hamis weboldalakon keresztül próbálnak banki, személyes vagy bejelentkezési adatokat megszerezni. Gyakori, hogy ismert szolgáltatók vagy bankok nevében küldenek értesítést, és adatfrissítésre, számlaellenőrzésre hivatkozva kérnek bizalmas információkat.

Telefonos csalások: A csalók gyakran a rendőrség vagy egy pénzintézet képviselőjeként mutatkoznak be, és különféle ürügyekkel (például „feltört bankszámla” vagy „folyamatban lévő nyomozás”) próbálnak pénzt vagy adatokat kicsalni.

Romantikus csalások: Az elkövetők online ismerkedési platformokon építenek ki bizalmi kapcsolatot az áldozatokkal, majd különböző indokokkal – például sürgős anyagi segítségkérés – pénzt csalnak ki tőlük.

Technikai támogatásnak álcázott csalások: A felhasználókat hamis hibajelzésekkel ijesztik meg, és arra veszik rá, hogy telepítsenek egy szoftvert vagy osszák meg az eszközeikhez való hozzáférést.

Online piacteres csalások: Az elkövetők hamis profillal regisztrálnak különböző online piactereken, és valótlan hirdetésekkel verik át a vásárlókat. Az áldozat a vételárat előre elutalja, de az ígért termék nem érkezik meg, az eladó pedig elérhetetlenné válik.

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság az áldozattá válás elkerülése érdekében az alábbiakra hívja fel a figyelmet:

  • Soha ne adja meg személyes vagy banki adatait ismeretlen forrásból érkező megkeresésekre!
  • Ne kattintson gyanús e-mailekben, üzenetekben található linkekre!
  • Mindig ellenőrizze, hogy az adott weboldal a hivatalos-e!
  • Online vásárláskor részesítse előnyben az utánvétes fizetést, vagy használjon védett fizetési rendszereket!
  • Ne telepítsen ismeretlen alkalmazásokat, és ne ossza meg számítógépe képernyőjét ismeretlenekkel!
  • Aktiválja a kétlépcsős azonosítást minden fontos fiókján (pl. e-mail, netbank)!

Az online térben elkövetett csalások megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat olvashat a  KiberPajzs oldalán.


Kapcsolódó oldalak