Egy telefontársaság nevében
Az elkövető egy mobilszolgáltató nevében küldött üzenettel csalt ki pénzt egy miskolci férfitól. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság a Mátrix Projekt keretében folytatja a küzdelmet az internetes csalók ellen.
A rendőrségi tapasztalatok azt mutatják, hogy a bűnözők tárháza kifogyhatatlan, de a cél ugyanaz, megtudni az áldozatok banki adatait, hozzáférni a számlájukhoz, csalárd módon megszerezni a pénzüket.
Megtörtént eset
Csalás miatt nyomoz a Miskolci Rendőrkapitányság ismeretlen tettessel szemben. Egy miskolci férfi május 4-e előtt látszólag egy mobiltelefon-szolgáltatóhoz tartozó számról kapott SMS-t. Az üzenet szerint be kellett váltania ügyfélhűségpontjait, különben azok elvesznek. Ehhez egy linket is csatoltak, ami a szolgáltató weboldalához megszólalásig hasonlító felületre navigálta. Ott egy nagyon kedvező vásárlásra ösztönözték a férfit, melyhez megadta bankkártyája adatait. A csaló ezeket felhasználva több mint 200 ezer forintot utalt el ismeretlen számlaszámokra. A nyomozás jelenleg is folyik.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság ajánlásai segíthetnek a kockázati tényezők kiszűrésében, hogy biztonságban legyünk a világhálón is.
- Ne kattintson e-mailekben és üzenetekben található linkekre, különösen, ha azok ismeretlen vagy gyanús forrásból származnak!
- Legyen bizalmatlan a túlságosan kedvezőnek vagy túl jónak tűnő ajánlatokkal szemben, mivel ezek gyakran átverésre utalnak!
- Ismerje fel, ha egy ajánlatot nyelvtani hibákkal, esetleg rossz mondatszerkezetekkel és furcsa formázással írtak!
- Legyen mindig körültekintő, ne adja meg bankkártyájának vagy számlájának adatait!
- Ha csalás áldozata lett, késedelem nélkül értesítse számlavezető bankját, és tegyen feljelentést a rendőrségen!
Az alábbi linken olvashatnak hasznos tanácsokat az online csalásokról: https://kiberpajzs.hu/